Yetersiz Rem Uykusu Yağlı Şekerli Gıdalar Tüketme İsteğiyle İlişkili

Rem uyku eksikliği sağlıksız gıdalar tüketme isteğini artırabilir.

Uykunun, sağlıksız gıdalar tüketme isteğini kontrol eden beyin bölgelerinde ne rol oynadığı çok iyi anlaşılmıyor. 6 Aralık’ta eLife’da yayımlanan yeni bir makalede REM uyku eksikliğinin sağlıksız gıdalar, özellikle de şeker ve yağ, tüketme isteğini arttırdığı söylendi.

Tsukuba Üniversitesi Uluslararası Tamamlayıcı Uyku Tıbbı Enstitüsü’nden araştırmacılar yeni bir kimyasal genetik metot ile farelerde prefrontal korteks nöronlarını ve onlardan kaynaklanan davranışları bloke ettiler ve REM uyku eksikliği yarattılar. Sonuç olarak, bu nöronları engellemenin REM uyku eksikliğinin şeker tüketim üzerindeki etkisini tersine çevirdiğini ama yağlı tüketim üzerine etki yapmadığını gördüler.

rem

REM uykusu memelilerde rüya görmekle ilişkilendirilir.

Prefrontal korteks ise tat, koku ve yapısıyla yemeklerin lezzetine karar vermemizde rol oynar. Obez insanlar yüksek kalorili yemekler yediklerinde prefrontal kortekslerinde aktivite artışı görülür.

 Mediyal Prefrontal korteks, uyku eksikliği çektiğimizde, kilo aldıran ve yüksek şeker barındıran yemekleri tüketme isteğimizi direk olarak kontrol ediyor olabilir.

Çeviri : Sıdıka ÖZEMRE
http://neurosciencenews.com/sleep-loss-fatty-food-5693/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu