Sıçrayan Nöral DNA Beyin Plastisitesinin anahtarı?

Sıçrayan Nöral DNA Beyin Plastisitesinin anahtarı?jumping

Nöronlardaki ek mutasyon beyin plastisitesini açıklamaya yardımcı olabilir.
Nicole Branan

Lise biyolojisinde muhtemelen bedenimizdeki her hücrenin aynı genom yada DNA modelini içerdiğini öğrenmişsinizdir – oysa bunun beyinin gerçeği olmadığı ortaya çıktı. Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitü’sindeki araştırmacıların yeni keşiflerine göre insan nöronlarındaki DNA dizilişi sadece bedenin geri kalanına değil bir beyin hücresinden diğerine de farklılık gösterebiliyor.

Bunun nedeni “sıçrayan genler”, kendini kopyalayabilen ve genom içerisinde farklı yerlere  yerleşebilen DNA elementleri. Bu mutasyonlar her nörondaki  toplam DNA miktarını artırıyor. Salk’taki genetikçi Fred H. Gage ve ekibi LINE-1 adındaki bir mobil element türünü gözlemlediler. LINE-1’lerin bedenin her hücresinde olmalarına rağmen sadece gelişmekte olan beyin hücrelerinde aktif olduğu araştırmacılar tarafından göründü.

Sıçrayan genler nöral farklılık  oluşturuyor, bu da beyinin uyum sağlamasına yardımcı olabilir, diye düşünüyor Gage  “Hayatimiz boyunca beklenmedik birçok şeyle karşılaşıyoruz. Beyindeki nöral farklılık ne kadar yüksek olursa, bilişsel meydan okumalarin üstesinden gelebilecek hücreleri içerme ihtimali o kadar yüksek olur” diyor.

 

Not: Bu yazı “Jumping DNA” orijinal başlığıyla daha önceden yayınlandı.

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...