Google Sizi İzliyor

GOOGLE SİZİ KONUM GEÇMİŞİNİZ KAPALI OLSA BİLE İZLİYOR.
İŞTE ONU DURDURMANIN YOLU

Leong Thian Fu/Getty Images

Eğer çoğu insanlar gibi hesap ayarlarınızda Konum Geçmişinizi kapattığınızda Google’un konumunuzu izlemeyi bıraktığını düşündüyseniz, hata yaptınız.Pazartesi günü yayınlanan bir AP araştırmasına göre Konum geçmişini pasif hale getirseniz bile, bu arama devi siz Google Haritalar’ı her açtığınızda, belirli otomatik hava durumu güncellemelerinde, veya tarayıcınızda bir şeyler aradığınızda sizi hala izliyor.Bunu durdurmanın bir yolu var-fakat biraz derine kazı yapmak gerekiyor.

Princeton Üniversitesi’ndeki araştırıcılar tarafından tarafından doğrulanmış AP raporuna göre bu problem bir Android veya iPhone telefonu olan ve cihazlarında Google Haritalar’ı kullanan herkesi etkiliyor. Bu, iki milyardan fazla insan demek oluyor.

Konum geçmişinizi yönetme ve silme amaçlı Google destek sayfası onu kapattığınızda ‘’Gittiğiniz yerler artık kaydedilmez.Google hesabınızın Konum Geçmişini kapattığınızda o, artık bu Google hesabınızla bağlantılı bütün cihazlar için kapalı olur’’ diyor. AP araştırması bunun doğru olmadığını buldu. Aslında Konum Geçmişinizi kapatmak, sadece sizin bir zaman aralığı için gözlemleyebileceğiniz konum bilgisi oluşturulmasını durduruyor. Bazı uygulamalar sizi hala izliyor ve cihazlarınızdan zaman damgalı konum verisi kaydediyorlar.

Daha spesifik olarak AP, Princeton araştırıcısı Güneş Acar’ın ev adresini, ve sadece Google Web ve uygulamalarını kullanarak onun haber ajansı ile paylaştığı günlük aktivitelerini izleyebiliyordu.

Elektronik Mahremiyet Enformasyon Merkezi’nde kıdemli konsey üyesi olan Alan Butler, ‘’Eğer Google kullanıcılarına konum izlemesini kapatabileceklerini veya duraklatabileceklerini sunuyor, fakat yine de onların konumunu izliyorsa bu bana ders kitabı aldatmacası gibi geliyor’’ diyor.

Konum izlemesini gerçekten kapatmak için Google, hesabınızın derinliklerinde gömülü Web & Uygulama aktivitesi adlı bir ayar bölümüne gitmeniz gerektiğini söylüyor.Bu ayar sadece konum için değil, fakat ayrıca IP adresiniz ve daha fazlası için varsayılan olarak enformasyonunuzu paylaşmaya ayarlıdır.Bu ayarı bulmak hiç de kolay değildir.

iOS’unuz veya masaüstünüzdeki bir tarayıcıdan veya Android ayarlar menüsünden Google hesabınıza giriş yapın.Tarayıcıda sağ üstteki açılır listeden Google Hesabı’nı bularak giriş yapın ve Kişisel Bilgiler & Gizlilik’e gidin.Etkinliğim’e Git’i seçin, sonra sol taraftaki seçeneklerden Etkinlik Kontrolleri’ne tıklayın.Buraya girdiğinizde kapatabileceğiniz Web ve Uygulama Etkinliği’ni bulacaksınız.

Android telefonunuzda  Google Ayarları’dan  Google Hesabı’na gidin ve sonra Veri & Kişiselleştirme’yi tıklayın. Burada Web ve Uygulama Etkinliği’ni bulacaksınız.

Google daha da fazlası olarak Web ve Uygulama Etkinliği’nin konumla alakalı bir şey olduğu gerçeğini de gizliyor. Aslında Konum Geçmişi seçeneğinin hemen sağ üstündeki ayarlar ilk bakışta bu iki şeyin oldukça bağımsız olduğunu öneriyor. Ve Google’un ‘’Etkinliğinizi Google web sitelerinde ve uygulamalarında size daha hızlı arama, daha iyi tavsiyeler ve Haritalar, Arama ve diğer Google Hizmetleri’nde daha fazla kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak için kaydeder’’ şeklinde sıradan Web ve Uygulama Etkinliği tanımı… Buradan Daha fazlasını Öğrenin’i tıklamalı ve sonra sayfayı Web & Uygulama Etkinlikleri Olarak Kaydedilenler’e kaydırmalısınız. Sonra Google konumunuz hakkında bir şey söylemeden önce tekrar Aramalarınız ve daha fazlası’nı tıklayın.

İzlenmeyi durdurmak için mavi  Web ve Uygulama Etkinliği kaydırıcısını kapatın. Bundan sonra Google size bir uyarı mesajı verecektir: ‘’Web ve Uygulama Etkinliği’ni duraklatmak Google hizmetlerinde daha fazla kişisel deneyimi sınırlayabilir veya işlevsiz hale getirebilir. Mesela ilgilendiğiniz yerler hakkında ilgili daha fazla arama sonucu veya tavsiyeleri görmeniz kesilebilir. Bu ayar duraklatılsa bile Google en son aramalardaki bilgileri aktif arama oturumunun kalitesini geliştirmek için geçici olarak kullanabilir.’’

Bu, gerçekten sanki haksız bir biçimde aldatıcı alışveriş uygulaması olarak okunuyor. Ben gerçekten FTC’nin hemen araştırması gerektiğini düşünüyorum.

– Alan Butler, EPIC

Google, AP’e ‘’araçların açık tanımlarını sağladığını anlattı fakat Android telefonda başlanacak açıklamaya ulaşmak bile – eğer tam olarak nereye gittiğinizi biliyorsanız – sekiz tıklama alıyor. AP’nin bildirdiğine göre WIRED ve daha bir çok mahremiyet kuşkusu taşıyan bilinçli yayınların tavsiye ettiği şekilde Konum İzleme Geçmişini kapatan çoğu insan, konumlarını gizli tutmak için gerekli tüm adımları attıklarını varsayıyorlar. Öyle de olmalı. Google’un kendisi konum hakkında en az üç destek sayfası teklif ediyor. Konum Geçmişini yönetme veya silme, Android cihazınızın konum özelliğini açıp kapatma, ve Android uygulamaları için konum ayarlarını yönetme. Bunlardan hiç biri Web ve Uygulama Etkinliği’nden bahsetmiyor.

Buna rağmen, Google sözcüsü WIRED’a ‘’Biz Konum Geçmişi kullanıcıları bu ürünü etkisiz hale getirdiklerinde, konumu mesela bir Google araması yapmaları veya Google’u sürüş yönleri için kullanmaları halinde Google deneyimlerini geliştirmek için kullanmaya devam ediyoruz.’’ dedi.

Bu, Konum Geçmişini kapattığınızda ‘’bunun cihazınızdaki diğer konum servislerini etkilemeyeceği’’ hakkında açıkça bir uyarıya işaret ediyor.’’Diğer taraftan, bu açılır pencerede hiç bir yerde Web ve Uygulama Etkinliği’ni duraklatarak diğer bütün konum izleme formlarını da kapatabileceğinizi gösteren bir şey bulunmuyor.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley mezunu araştırıcı K Shankari, AP’i problem hakkında ilk defa alarma geçiren bir blog bildirisinde, ‘’İnsanları rızası olmadan ve yerinde uygun kontrollar yapılmadan izlemek tüyler ürpertici ve yanlış’’ diye yazdı.

Bu tüyler ürperticiliğin ötesinde Google’un konum izlemesi ayrıca Federal Ticaret Komisyonu’nun aldatıcı alış veriş uygulamasına karşı tüketici koruma statüsünü de ihlal ediyor olabilir.Butler, ‘’Ben gerçekten FTC’nin bunu hemen araştırması gerektiğini düşünüyorum’’ diyor.

Google’un Konum Geçmişi durumu Facebook’un FTC ile ilgili muhtelif koşuşturmalarını anımsatıyor. 2011’de ajans herkesin bildiği gibi sosyal medya devlerinin tüketicilerin mahremiyetlerini koruma sözlerini tutamadıkları konusunda Facebook’la anlaşmıştı. Anlaşmanın bir parçası olarak kullanıcı verilerini nasıl elde ettiği ve paylaştığı hakkında bir reform yapma sözü vererek verilen hüküme rıza göstermişti. Bu hüküm son zamanlarda FTC’nin bu baharda Facebook’un Cambridge Analytica ile veri paylaşımının 2011 anlaşmasını ihlal edip etmediği konusunda bir araştırma açmasıyla haberlerde görülmeye başlandı. FTC daha da yakınlarda UBER, Vizio, telefon üreticisi Blu, ve diğer bir çoklarını müşterilerini verilerinin nasıl toplandığı, depolandığı ve paylaşıldığı hakkında yanlış yönlendirmekten dolayı cezalandırdı.

Önceki FTC şefi teknolojist Ashkan Soltani bir twitinde Google’un ‘’kafa karıştırıcı gizlilik diyaloğunun’’ ajansın bir araştırmasını hak edebileceğini not etti.

Butler, ‘’Google’un kullanıcıların kişisel veri noktalarını silebilmesi veya kullanıcıların ayarlarda derinlere inebilmesi ve belirli web ayarlarını kapatabilmeleri gibi konumla hiç ilgisi olmayan işlemlerle ilgili tepkisi olumlu olmalı.Sanırım Google esasen neyle ilgilendiklerini yanlış anlıyor.’’

‘’Birisinin zamana bağlı olarak tarihsel bir kütüğünü tutuyorsanız, bu enformasyon eşsiz derecede hassastır ve buna göre ele alınmalıdır’’ diyor.

Açığa çıkanlar Google’a muhtemelen bir ateş fırtınası gibi gelecek.Şimdilik yapabileceğiniz en iyi şey labirent gibi ayarlarınızda seyretmek ve muhtemelen durduracağını düşündüğünüz bir şeyde ‘’duraklat’’ a basmak.

Çeviri : Emre Ümit Tuncel
https://www.wired.com/story/google-location-tracking-turn-off/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu