Nöronlara 3 Boyutlu Bakıştan Paralel Evrenlere !.

AylinER

Nöronların birbiriyle girdikleri etkileşimi izlemek için Houston, Texas’da bulunan Baylor College of Medicine bilim insanları tarafından yeni bir teknik geliştirildi!. Pek çok mikroskopla, hücre fonksiyonları 2 boyutlu açıdan incelenirken, bu yeni geliştirilen teknikle, hızlı-hareket eden lazer ışını özel bir mikroskop ile biraraya getirilerek, dokulara farklı optik düzlemlerde bakılmakta ve bu bilim insanlarına bir saniyenin bindebiri kadar bir süre içerisinde gerçekleşen nöronlar arası etkileşimi, 3 boyutlu olarak izleme olanağı sunmaktadır.

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/04/080427194715.htm

Mikro evrende bir nöron hücresi iki boyutlu incelenen bir düzlemden, yeni bir teknikle yani bir bakıma ek bir kapasite ile 3 boyutlu olarak incelenmeye başlanırken, makro evrende de aynı paralellikteki düşüncelerle 3 boyutlu olarak incelenen ve bilinen evren, son yıllarda “Paralel Evrenler” başlığı altında çoklu boyutlu olarak incelenmektedir. Öyle ki; zaman, en, boy ve derinlik açısından bakılıp, değerlendirilen bilindik evren, yeni düşüncelerin ışığı altında bambaşka bir mercek ve mikroskopla incelenmekte ve bunu inceleyenlerin başında gelen Stephen Hawking’e göre, bildiğimiz evrenin aslında içiçe geçmiş birbirini şekillendiren ve belki de birbirine paralel çok sayıda evrenlerin bulunduğu sonsuzluğun bir kesiti olabileceği şeklindeki düşüncesi ve bunu destekleyen “bran” teorisi ile bizlere değişik bakış açısı getirmektedir.

Bu konuda detaylı bilgi için;

http://video.google.com/videoplay?docid=-8199289394415625763&hl=tr

adresindeki videoyu seyretmenizi ve

http://ayliner.blogspot.com/

adresinde bu videonun yazılı metinin de içinde bulunduğu 25.04. 2007 tarihli “Paralel Evrenler” başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...