ANTİBAKTERİYEL ÜRÜNLER HAKKINDAKİ ENDİŞE

Çeviri: Esin Tezer

Hazırlayan: Hakan Çakmak

Gıda ve İlaç Yönetimi bazı bakteriyel ürünlerde bulunan bir kimyasala daha yakından bakıyor. Kimyasalın adı Triclosan ve o, kendini antibakteriyel olarak nitelendiren, evde hergün kullanılan pek çok üründe, fakat o, hayvanlardaki hormon değişiminin regülasyonu ile de bağlantılı ve FDA, bu bazı ürünlerin mikropları azaltmada ve öldürmede eski temiz su ve sabundan daha fazla etkili olmadıklarını söylüyor.

Şu anda bize katılan San Francisco’dan Dr. Sarah Janssen ve o, kâr amacı gütmeyen, çevresel hareket organizasyonu olan Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’nde bir bilimadamı. Bu sabah bizimle birlikte olduğunuz için çok teşekkürler Dr. Janssen. Beni çağırdığınız için teşekkür ederim.

Bu sebeple sadece her gün gördüğünüz sabunlar, diş macunu, bulaşık deterjanı, el sabunu ve Triclosan’ı veya onun kuzeni Triclocarben’i çok fazla içeren pek çok şeyin az bir örneğini getirdik. Bu kimyasallar tam olarak ne yapıyorlar ve muhtemelen bu sabah onlar hakkındaki endişeler neler?

Pekala, bu ürünler, Triclosan ve Triclocarben, bu ürünlere antibakteriyel direnci arttırmak için ilave edildiler, fakat bu gerçekten hatalı, kimyasallar sıradan su ve sabundan daha iyisini yapmazlar ve endişemiz de, onların aslında insan sistemindeki hormonlara müdahale etmeleri, bilhassa tiroid hormonu ve cinsiyet hormonlarınıza ve buna ilaveten, çevrede ilaca dirençli bakteriyi arttırabilirler.

Biliyorsunuz, Gıda ve İlaç Yönetimi, Triclosan’ın insanlara hiçbir zarara yolaçtığının bilinmediğini söylüyor, fakat organizasyonunuzla çalıştığını bildiğim kongre üyesi Ed Markey’in mektubu en azından bazı endişelerini paylaşıyor gözüküyor, işte ne söylediğinden bir alıntı: ‘’Bu, FDA’nın görüşüdür ki, varolan veri; bu antiseptik içeriklere insanın devamlı maruz kalmasının etkileri hakkındaki geçerli endişeleri arttırmıştır.’’

Endüstri bunun tamamen güvenli olduğunu sürdürmeye devam ediyor Dr.Janssen, ama; hem organizasyonunuz, hem kongre üyesi Ed Markey, hem de FDA’nın endişelerini arttıran varolan verinin ne olduğunu bize söyleyebilir misiniz? Pekala, hayvan çalışmalarından gördüğümüz veri de, Triclosan’ın tiroid hormonu ve erkek cinsiyet hormonu testosterona korktuğumuz gibi olması ve diğer hayvan çalışmalarından biliyoruz ki, bu meydana geldiğinde, davranışsal etkiler, öğrenme anormallikleri ve kısırlık da dahil üreme sağlığının uzun süreli etkileri olabilir.

Triclocarben biraz daha farklıdır, o aslında cinsiyet hormonlarını arttırır gözükür, bu da göğüs kanseri veya prostat kanseri gibi hormona bağlı olan insanların bir endişesidir ve tabii ki insanlar üzerinde hiçbir veriye sahip değiliz, bu test yalnızca hayvanlar üzerinde yapıldı, fakat hayvanlar bizimle aynı hormon sistemini paylaşıyorlar, böylelikle bu derin biçimde endişe verici.

Biliyorsunuz, ne yapacağız, söylediğimiz gibi o pek çok farklı üründe ve doğru listeye sahibiz ve şimdiden internet sitesine de girdik, cnn.com’a girdik, veriyorum, böylelikle insanlar gözden geçirebilirler, o, dişmacununda, el sabunlarında ve bulaşık likit deterjanında, deodorantlarda ve bakteri grubunu engel olan çoraplar, kesme tahtalarında. Bundan nasıl sakınırsınız?

Bu doğru, o, farklı pek çok üründe ve bilhassa likit sabunlar gibi olan kişisel bakım ürünlerinde Triclosan yüzde 75 bulundu ve Triclocarben’in takriben bir çeyreğinin olduğu kalıp sabunlarda. Bu aslında etikette görünecek, böylece bu kimyasallardan basitçe etiketi okuyarak ve Triclosan ve Triclocarben’i söyleyen şeyleri almayarak sakınabilirsiniz. Dr.Janssen, dünya etrafındaki bazı uluslar şimdi bu kimyasalların gıda veya kozmetik temasına dahil edilmesinin limitini kaldırdılar.

Avrupa Birliği, Norveç, Almanya, Japonya, hepsi en azından Triclosan ve Triclocarben’in bir tür yayılmasını ortadan kaldırıyorlar. Birleşik Devletler de aynı şeyi mi yapmalı veyahut daha fazla deneysel kanıta mı ihtiyacımız var?

Hayır, herhangi bir deneysel kanıta ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum, endişe etmek için şimdi yeterli veriye sahibiz. FDA, bu kimyasalların ve kişisel bakım ürünlerinin güvenliğini otuz yıldan fazladır değerlendiriyor ve esasında onlara yol açtılar, çünkü onların hiçbir düzenlemesini tamamlamadılar, bu da şu manaya geliyor; gözden kaçırma olmadan, düzenleme yapılmadan pekçok ürüne izin verilmiş ve bu ürünleri raflardan kaldırmanın zamanı.

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...