Alkol, Zihin Sağlığına Psikodeliklerden (Zihin Açıcılar) Çok Daha Fazla Zarar Vermekte!

Araştırmacılar, 19.299 psikodelik (zihin açıcı) kullanıcısı da dahil olmak üzere toplam 130.000 Amerikalı yetişkin üzerinde yaptıkları bir çalışmada, psikotrop bileşiklerin kullanımının zihinsel sağlık sorunlarına yol açtığına dair kanıt bulamazlar. Ancak, iş, alkol kullanımına gelince, alkolün, daha küçük zihinsel sorunları daha büyük sorunlar hale getirebildiğini, depresyon ve intihar oranlarının artmasına vesile olduğunu tespit ederler.

Norveç Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen bilim insanlarının çalışmasında, LSD veya psikodelik mantar gibi maddelerin etkisi altındayken sıklıkla derin ve anlamlı olaylar yaşanıldığı tespit edilir. Bu raporlar sübjektif gözükse de, bu yapılan çalışmada aynı zamanda ciddi psiklojik sıkıntı, zihinsel sağlık tedavisi,intihar düşüncesi ve planları, depresyon ve anksiyete gibi klinik koşullar da incelenir.

“İlaç uzmanları, “alkol ve diğer yasaklanmış ve kontrole tabi tutulan uyuşturucu maddeler”le karşılaştırıldığında, “LSD ve psilosibin mantarları”nı bireysel kullancılara ve topluma göre zarar derecesinin “daha az zararlı” olduğunu belirtirler.”

Araştırmanın başı ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bir sinirbilimci olan Teri Kerbs, halk sağlığı açısından bakıldığında, LSD ve psilosbin mantarların, alkol ve diğer yasaklanmış ve kontrole tabî tutulan uyuşturucu maddelerden daha az zararlı gözükmesinden dolayı, hükümetin psikodelik maddelerin kullanımının suç, yasadışı ilan etmesinin zor olduğu şeklinde bir sonuca varır.

Popüler yazar ve Stanford Üniversitesi Felsefe mezunu Sam Harris, Big Think’e verdiği röportajında psikodelik uyuşturucularla olan kendi deneyimlerinden bahsetmekte. Harris, röportajın başlarında, halüsinojenik ilaçları alma konusunda önemli uyarılarda bulunmaktadır. Çünkü, bu ilaçların çoğu nörotoksiktir. Ancak, ciddi bir araştırmacı olarak, kendisi, bilincin doğasını anlamanın bir yolunun da bunlar olduğunu söylemeden geçmez.

Sam Harris, psikodelik maddelerin inkar edilemez bir şekilde bilinç-genişleme etkisine sahip olduğunu da açıklamakta…

Çeviren : AylinER
https://www.youtube.com/watch?v=7N-5L4uq5KU
http://bigthink.com/ideafeed/study-alcohol-worse-for-mental-health-than-psychedelics?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1504104691

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu