9 Eylül Başak Burcunda Yeni Ay

Tutulmalar ve uzun süren Retrolardan sonra nihayet rahat bir nefes alarak aksiyonu bol bir Eylül ayına adım atıyoruz. Jenerasyon gezegenleri hariç son Retro yolcusu Satürn de 6 Eylül itibariyle düz seyrine başlamak üzere durağanlaşıyor.

9 Eylül tarihinde 17 derece Başak burcunda bir Yeni Ay meydana gelecek. Başak burcu nitelik olarak değişken, element olarak ise toprak özelliklerini taşır. Değişken burçlar bize sadece mevsimlerin değil aynı zamanda hayatımızda da değişiklik yapma zamanlarının geldiğini anlatır. Bu Yeni Ay, uzun bir süredir devam eden bazı transitlerin içe çekilme, harekete geçememe, şartların olgunlaşmasını bekleme gibi bizi aksiyondan alıkoyan etkisinden sonra nihayet adım atmanın ve harekete geçme vaktinin geldiğini anlatıyor.

Yeni Ay’ın toprak elementi bir burçta gerçekleşmesi, uzun süredir proje veya düşünce safhasında olan planlarımızı somut hale dönüştürebilmek açısından olumlu bir etki barındırıyor. Başak burcunun yöneticisi Merkür’ün de Yeni Ay derecesi ile partil kavuşumda olması, Merkür’ün sembolize ettiği haberleşme, eğitim, iletişim, ticaret, yazı yazmak, yolculuklar gibi konularda adım atmak ve harekete geçmek için destekleyici etkiler sağladığını gösteriyor. Yeni Ay’a göre çıkarılan haritanın yükselen derecesi de yine toprak elementli olan Boğa burcuna denk düşüyor. Yöneticisi Venüs ise Yeni Ay’ın oluşacağı gün Akrep burcuna girecek. Yeni Ay oluşum anının yükselen derecesinin ve yükselen yöneticisi Venüs‘ün derecesinin 0 derece olması manidar. (İstanbul merkezli harita) Bu etki yeni işleri, başlangıçları ve oluşumları tetikler mahiyette.

Yeni Ay’ın haritanın 6. evine düşmesi bizleri hem sağlıkla ilgili dikkatli olmamız gereken bir zaman olduğu hem de yoğun bir çalışma döneminin beklediği konusunda uyarıyor. Sağlıkla ilgili konularda detoks, check up, hacamat gibi şifa uygulamaları için güzel bir zamanlama olmasına rağmen, bu tür uygulamalar için dolunaydan sonrasını beklemekte fayda var.

 Venüs’ün zararda olduğu Akrep burcunda olması, aynı zamanda Uranüs ile karşıt ve Mars ile kare açısının bulunması ilişkiler açısından zorlayıcı etkilere sebep oluyor. Yükselen yöneticisi olan Venüs’ün bu konumu çalışma temposunun yükselmesine mukabil, ortak işler, eşlerle olan ilişkiler ve sağlık alanlarında riskleri beraberinde getiriyor. Venüs Akrep burcuna girdikten sonra 3 Ekim’de geri seyrine başlamak üzere durağanlaşacak. Bu nedenle özellikle Dolunay sonrasından itibaren evliliğe adım atma, nişan ve söz benzeri girişimlerde bulunmanın uygun olmayacağını belirtmekte fayda var. Yine güzellik amaçlı alınacak önemli kararlardan Venüs Retro seyrinde uzak durulmalıdır.

Yeni Ay Türkiye haritasının 3. Evinde gerçekleşiyor. Bu da yoğun bir gündemin bizi beklediğini gösteriyor. Anlaşmalar, görüşmeler yeni oluşumlar ve müzakereler açısından yeni başlangıçların ülke olarak gündemimizde olacağını gözlemleyeceğiz.

Merkür’ün asaletli olduğu bu dönemde önemli görüşmeler, anlaşma, iş toplantısı ve iletişimle ilgili konular için ve varsa kitap yazma gibi niyetler için eyleme geçip başlangıç yapmak adına gayet uygundur. Özellikle Yeni Ay ile Dolunay arasındaki günleri değerlendirilmelidir.

Sonbaharın ilk Dolunayı 25 Eylül’de gerçekleşecek. 23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun hemen akabinde gerçekleşecek Dolunay anında Başak burcu yükseliyor. Yöneticisi Merkür Güneş ile, Ay ise Kiron ile kavuşumda. Duygusal yaralar, yanlış anlamalar sonucu oluşan kırgınlıklar, fevri davranışlar, mantık çerçevesinin dışında değerlendirilmeye müsait bir atmosfer hazırlıyor bizlere. 1-7 aksında olacak bu Dolunay ilişkileri test edecek nitelikte. Gurur ve benlik savaşlarında mantıklı, rasyonel ve empati yapan tarafın önce ben ve benim duygularım diyen tarafa galip gelmesine şahit olacağız.

Dolunay gökyüzünde en parlak iki gök cisminin birbirlerine karşıt pozisyona gelmesi sonucu oluşur. Ay’ın tüm çıplaklığı ile ortada olması sonucunda ruhumuzda da duygular aynı şekilde açığa çıkar. Bu süreçte ya hayır söylemeyi  ya da susmayı tercih etmek her zamankinden daha önemli hale gelir.

Bu zorlayıcı süreçte duygusal dengeyi bulabilmek için Rasulullah  Efendimiz, Dolunay etkisinin en yoğun hissedildiği üç gün olan hicri 13, 14 ve 15. günleri oruçlu geçirmeyi tavsiye ederek benliğimizi ve nefsimizi dizginleyebilmenin yolunu göstermiştir. Ayrıca, Dolunay zamanları beslenmemize dikkat etmek, hazmı zor ağır gıdalardan ve gerginliği artırıcı etkisinden dolayı kafeinden uzak durmak da süreci kolaylaştırır. Dolunay vakitlerinde Dünyamıza tesir eden med-cezir etkisi, %70’i su olan bedenimize de tesir eder. Bu nedenle gereğinden fazla sıvı tüketiminden kaçınmak da bir başka  faydalı uygulamadır.

Bu Yeni Ay, aynı zamanda Şehrullahi’l-Muharrem yani Allah’ın ayı olarak bilinen Muharrem ayına girilmesiyle birlikte hicri yeni yılın da başlangıcıdır. Haram aylardan olan Muharrem, bütün resullere ve onların ümmetlerine ihsan edilen birçok manevi ikrama vakit olarak şahitlik etmekle beraber Kerbela gibi müessif bir vakanın hatırasını da barındırmaktadır.

 Kerim kitabımızda, Yusuf suresi 86. ayette geçen “Ben hüznümü ve kederimi ancak Hz Allah’a arz ederim” kavl-i şerifi mucibince mümine yakışan şey, yaşadığımız her durumu dua veya şükür vesilesi kılmaktır. Cenabı Hakk hepimizi Ehl-i Beyt sevgisiyle dolup taşmayı, Muharrem ve Aşura kavramlarının hakikatine erebilmeyi nasip etsin.

Biten hicri bir seneyi uğurlayıp yenisine başlarken senenin son günü ve ilk günü duaları başta olmak üzere bu kıymetli aya mahsus özel ikramlara vesile olan ibadetleri ihmal etmemeyi hatırlatarak yazımızı burada sırlayalım.

Miladi olarak 11 Eylül’e denk gelen 1440 hicri yeni yılınızı tebrik eder, gerek İslam aleminde gerekse Dünyada huzur, birlik, sevgi ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ederiz.

Şükran Ay Bakacak & Şükran Öztürk

Check Also

Joni Patry ile Haziran 2019 Vedik Astroloji Yorumu

HAZİRAN 2019 JONI PATRY İLE VEDİK ASTROLOJİ YORUMU      BÜYÜK DEĞİŞİM İŞTE BURADA!  Bugün ...