Telefon Ekran Aydınlık Ayarı

Telefonunuzun ekranı muhtemelen çok parlak-Mevcut ayar limitinin ötesinde daha karanlık yapmanın yöntemi

Gece yarısı, yatak odanız zifiri karanlıkken, bir mesaj gelir ve siz de buna bakmadan edemezsiniz. Telefonunuzu elinize alırsınız, ekran kilidini açarsınız ve parlak ışık gözlerinizle buluştuğunda tiz bir çığlık atarsınız. Bazen en düşük parlaklık ayarı bile size çok parlak gibi gelebilir. İşte bunu değiştirmenin yöntemi.

Pek çok telefonun ayarlarında “Gece Modu” vardır. Ama aslında bu parlaklığı değiştirmez; renk sıcaklığını ayarlar: Gözlere zarar veren mavi ışığı bloke etmek suretiyle, beyaz renkler gece daha kırmızı görünür. Bu, akşamları telefon kullanımı için müthiş bir yöntemdir ama çok karanlık bir odada kullanılan telefonun vereceği rahatsızlığı önlemeye yetmez.

Bunun için farklı bir ayara ihtiyacınız var. Teknik olarak cihazın imkanlarının ötesinde arka fon ışığını daha da kısamasanız da, şimdi belirteceğimiz yazılımsal çözümler telefonunuzdaki görüntünün üzerine siyah bir filtre getirir. Bu da daha az parlakmış illüzyonu yaratır ve süreç içinde gözlerinizi korur.

iphone: Beyaz Noktayı Azaltın

İphone’da ekranın ışığını kısmak aslında çok kolaydır. Yine de doğru ayarı bulabilmek için birkaç sekmeyi aşmanız gerekir.

Telefonunuzun Ayarlar(settings) bölümünü açın ve Genel (general) >Erişilebilirlik (Accessibility) > Ekran Kolaylıkları (Display Accommodations) sekmelerini takip edin

Bu ekranın altında “Beyaz Noktayı Azaltın(Reduce White Point) sekmesi göreceksiniz. Bunu açın ve kaydırma butonunu istediğiniz parlaklığa göre ayarlayın. Zannedilenin aksine, oranı ne kadar yükseltirseniz, parlaklık o kadar az görünecektir.

Eğer tekrar Erişilebilirlik (Accessibility) sekmesine geri dönerseniz, bu özelliği daha hızlı açıp kapatabilmek için bir kısa yol oluşturabilirsiniz. Aşağı doğru ekranı kaydırın ve Erişilebilirlik Kısayol(Accessibility Shortcut) sekmesini tıklayın. “Beyaz Noktayı Azaltın(Reduce White Point)a tıkladığınızda bir onay imi çıkacaktır. Artık ana ekran (home) a 3 kez tıklayarak özelliği devreye sokabilirsiniz. Çok parlak olduğunda telefonunuzun ekran parlaklığı kısılacaktır. Bu menüdeyken, diğer seçenekleri de kontrol edebilirsiniz. Eğer ederseniz, ana ekran düğmesine 3 defa tıklamak, bu kısa yola atadığınız tüm Erişilebilirlik (Accessibility) seçeneklerini gösteren menüyü karşınıza çıkaracaktır.

Android: Ekran Filtresi Uygulaması İndirin

Her bir Android biraz farklıdır. Ama çoğunda, iphone daki gibi, cihazın kendisinde bir “beyaz nokta” ayarı yoktur. Bu yüzden ekranda yer alacak, sonradan bir uygulama yüklemeniz gerekecektir. Bizim uygulamamızdaki, daha düşük parlaklık görüntüsü veren şeffaf bir siyah filtre. Bu özelliği taşıyan bir sürü uygulama mevcuttur ama basit olduğu için biz “Ekran Filtresi” ni (Screen Filter) tercih ediyoruz.

Uygulamayı açın, filtre parlaklığını ayarlayın. Kaydırma butonu ne kadar düşükse, ekran o kadar karanlık olacaktır. Bundan sonra Ekran Filtresi Devrede (Enable Screen Filter) tıklayın. Ekranınız hemen kararacaktır. Eğer Android Oreo veya üstü varsa, Ekran Filtresi’nin, Bildirimler (Notifications) dışında her şeyi kararttığını göreceksiniz. Ama bence bu çok da büyük bir fark yaratmaz.

Bu noktada birkaç önemli şey var. Öncelikle, eğer kazara, ekranınızı karartacak kadar parlaklığı kısarsanız, bunu geri almak için ekrandaki sekmeleri görmekte zorlanabilirsiniz. Hatta “açma-kapama” tuşuna uzun süre basarak, telefonunuzu yeniden başlatmak zorunda kalabilirsiniz. Kapatılıp açıldıktan sonra “Ekran Filtresi(Screen Filter) devre dışı kalır ve siz de tekrar geri dönüp istediğiniz şekilde ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.  İkinci olarak da, “Ekran Filtresi”, Android teki mevcut paylaşım izinlerini kullandığı için, bu uygulama devredeyken bazı uygulamaları indiremeyebilir veya bazı özellikleri kullanamayabilirsiniz. Eğer silikleşmiş bir “Yükle(Install) butonu görürseniz, “Ekran Filtresi” ni devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Eğer “Ekran Filtresi” ne daha çabuk ulaşmak isterseniz,  ana ekrana basılı tutarak  yazılımsal araç gereç (widget) ekleyebilirsiniz. Ayrıca popüler “Tasker” uygulamasını kullanarak, gece otomatik olarak Ekran Filtresinin devreye girmesini sağlayabilirsiniz. Yeter ki biraz uyuyabilin…

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.popsci.com/darken-phone-screen-beyond-brightness-limit

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu