Şeker Ruh Halinizi İyileştirebilir mi?

Şekerin sağlıklı olmadığını biliyorum ama çok uzun süre boyunca kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda şeker tüketerek bulunduğumu ruh halinden çıkmaya çalıştım. Şimdi duyuyorum ki bunun pek faydası olmazmış. Peki bu doğru mu?

Almanya ve İngiltere ortak yapımı bir araştırma göstermiştir ki, şeker tüketimi ruh halinizi iyileştirmeyebilir. Hatta tam tersine daha bile kötü yapabilir. Bilim insanları bunun üzerine araştırma yaptılar. Konu hakkında 1259 denek ve 31 yayımlanmış çalışmayı inceleyerek, tüketilen şeker miktarı ve çeşidinin, tüketim sonrası fiziksel ve zihinsel aktiviteler üzerinde fark yaratıp yaratmadığını incelediler. Ayrıca şeker tüketiminin, ruh hali yanı sıra öfke, anksiyete, depresyon ve yorgunluk üzerindeki etkisini incelediler. Bunu da ilk 30, 31 ve 60 dakika ve de 60 dakika üzeri zaman süreleri halinde araştırdılar.

Bulguları gösterdi ki, 1 saat sonrasında şeker tüketimi ruh halini geliştirmek yerine yorgunluğu artırırken dikkati azaltıyor. Ayrıca şeker tüketiminin serotonin seviyelerini artırarak, ruh halini geliştirdiği hipotezini de çürütmüş oldular. (Serotonin ruh hali, uyku ve açlığın düzenlenmesinde etkilidir. )

Berlin Humboldt Üniversitesi’nden araştırma lideri Konstantinos Mantantzis, şekerin ruh halini iyileştirdiği görüşünün popüler kültürde çok yaygın olduğunu, bu yüzden de tüm dünyada insanların daha dikkatli olabilmek ve yorgunlukla savaşabilmek için şekerli içecekler tükettiklerini belirtti. Mantantzis: “Tam tersine, şeker muhtemelen kendinizi çok daha kötü hissetmenize neden olacaktır.” dedi.

Şekerin sağlığınız üzerindeki etkilerini hep aklınızda tutun. Çürüklere yol açtığı için dişler için çok zararlıdır. Ama daha önemlisi, şeker oranı yüksek beslenmelerde, özellikle kadınlar maya mantarı enfeksiyonlarına daha meyilli olurlar. Ayrıca bazı eklem iltihabı türlerini ve astımı azdırabilir. Trigliserid seviyelerini artırabilir.  Her ne kadar bilinen tıbbi çalışmalar şekerin çocuklarda hiper aktiviteye yol açtığını göstermemiş olsa da, pek çok ebeveyn şekerin bu tür bir etkiye sahip olduğundan eminler. Şekerin sınırlandırılmasının, çocuklarının dikkat ve davranışlarında değişikliğe neden olduğu görüşündeler. Ayrıca son yapılan bir araştırma göstermektedir ki, Amerika’daki kardiyovasküler hastalıkların esas sorumlusu doymuş yağdan ziyade şekerdir.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.drweil.com/health-wellness/body-mind-spirit/mental-health/can-sugar-boost-mood/  

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu