Dünyanın En Popüler Ağrıkesicisi Empatiyi de Öldürüyor

ABD’deki en yaygın ilaç içeriği olan ve Tylenol gibi 600den fazla ilaç içinde bulunan Acetaminophen’in, kullanan kişilerde empatiyi de yok ettiği görüldü. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, bu ilaç başka insanların yaşadığı fiziksel ve sosyal acıyı hissedebilme yeteneğini azaltıyor.

Baldwin Way: “Acetaminophen’in neden bu etkileri yarattığını bilmiyoruz ama bu endişe verici. Empati önemlidir. Eğer eşinizle tartıştıysanız ve acetaminophen aldıysanız, bu araştırmaya göre, eşinizin duygularını incitmek konusunda daha az anlayışlı olabilirsiniz.”

Aslında bu ilaç her hafta Amerikalıların yaklaşık %23’ü tarafından kullanılmakta.(ki bu da yaklaşık 52 milyon insan demek) Bu da bir ülkede bu kadar çok kişinin, diğer insanların ne hissettiklerini umursamaması demek.

Araştırmayı yapan ekip daha önce de acetaminophen’ in mutluluk gibi pozitif duyguları körelttiğini bulmuştu.

Ohio Devlet Üniversitesi tarafından yürütülen deneylerde 80 kolej öğrencisi yer aldı ve bunlar iki gruba ayrıldılar. İlk grup 1000 mg acetaminophen alırken, diğer grup plasebo aldı. İlaç etkisini göstermeye başlayınca, deneklerden acı çeken insanlarla ilgili 8 farklı yazı okumaları istendi. Bunların içinde babası ölen ya da bıçakla yaralanan kişilerin hikayeleri de vardı.

Denekler, hikayelerde acı çeken insanların acılarını 1 den 5 e doğru numaralandırdılar. (1 hiç acı yok, 5 çok acı çekiyor) İlacı kullanan denekler almayanlara göre daha düşük numaralandırmada bulundular.

Deneyin bir başka bölümünde de belirgin kişilerle buluşmak ve bu insanların toplumdan dışlanmasını izlemek vardı. Acetaminophen kullanan kişiler, toplumdan dışlananların durumunu, plasebo alanlara kıyasla çok daha az acı verici olarak değerlendirdiler.

Bu durumda acetaminophen alan katılımcılar, toplum tarafından dışlandıkları ve bu yüzden acı çektiklerini düşündükleri kişiler için çok daha az empati duydular. Reddedilen kişilerin incinmiş duygularını çok umursamış görünmüyorlardı.”

Yeni yapılan bu çalışma, 2004 yılında yapılan başka bir çalışmayla ilşkilendirildi. 2004teki bu çalışmada da acı çeken insanların beyin taraması yapıldı. Bu kişiler tarama esnasında ayrıca kendileri gibi acı çeken başka insanları da düşünüyorlardı. Sonuçlar aynı beyin bölgesinde aktivasyon olduğunu gösterdi. Bu da acetaminophen kullanımının neden başkalarının acısını hissetmeyi azalttığını açıklayabilir.

Aynı sonuçların elde edilip edilmeyeceğini görmek için araştırmacılar şimdi Ibuprofen’i inceleyecekler.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
http://bigthink.com/paul-ratner/worlds-most-popular-painkiller-also-kills-empathy?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1488315352

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu