Depresyon, Arginin Seviyesinin Azalmasıyla İlişkilendirildi

Majör depresif rahatsızlık (MDD) yaşayanlarda arginin seviyelerinde azalma görüldü. Konuyla ilgili çalışma, Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde yapıldı. Arginin, vücudun nikrik oksit üretmek için kullandığı bir amino asit. Nitrik asit ise sinir sistemi ve bağışıklık savunma mediyatörü. Ayrıca damar regulasyonunda da söz sahibi. Global arginin biyoyararlanım (bir ilacın alınması sonrası etkinleşmesi için gereken süre-GABR) oranı, vücudun arganin seviyesini gösterir. Bu oran daha önceden vücudun nitrik oksit üretme kapasitesini ölçmek için kullanılmaktaydı. Arganin biyoyararlanımın azalması ayrıca kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız risk faktörüdür. 

Journal of Affective Disorders” da yayımlanan araştırma göstermektedir ki, MDD den muzdarip hastalarda arganin biyoyararlanımda azalma  vardır.

Toni Ali-Sisto: “Depresyona bağlı gelişen iltihaplı tepkiler, arganin seviyelerinin azalmasına yol açar. Bu da sinir sistemi ve dolaşım için gerekli olan nitrik oksitin yetersiz üretimine yol açmaktadır. Ama henüz depresyondaki insanların arganin biyoyararlanım seviyelerindeki düşüşe neyin neden olduğunu bilmiyoruz.”

Doğu Finlandiya Üniversitesi ve Kuopio Üniversite Hastanesi tarafından yürütülen çalışmada, majör depresyon teşhisi konulmuş olan 99 yetişkin ve 253 tane de depresyon problemi olmayan kişi incelemeye alındı. Açlık şeker numunelerindeki 3 amino asit konsantrasyonu, yani arginine, citrullin ve ornithine, analiz edildi. Ellerindeki bu data ile GABR leri hesaplandı. Simetrik ve asimetrik dimethylarginin konsantrasyonları da ölçüldü. Çünkü bunların her ikisi de nitrik oksit üretiminde rol oynamaktadırlar. Daha sonra depresyonda olanlar ve olmayanlar arasındaki sonuçlar karşılaştırıldı.

Ali-Sisto: “Çalışmamız, depresyondaki kişilerin daha düşük arganin biyoyararlanım seviyesi olduğunu göstermektedir. Ama bu demek değildir ki, arganin desteği almak depresyona karşı koruyucu olacaktır. Bu daha sonraki safhalarda araştırılması gereken bir konu.”

Depresyondaki kişilerde, depresyonda olmayanlara göre daha zayıf arganin biyoyararlanım bulundu. Simetrik ve asimetrik dimethylarganin konsantrasyonları arasında çok ciddi farklılıklara rastlanmadı. Anti depresan kullanımı da konsantrasyonları etkilemedi.

Araştırmacılarının bekledikelrinin aksine, depresyondan iyileşen ve de halâ hasta olanlardan alınan konsantrasyon ölçümleri arasında çok net farklılıklar görülmedi.

Arganin biyoyararlanım”, depresyon hastalığından iyileşen insanlarda halâ hasta olan insanlara göre daha yüksekti. Ama arganin biyoyararlanım ın depresyon tedavisindeki rolünü daha iyi tespit etmek için daha detaylı bilgi ve takip süresi gerekiyor.

Çeviri : Sıdıka ÖZEMRE
http://neurosciencenews.com/arginine-depression-8541/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu