Geceleri Kullandığınız Telefonunuz Beyninizi Ve Bedeninizi Nasıl Etkilemekte?

Tasarımcılar tarafından yaratılan akıllı telefonumuzun, tabletimizin ve dizüstü bilgisayar ekranımızın mavi ışığında inanılmaz derecede güçlü bir şey var. Bu ekranlardaki ışıklar öylesine parlıyor ki, güneşli bir günde bile onları görebiliyoruz. Geceleri de, sanki pencereden içeri süzülen gün ışığı kadar yeterince parlaktırlar.

İşte bu yüzden, geceleri telefona bakma (bakmadan durmak zor olabiliyor) fikri, korkunç bir fikir olabilir.

Bedenimiz, uyanmamıza ve gün içinde uyanık kalmamıza ve geceleri de gerekli dinlenmeye yardımcı olan doğal bir döngüye sahiptir. Ama uykuya hazırlandığımız süreçte akıllı telefonlarımızın ekranına  baktığımızda, aklımız şaşar, beynimizin algısı değişebilir. Bu ışığın, sabah güneşine benzer bir etkisi vardır, bu da beynin, vücudunuza “uyku zamanı” ipuçlarını veren hormonu olan melatonin üretiminin durdurmasına neden olur. Melatonin üretimini kesintiye uğratan akıllı telefonun ışığı, uyku döngüsünü bozabilir. Bu, da uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırır – ve potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

İşte nasıl etkilediği:

Bu problemle mücadele etmek için, uygulama tasarımcıları, her ikisi de belirli zamanlarında ekrandan parlak mavi ışık yerine ekranlarda ışık tonları ayarlayan f.lux ve Apple’ın Gece Değişimi modu gibi programlar oluşturdular. Bir çok kullanıcı da bu uygulamaların yarattığı özellikle turuncu renk tonları ve etkilerinden dolayı gözlerinin çok daha az yorulduğunu ve daha az zorlandıklarını dile getiriyorlar.

Çeviren : AylinER
http://www.thisisinsider.com/blue-light-sleep-affects-body-2016-11?utm_content=buffer98d03&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer-insider-twitter

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu