Günde 1 Yumurta Yiyenlerin Kalp Rahatsızlıklarına Yakalanma Riski Daha Düşük

 Heart dergisindeki açıklamaya göre, Çin’de yapılan yeni bir araştırmada günde yenilen bir yumurta, kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmakta.

Peking Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi Halk Sağlığı Okulu’ndan Profesör Liming Li ve Dr. Canqing Yu liderliğinde, Çin ve İngiltere’den bir grup araştırmacı, yumurta tüketimi ile gelişen kardiyovasküler hastalık, iskemik kalp rahatsızlığı (kalp kasının, çeşitli sebeplere bağlı olarak beslenememesi sonucu ortaya çıkan hastalık), majör koroner olaylar, hemorajik inme (beyinde bir arterin yırtılıp kanaması ile sızan kanın oluşturduğu basınç beyin hücrelerinde hasara neden olması) ve iskemik inme arasındaki ilişkiyi incelerler.

Araştırmada, Çin’de 10 farklı coğrafi bölgeleden, yaşları 30 -79 arası kişilerden oluşan yaklaşık yarım milyon yetişkinin yer aldığı halâ devam eden bir çalışmanın verileri kullanılır.

Bu araştırma için, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi önceden sağlık sorunları bulunmayan yaklaşık 416.000 katılımcı seçilmiştir. Onlara yumurtaları ne sıklıkta yedikleri sorulur ve bu kişiler, hastalık ve ölüm oranları incelenmek üzere takibe alınır ve 8-9 yıl takip edilir. (Veriler 2004 ve 2008 arasında toplanmıştır.)

Katılımcıların yaklaşık %13’ü her gün yumurta yediklerini söylerken, %9’u da hiç ya da çok az yediklerini söylerler.

Bu gruptaki ortalama 8-9 yıllık takip sonucunda, toplamda 83.977 katılımcıda kalp damar rahatsızlığı ve 9.985 kalp damar rahatsızlığından kaynaklanan ölüm ve 5.103 inme ya da kalp krizi gibi “ana koroner rahatsızlık” tespit edilir.

Sonuçlar, günlük yumurta tüketen kişilerin genel olarak daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu göstermektedir.

Günde bir yumurta yiyen kişinin, %26 daha düşük hemorajik inme (beyinde bir arterin yırtılıp kanaması ile sızan kanın oluşturduğu basınç beyin hücrelerinde hasara neden olması) riski, %28 daha düşük hemorajik inme nedeniyle ölme riski ve %18 daha düşük kardiyovasküler hastalıktan ölme riskine sahip olduğu belirtilir.

Ayrıca, haftada yaklaşık beş yumurta yiyen kişilerin, nadiren yiyenlere oranla %12 iskemik kalp hastalığı (kalp kasının, çeşitli sebeplere bağlı olarak beslenememesi sonucu ortaya çıkan hastalık) riski daha düşüktür.

Hemorajik inme, Çin’de daha yüksek gelirli ülkelerde olduğundan daha yaygındır, oysa iskemik kalp hastalık çoğu Batılı ülkelerinde erken ölümün önde gelen nedenidir.

Yumurta ile ilgili medyada pek çok karmaşık bilgi mevcuttur. Bunların, diyet kolesterolünün başlıca kaynağı olduğu dile getirilmiştir ve bu da bizim çok sık yumurta yemenin sağlığımız için kötü olduğunu düşünmemize yol açmıştır.

Ancak yeni araştırmalar, yumurtanın, aslında tüm hücrelerimizin önemli bir bileşeni olan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) olarak adlandırılan ‘iyi’ kolesterolümüzü yükseltmeye yardımcı olduğunu ve aslında kandaki diğer zararlı kolesterol formlarının yok edilmesine bile yardım ettiğini ortaya koymaktadır.

Yumurta, ayrıca, tüm hücre zarlarında bulunan protein, vitamin ve fosfolipid gibi biyoaktif bileşenlerle doludur.

Bir yumurta, günlük kolinizin (hücre zarındaki bir çok yağ içeren yapını kilit bileşeni) %35’ini içerir. Kolin, bilişsel işlev için önemlidir ve Alzheimer hastalığına karşı koruyabilir.

Bu çalışmanın yazarları, bulgularının, sağlıklı Çinli yetişkinler için yumurta tüketimi ile ilgili genel diyet bilgi ve prensiplerine bilimsel kanıtlar sağladığını dile getirmekteler.

Çeviren:AylinER
https://www.sciencealert.com/eating-one-egg-day-could-significantly-reduce-risk-heart-disease-cholesterol

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu