Fizikçiler evrenin dev bir beyin olduğuna ilişkin ipuçları buldular

Evrenin dev bir beyin olduğu,  bilimadamları ve bilim kurgu yazarları  tarafından yıllardır  ileri sürülüyordu.

Bu günlerde fizikçiler bunun gerçekten de doğru olabileceğine ilişkin ipuçlarını açıklıyorlar.

Nature Scientific Reports’da yayınlanan bir araştırmaya göre, evren dev bir beyin gibi genişliyor. Beyin hücreleri arasındaki elektriksel ateşlenme, adeta galaksilerin genişlemesini yansıtıyor.

Bilgisayar simulasyonları gösterdi ki;  internet, insan beyni ve  evren gibi farklı ağların gelişmelerinin birbirinin aynısı.

Araştırmanın yazarlarından, Kaliforniya San Diago Üniversitesi’nden Dmitri Krioukov: “Bu sistemler çok farklı görünseler bile aynı şekilde gelişmekte ve evrimleşmektedirler.”

Sonuçlar, evrenin gerçekten de beyin gibi büyüdüğünü gösteriyor.

Krioukov, bu araştırmanın evrenin nasıl çalıştığına ilişkin daha derin sorulara neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca Krioukov Space.com’da, bunun, fizikçiler için doğanın işleyişi konusundaki anlayış eksikliğimizi gösteren ani bir işaret olduğunu da söyledi.

Büyük patlamadan kısa bir süre sonraki, evrenin çok genç halini gösteren modelde, atomaltı parçacıklardan daha küçük olan, uzay-zamanın kuantum birimlerinin oluşturdukları ağların evrenin genişlemesi gibi genişlediği gözlemlenebiliyor.

Simulasyonun diğer ağları da aynen yansıttığını buldular. Bazı noktalarda bağlantılar sınırlı şekilde büyürken, bazı noktaların ise çok çeşitli bağlantılar için bir birleşme yeri haline geldiği belirlendi.

Örneğin,  spor sevenlerin çeşitli spor sitelerini takip etmesi gibi sınırlı bağlantılar olduğu gibi,  Google veya Yahoo gibi ağın bir çok yerine bağlanan büyük bağlantılar da olabiliyor.

Burada evrenin düşündüğü söylenmese de, daha önce de işaret edildiği gibi, çok küçük ile çok büyük arasında, ilk bakışta görünenden çok daha büyük bir benzerlik olduğu vurgulanıyor.

 

Link: Physicists Find Evidence That The Universe Is A Giant Brain

http://www.themindunleashed.org/2013/07/physicists-find-evidence-that-universe.html

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...