Bipolar Riski

bipolar

Yükselen Risk: Bipolar rahatsızlığı olan kişilerin, ne kadar nöronun ateşleneceğini kontrol eden nadir gen varyasyonlarına sahip olma olasılığı diğer insanlara göre çok daha fazla. Grafikteki şekillerin genişliği, sol tarafta belirtilen nadir gen tipi sayısına sahip olan insan sayısını temsil ediyor. (Tablonun en altında siyah kutu içinde yazan)

16 Şubat’ta Proceedings of the National Academy of Sciences’de yayınlanan habere göre beyin sinir hücrelerinin aktivitesini kontrol eden nadir gen türlerinin artışı, kişinin bipolar olma riskini artırıyor.

Seattle Sistem Biyolojisi Enstitüsü’nde genetikçi olan Jared Roach: “Genetik riske katkıda bulunan pek çok farklı gende, pek çok farklı değişken var. Bipolar hastalığı olan pek çok kişinin bu risk değişkenlerinin birkaçını da kalıtım yoluyla aldıklarını düşünüyoruz” dedi.

Kişinin bipolar olma riski çoğunlukla genlerden kaynaklanır. Ama bu riskin sadece çeyreği genlerdeki genel değişkenlikle açıklanabilir. Roach’ın ekibi, bipolar rahatsızlık geçmişi olan 41 aileden 200 kişinin genomunu sıraladı. Bu durumdaki kişilerde çok daha sık görülen 164 nadir gen türünü tanımladılar. Ortalama olarak, bipolar kişilerde bu nadir gen türlerinden 6 tanesi mevcutken; sağlıklı akrabalarında ya da toplumun geri kalanında ortalama bir tane mevcuttu.

Tanımlanan genler, sinir hücrelerine (nöronlar) girmek ya da bu hücrelerden çıkmak için ionlar yada yüklü parçacıkların gücünü kontrol altına alır. Bu da nöronların beyinde bilgi iletimi yapmasını etkiler. Araştırmacılar, bazı gen varyantlarının nöron ateşlemesini artırırken, bazılarının ise azalttığını söylüyorlar. Gelecekteki araştırmaların, beyindeki bu değişikliklerin bipolar hastalıkta ne rolü olduğunu açıklaması gerekecek.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.sciencenews.org/article/bipolar-risk-boosted-accumulation-rare-versions-genes

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu