Gıda Ruh Halinizi Nasıl Etkiler 2. Bölüm

Bu yazının videosu yenilenmek için hazırlanmaktadır.

Çeviri: Esin Tezer
Hazırlayan: Hakan Çakmak

Sorun çoğu kez az çok şimdi başlar. Fakat bir çikolata dağıtma, pek çok yüzü gülümsetiyor görünüyor. Çikolata, herkesin hoşlandığı birşey, öyle değil mi? Daha fazla tattığımda, mutlu olmak, dans etmek istiyorum.

Seyredin, bana ne oldu? Enfes. Öyleyse, çikolata neden bu etkiye sahip? Birincisi, o, beyine enerji hamlesini veren şekerle yüklü. Eğer yorgunsanız ve gecenin sonunda asabiyseniz, yalnızca ihtiyacınız olan
şey bu. Çikolata, beynin endorfin adı verilen kendini iyi hissetme kimyasallarını salgılattıran doğal bileşenleri de içerir. Lezzetli bir tad katın ve herkese ait olan, ruh halini arttırıcıyı ele geçirdiniz.

Fakat, aslına bakarsak, çikolata cinayeti durdurabilir mi? İlk sonuçlar çarpıcı. Sabah bir buçuk ile üç buçuk ana saatleri arasında, sokak şiddetinde yüzde 60 azalma var, ve biz bu tedbiri büyük bir başarı olarak
tespit ediyoruz. Fakat, çikolatayı sokak çarpışması şiddetinde kullanma, beynin yeni dünyasında, ruh hali gıdalarında sadece buzdağının görünen kısmıdır.

Bazı uzmanlar pasta, pilav ve makarna gibi karhonhidratta zengin tüm gıdaların, bizleri rahatlamış ve mutlu hissettireceğine inanıyorlar. Fakat, balık ve et gibi proteinde zengin gıdalar farklı bir etkiye sahipler. Onlar bizleri dikkatli ve odaklanmış hissettiriyorlar. Bu fark, büyük sonuçlara sahip olabilir.

Bir müsabakaya gittiğinizi hayal edin, bölünmüş ikinci kararlara sahip olma, çarpıcı sonuçlara sahiptir. Önceden doğru yemeği yeme, tüm farkı yaratabilir. Bu iki adam, bu teoriyi test etmeyi kararlaştırdılar.
Çünkü onların acımasız işinde, rakibine karşı daha keskin bir zekaya sahip olma, size üstünlük sağlayabilir.

Paul Littlewood ve Terry Chapman eski İngiliz satranç şampiyonları. İyi bir Londra restoranında iki karşılaşma öğününün etkisini test etmeyi kararlaştırdılar. Paul için kızarmış enginarlar, fakat Terry için tamamen italyan kuşkonmaz. Paul’ün yemeği onun zihinsel kıvraklığını arttırmak için dizayn edilmiş.

O protein olan kırmızı etle yüklü. Bu onun beynini keskinleştirmeli, ama Terry karbonhidratlarla dolu ağır bir yemek yiyor. Bu onu mutlu hissettiriyor olmalı, fakat o rahatlamış da olmalı, çok uykulu hale geliyor.

Müsabakanın ruh hali yiyeceğinin etki etmeye başlaması fazla zaman almadı. Fazla dolu hissetmiyorum, bu öğleden sonra Terry’i yenmeye hazırım. Sadece şu anda, güneşin altında boylu boyunca uzanır gibi hissediyorum ve birazcık iyi haber almak istiyorum. Fakat bu şans hiç yok.

Sadece şimdi, iki farklı yemeğin etkilerini test etmenin zamanı. Paul ve Terry, sadece yarım saatte harekete geçecekleri bir satranç maçını oynuyorlar.Karbonhidratların dozunu kaçıran Terry, net bir şekilde saate
karşı yarışıyor gözüküyor. Kararlarını vermek için çok fazla zaman kullanıyor.

Saniyeler içinde, umutsuzlukla kaybettiğine karar veriyor. Terry, kendisini uykulu hissettirmek için dizaynlanan bir yemeği yedi ve neredeyse zamanı kalmadı, fakat bu, bir tesadüf olabilir mi? Bunu bulmak için,
bir gün beklemeye ve daha sonra deneyi tekrar etmeye ihtiyacımız var.

Eğer yiyecek, Paul ve Terry gibi insanların geçici ruh halini denetlemek için oluşturulabilirse, yaşamdan birini de etkileyebilir mi?

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton