Ses Dalgaları İle Bilgisayar Hacklemek!

Güvenlik konusunda araştırma yapan Amerikalı araştırma ekibi, bilgisayarların, printerların ve diğer ses1milyonlarca standart aletlerin ses dalgaları ile hacklenebileceğini gösterdiler.

Saldırı programı, genel-amaçlı fiziksel çatalların input/output devrelerini kontrol altına alıyor ve araştırmacıların duyulabilir ya da duyulamaz bir şekilde seçtiği bir frekansta titreşim yayıyor. Kısa bir mesafeden titreşimler, AM radyo anteni ile elde edilip, duyulabiliyor.

On yıllardır, gizli servisler ve araştırmacılar, alıcıların içeriği yeniden kurmasını sağlayan ışığı, ısıyı ve diğer emanasyonları başarılı bir şekilde hapsederek, keyboardlardan ve benzer aletlerden bilgiyi gizlice almak için yollar aramışlardı.

Red Balloon Güvenliğin araştırma şefi olan  Ang Cui: “Geçici olarak oluşturulan bu yeni verici anten, kötü amaçlı yazılım olan “Funtenna”’ya başka bir potansiyel kanal ekledi ki, bu eklenen kanal, takip edilmesi zor, çünkü hiç bir trafik günlüğü datanın binadan çıkışını yakalamayamamakta.”

Cui, yıllık güvenlik konferansı Black Hat, Las Vegas’ta, bir kaç gazeteci önünde sistemin işleyişini gösterdi.Kendisi konuşmasından sonra “kavram kanıtlama” kodunu yayacağını ve diğer araştırmacılar ve kötü amaçlı potansiyel hackerların da bu çalışmasının gelişimine imkan sağlayacağını dile getirdi.

Cui: “Hackerların, ses dalgalarını elde etmek için hedeflenen binaya yakın bir yerde bir antene ihtiyaçları olacaktır.Onların  bir şekilde içeriye girmek ve ele edilmek istenen datayı aktarım formatına çevirebilmek için de bazı yollar bulmaları gerekmektedir.”

Ancak, iki yıldan fazla zamandır geliştirilen bu alet, geniş çeşitlilikteki aletlerin beklenmedik yollarla idare edilebileceği ve daha çok karmaşık aletler üretildikçe de saldırganların savunanlara karşı avantajının daha da artmakta olduğunu gösteren başka bir örnek olmuştur.

Çeviren: AylinER
http://mobile.reuters.com/article/idUSKCN0QA13P20150805?irpc=932

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu