Gen Mutasyonunun Psikiyatrik Bozukluklarla Bağlantısı

Araştırmacılar, Gen Mutasyonunun Psikiyatrik Bozukluklarla Bağlantısını Onaylıyor!

 Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan beyin taramaları genetik mutasyonun başlıca, ana psikiyatrik bozukluklarla nasıl bağlantılı olduğu ve bunun beynin yapısı, fonksiyonun ve kimyasını nasıl etkilediğini açığa çıkarmakta.

Bu konuda yapılan çalışma, mutasyonun, şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon riskini nasıl artırdığına dair ipuçlarını da ortaya koymakta.

Uzmanlar bu tespitlerin yeni tedavilere yardımcı olabileceğini belirtmekteler.

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, kromozomun bir kısmının diğeri ile yer değiştirdiği belirli bir genetik mutasyona uğrayan insanların beyinlerini tararlar.

Bu mutasyon, şizofreni, bipolar bozukluk ve tekrar tekrar yinelenen major depresyonla ilişkilendirilen “DISC1” adlı genin bozulması ile sonuçlanır.

 Araştırma ekibi, genetik mutasyonun beynin yapısını değiştirmiş olduğunu de tepsit ederler. Bu değişimler, zihin sağlığının bozukluğuna dair ciddi belirtilerle ilişkilendirilmektedir.

 Araştırmacılar, ayrıca, bu mutasyonu taşıyanların beyinlerinin belirli bölgelerinde düşük seviyedeglutamat” adlı kimsayala sahip olduklarını da ortaya koyar. Daha önceki çalışmalar, düşük seviyedeki glutamatın kuvvetli bir şekilde şizofreni ile ilişkisi olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, tespitlerinde, DISC1 mutasyonunun önemli bir biçimde artan psikiyatrik hastalıklara sahip olma riski ile bağlantılı olduğunu da söylemekteler.

gen

Onlar, mutasyona uğramış insanları incelemeye devam etmenin, bu gibi durumların altında yatan biyolojik mekanizmaları çözme konusunda yeni anlayışlar oluşturmasını umud etmekteler.

DISC1 mutasyonu, ilk olarak, alışılmadık bir şekilde yüksek oranda major psikiyatrik bozukluklar gösteren İskoç bir ailede görüldü. Araştırmacılar, bu ailenin jenerasyonunu 40 yıldır araştırmaktaydı, ancak ilk defa onların beyinlerini beyin taramasından geçirdiler.

Araştırma, Çevrimsel Tıp Araştırma Birliği (İskoç Üniversiteleri ve NHS Sağlık Kurulları, İskoç Firması ve Pfizer) tarafından çıkarılan Şizofreni adlı dergide yayınlandı.

Bu konuda Edinburgh Üniversitesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Profesör Stephen Lawrie şunları söylemekte:  “Bu çalışma, DISC1’in genetiğindeki mutasyon ve ona bağlı gelişmeleri onaylıyor ve benzer genetik etkilerin de ana zihinsel hastalıklara sahip olma riskinin artışını etkilebileceğini gösteriyor.”

Çeviren: AylinER
http://neurosciencenews.com/genetics-psychiatry-disc1-4840/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu