Yabancı Yüzler

Video Çevirisi
“Yabancı Yüzler” çalışmasında sanatçı Heather Dewy-Hagborg , halka açık alanlardan topladığı genetik materyalleri analiz ederek portre heykeller yapıyor. Hagborg, insanların farkında olmadan arkalarında bıraktıkları izler üzerinde çalışarak, “genetik determinizm”e ve “genetik denetim kültürü” potansiyeline yönelik etkiye dikkat çekiyor. Projenin ilk aşaması numuneleri toplamak. Sonraki adım numunelerden DNA’lar elde etmek. Sonrasında ise bu DNAnın belirgin özelliklerini incelemek. Bir sonraki adım, bu özellikler temel alınarak bir yüzün 3 boyutlu modelini parametrelerle anlatmak. Son olarak da dışa aktarım yapmak ve 3 boyutlu yazıcıya göndermek.

Yabancı Yüzler” isimli bu çalışmada, New York’taki sokaklardan, halk tuvaletlerinden ve bekleme salonlarından saç, sakız ve sigara izmaritleri topladım. Bunların DNA larını çıkardım ve analiz ettim. Genomik araştırmayı temel alarak, bu insanların neye benzediğini gösteren, renkli, gerçek 3D boyutlarında portrelerini oluşturdum. Projenin amacı, yabancı kişilerin farkında olmadan arkalarında bıraktıkları izleri takip ederek, adli DNA fenotip(soytür)-biyolojik denetim kültürü potansiyeli-teknolojisindeki gelişmelere ve genetik determinizme dikkat çekmekti.

Projenin öngörüleri doğrulandı ve takip eden 2 yıl içinde Parabon Nano Laboratuvarları “DNA şipşak resmi” dedikleri bir servis başlatarak Amerika’da denetlemeler yapmaya başladı.

O zamandan beri fenotip teknolojisine karşı olan önyargılar ve sınırlandırmalar üzerine son derece kritik görüşmeler yapıyorum. Ben ve pek çok bilim insanı, kriminal incelemelerde kullanılmasını doğru ya da yeterince objektif bulmuyoruz. Benim görüşüme göre bu yeni bir ırksal profilleme olabilir.

Çeviren ; Sıdıka ÖZEMRE
https://deweyhagborg.com/projects/stranger-visions

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu