Son 12 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Meydana Geldi! (6 Eylül 2017)

Güneş bugünü (6 Eylül 2017) patlamalarla geçirdi. 6 Eylül sabahında güneşin üzerinde bulunan aktif bir bölgede, 2 büyük radyasyon akışı gözlemlendi. İkisinden bir tanesi son 10 yıldan fazla bir süre içindeki en büyük patlama. Bu 2 patlama da en güçlü güneş patlaması türü olanX sınıf”ı içinde yer aldılar. Bu 2 patlamadan daha büyük olanı, 2005 yılında X17 olarak sınıflandırılan patlamadan bu yana en güçlü patlama olarak görüldü ve X 9.3 olarak sınıflandırıldı.

X sınıfı güneş patlamaları, güneş sisteminde meydana gelen en büyük patlamalardır ve çoğunlukla da bu patlamalara, güneş yüzeyin kıvrılmasına yol açan dünyadan 10 kat daha büyük boyutta plazma iplikler eşlik eder.

Şimdiye kadar tespit edilen en güçlü güneş patlaması 2003 yılında meydana gelmiştir.Bu  patlamada NASA’nın tüm solar ölçüm sensörleri aşırı yüklenmiş, ve X28 diye sınıflandırılan bu patlamanın ölçümünden sonra da bağlantı kesilmiştir.

The sun just belched out the strongest solar flare in 12 years _ New Scientist

Bu patlamalar gibi, bir güneş patlaması dünyaya yönelse, bazı radyo ve GPS sinyallerinin kaybolmasına, silinmesine, uyduların sinyallerin engellenmesine ve hattâ yeryüzündeki elektrik ızgaralarının zarar görmesine neden olabilecek uzun süreli radyasyon fırtınaları yaratabilir. Bir kaç gün içinde de muhteşem arızalara yol açabilir.

Bu sabah, dünyanın güneşe bakan tarafındaki yüksek frekanslı radyoların çalışması durdu ve GPS haberleşme sistemlerinde yaklaşık 1 saat aksama yaşandı!

Çeviren: AylinER
https://www.newscientist.com/article/2146617-the-sun-just-belched-out-the-strongest-solar-flare-in-12-years/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&cmpid=SOC%7CNSNS%7C2017-Echobox&utm_source=Twitter#link_time=1504734919

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu