Kuantum Fiziğine Göre Gerçekliğimiz, Bir “Hologram” Olabilir

 

Bedensel Ölümden Sonra (Madde Bedenimizi Terk Ettikten Sonra) “Holonomik Bilincimiz” Evrensel Hologramda Yaşamaya Devam Edebilir.

 Einstein uzay ve zamanın ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı olduğunu öne sürdüğünden beri, bilim insanları uzay-zaman denilen kozmik ağın nereden geldiğini merak ettiler.

Şimdi, kuantum fiziğinde devam eden araştırmalarla nihayet bir açıklamaya varılabiliniyor: Knowable Magazin, derinine yapılan araştırmaya göre; kuantum dolanıklık denilen tuhaf bir olgu, hepimizin yaşadığı dört boyutlu (4D) uzay-zamanın temelini oluşturabilir. Aslında, akıllara durgunluk veren bu eğilip, bükülme içinde gerçekliğimiz bu kuantum halin “hologramı” olabilir.

 Kuantum Alemi

 İki parçacık, birbirinden büyük farklılıklarla ayrı olsalar da, eşzamanlı/aynı anda ve aniden

birbirlerine tepki gösterebildiklerinde, “dolanık” oldukları söylenir. Bu, uzay-zaman kurallarına göre,parçacıkların bazen ışık hızından daha hızlı iletişimde bulunduğu anlamına gelir. (kuantum fiziği, evrenin hız sınırı olan ışık hızına karşı rekabete girmiş gözüküyor..)

Knowable Magazin’e yazan Tom Siegfried, Harvard araştırmacısı Brian Swingle’ın “Yoğunlaştırılmış Madde Fiziği Yıllık İncelemesi” dergisinde yayınlanan bir yıllık fizik araştırmasına değinerek, “Gerçekten hiç bir mesaj göndermedikleri”ni söyler. “Durum böyleyse,o zaman dolanık parçacıklar onları ayıran uzay-zaman uçurumunu/boşluğunu nasıl aşar?.. Belki de cevap; onların buna mecbur kalmadıklarıdır. Çünkü, dolanıklık, uzay-zamanda gerçekleşmez. Dolanıklık uzay- zamanı yaratır. ”

 Bulanık-Kesin Olmayan Fizik

 Bu fikrin arkasındaki matematik, yoğun ve karmaşık. Fakat eğer uzaklaşıp bakarsanız, deneyimlediğimiz 4D’yi (en, boy, derinlik, zaman) tanımlayan matematiğin, bir 3D’li kuantum durumunun altında yatan matematik ile aynı olduğunu görürsünüz.

Ancak, bunların halâ denenmemiş hipotezler olduğunu kabul eden araştırma makalesine göre, iki boyutlu bir görüntünün, üç boyutlu bir hologramı nasıl yansıttığı karşılaştırılıp, bakılabilir.

Siegfried: “Fizik, doğanın temellerine her zamankinden daha derin bakmanın eşiğine gelebilir ve önceden bilinmeyen uzay-zaman boyutlarını içeren bir varoluşu inceleyebilir.”

Çeviri: AylinER
https://futurism.com/the-byte/reality-hologram-quantum-physics

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu