Dr. Kuantum’la 2 boyutlu dünyaya ziyaret… !.

Paralel Evrenler” adlı videoyu (http://video.google.com/videoplay?docid=-8199289394415625763&hl=tr) seyrettiyseniz, orada şöyle bir açıklama var:
“…Normalde kendimizi 3 boyutlu bir dünyada yaşıyor olarak düşünürüz. 3 yöne doğru hareket edebiliriz; sola veya sağa, aşağıya veya yukarıya, ileriye veya geriye. Ama fizikçilerin bunlara eklediği ekstra boyutlar da var. Einstein zamanın 4. boyut olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyordu. O sırada birileri zamanın 5. boyut olduğunu iddia etti. Sonra 6. boyutta ekledi. Sayı giderek arttı. Ekstra boyutlar evrende bizim asla algılayamayacağız alanlardır! ve çoğunluğu mikroskobik olarak küçüktür…”

Algılayamayacağımız” denmiş!… İsterseniz gelin şimdi aşağıdaki videoyu (Dr. Quantum visits Flatland) seyredelim ve ingilizceden türkçeye çevirdiğim videodaki diyaloğu okuyalım ve sorgulayalım…

http://video.google.com/videosearch?q=dr.+quantum+visits+flatland&sitesearch=

http://www.youtube.com/watch?v=5YKPBZa4mzQ

Dr.Kuantum:
 Sadece 2 Boyutlu, bir düzlem olan dünyaya hoşgeldiniz; Sadece öne ve arkaya, sağa ve sola.. İki boyutlu bu dünyada, yukarı ve aşağı yok.
(Bu arada, Doktor Kuantum normal hayat seyirinde olan 2 boyutlu canlılara parmağını yönlendirdiğinde, 2 boyutlu canlılar dehşete kapılıp, bunun ne olabileceğini sorguluyorlar korku ile…)

Dr. Kuantum: Bu iki boyutlu dünyada yaşayan canlılar, 3 boyutlu obje kavramına sahip değilller. Bu iki boyutta yaşayan o boyutun canlıları, küpler, küreler, tetrahedralar ya da Sizin öz yapınız hakkında hiçbir fikre sahip değiller. Onların 2 boyutlu bakış açısına göre benim 3 boyutlu parmağım şu şekilde algılanmaktadır… (der ve parmağını iki boyutta yaşayanlar arasına sokar ve parmağı iki boyutta yaşayanlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır, parmak üç boyutlu olarak onlara elips şeklinde ya da yumurta şeklinde gözükür ve dehşet içinde bilmedikleri bir üst madde ile karşılaşmaktan dolayı korkup, kaçarlar.)
(Dr. Kuantum bir kutu içinde yaşan daireyi ziyaret eder)

Dr. Kuantum: Merhaba, küçük daire. (2 boyutlu bir obje).

Daire: Aaaa!!(korkan daire kendini korumak adına, içinde bulunduğu iki boyutlu alana kaçar!)

Dr. Kuantum: Bilinmeyene duyulan korku! Ne demeliyim ki… henüz bilinmeyen için bu bir bilmece… Eğer sadece “bildiklerimizi” görebiliyorsak, o zaman nasıl “yeni” olanı görebiliriz ki?!? Bilinmeyen… Hapsolduğumuz kutularımız içinden nasıl çıkabiliriz???…

Dr. Kuantum: Merhaba, küçük daire. (Gülüyor) Korma!.

Daire: Kim konuştu? Neredesin?

Dr. Kuantum: Bunu açıklamak her zaman biraz zor olmuştur! Ben başka bir boyuttayım. Başka bir alanda. Ben bir üst boyuttayım!
(Bunu duyan daire, dehşet içinde çığlık atıp, içinde bulunduğu kutuda saklanır!!!)

Daire: Sakın, sakın o kelimeyi kullanma!!!

Dr. Kuantum: Hangi kelimeyi?

Daire: “Ü” harfi ile başlayan kelimeyi!!!
Dr. Kuantum: “Üst” mü???
Daire: (Daire, korku ile çığlık atar!) O kelimenin kullanılması yasak!

Dr. Kuantum: Peki, sence ne ifade ediyor bu kelime?

Daire: Bilmiyorum ve bilmek de istemiyorum! Eğer o kelimeyi kullanırsan, cezalandırılabilirsin!! Yoksa sen bir hayalet misin???

Dr. Kuantum: SanmıyorumJ, sadece ben senin bakış açından daha farklı bir bakış açısına sahibim. Ben senin henüz göremediğin şekilde görüyorum herşeyi.

Daire: Öyle mi? Nasıl?

Dr. Kuantum: Mesela, kilerinde gizli bir kasa var ve o kasanın içinde 12 adet madeni para, yazılı vasiyet, ve pasaport var.

Daire: Nasıl bildin bunu?!? Neredesin? Sen Tanrı mısın???

Dr. Kuantum: Senden farkım yok!! Sadece senden bir üst (“üst” kelimesini duyan daire yine korku ile çığlık atar!) boyutta, 3. boyutta olmamdan dolayı, senin dünyanda bulunanları görebiliyorum.

Daire: 3. boyut mu??? Sen çılgın bir hayaletsin! Sadece iki boyut var. Bak… (diyerek, öne arkaya, sağa sola doğru hareket eder)

Dr. Kuantum: Eğer ben midene dokunmak istersem bunu nasıl yapabilirim?

Daire: Beni boydan boya kesmen gerekecek!
(Dr. Kuantum daireye dokunuyor, …)

Dr. Kuantum: Hazır mısın daha fazlasına?

Daire: Daha fazla neye?

Dr. Kuantum: Yönlere…

Daire: Aaa, hayır!..evet! ama… Daha fazla yok ki!? Var mı??…
Bana ne olacak? Neye dönüşeceğim??

Dr. Kuantum: Diğer boyutu idrak edip, anlayacaksın…

Daire: Peki, olur.

Dr. Kuantum: Mükemmel…
(Dr. Kuantum daireyi iki boyuttan üç boyuta yönlendiriyor ve daire iki boyutlu yaşadığı alandan yukarı doğru bir yükselişe geçiyor ve bir üst boyut olan 3. boyutu idrak ediyor ve bu arada daire küreye dönüşmüş oluyor.)

Küre: Bunun böyle olduğunu asla bilemezdim!!!…

*****************************

Stephen Hawking başta olmak üzere, bilim insanları bilindik evreni 11 boyut olarak tanımlıyor ve evrendeki herşeyin TEK BİR büyük yapı ile bağlantılı olduğunu açıklıyorlar. Şimdi burada durup, biraz düşünelim … İç içe geçmiş birbirini şekillendiren ve hatta paralel olan çok sayıdaki evrenler ve bu çok sayıdaki evrenler dahi “sonsuz”luk okyanusunda bir damla niteliğinde!!!…

Tıpkı yukarıdaki iki boyutlu dairenin, iki boyut içine sıkışıp kalması gibi, bizler de üç boyutlu dünyamızda ve hatta bir üst boyut olan “zaman”da sıkışıp kalmışken ve bu 3 boyutlu dünyamızda mecaz olanı Hakikât olarak kabul eden, ve düşünmenin, sorgulamanın yaygın olmadığı bir toplum içinde yaşarken, sonsuzluk skalasında bir nokta hükmünde olan bu 11 boyutu nasıl algılayabiliriz acaba?..

Yeni Ufuklar (New Horizons)
ayliner.blogspot.com

AylinER – 08 Mayıs 2008

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...