Kalp, Yağ Hücreleriyle Konuşur

Temple Üniversitesi Lewis Katz Tıp Fakültesindeki bilim insanlarınca yapılan yeni bir araştırmaya göre, kalp, tıpkı hücresel bir ağ üzerinden eposta yada telefon mesajı gönderir gibi, beden üzerinde uzun mesafeler kat eden mesajlar oluşturabilir. Bu mesajlar nihayetinde yağ hücrelerine de ulaşır.

Dr. Walter J.Koch: “Kalbin yağ ile direk iletişimde olduğu, üzerinde düşünülen bir şeydi ama bizim çalışmamız ilk defa, GRK2 enzim tarafından düzenlenen yağ dokusu ile kalp arasında karşılıklı iletişim olduğunu kanıtlarla gösterdi.”

Bulgular, kalp hastalarındaki kilo alımının düzenlenmesinde etkili olabilir. (Kalp beden içine etkili bir şekilde kan pompalayamadığı zaman ortaya çıkabilen durum)

JCI Insight da çevrimiçi yayımlanan muhteşem makalede, Dr Koch ve arkadaşları, kalbin, yağ hücrelerine metabolizma ile ilgili bilgi aktarabilmek için, kalbe özgü haberci olan sinyalleşme enzimi GRK2ye güvendiğini belirttiler.

Kalpte etkili biçimde sinyal veren GRK2, bedendeki yağ alımını düzenler. Kalp, bu yolla yağ dokusu ile iletişime geçer ve yağın bazı koşullara tepki verişini değiştirir. Koch ve arkadaşları daha önceki bir çalışmalarında, GRK2nin hem normal kalp işlevinde hem de kalp hastalıklarında çok önemli bir role sahip olduğunu gösterdiler.

Araştırmacılar incelemelerini, kalpte GRK2 aktivitesi kısıtlanmış fareler üzerinde devam ettirdiler. Yüksek yağlı gıdalarla beslendiklerinde, GRK2leri kısıtlanmış fareler, GRK2 ekspresyonları normal olan kardeşlerinden çok daha fazla yağ biriktirdiler. Deney, kalpteki GRK2oranı aşırı olan fareler üzerinde de tekrarlandı. Bu fareler yüksek yağlı gıdalarla beslendiklerinde, normal kardeşlerine kıyasla daha az kilo alımı yaşadılar.

Kompleks metabolomikler kullanan Dr Koch’un ekibi, GRK2 sinyalinin özellikle kalpte dallı zincirli amino asit(BCAA) ve endokanabinoid metabolizmasını değiştirdiğini buldular. GRK2 aşırı salınan ve aşırı yağlı beslen farelerde, normal hayvanlara ve de GRK2 kısıtlaması olan farelere kıyasla metabolit profiller farklıydı.

Dr. Koch: “Konuyu bir adım daha ileriye taşıdık ve laboratuvar ortamında yağ hücre farklılığını artıran bir BCAA metaboliti tesbit ettik.” Koch’un ekibi bundan sonra, kalp ve yağ dokusu arasında karşılıklı konuşmayı etkileyen diğer metabolitleri ve protein faktörlerini aramayı planlıyor.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://medicine.temple.edu/news/heart-talks-fat-cells-temple-scientists-discover

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu