Vedik Astrolojisi Ocak 2019 : Yeni Başlangıçlar!

Joni Patry Vedik Astrolojisi Ocak 2019 Dünya Hakkındaki Tahminler: Yeni Başlangıçlar!

Bugün Sizlerle Yeni Yılı, 2019 yılını konuşmak istiyorum ve Ocak ayından bahsederek başlamak istiyorum. Ocak ayı çok hoş bir ay.. Pek çok şey, hareket ve şefkat ile birlikte açığa çıkacak. Bu ay önemli ve dönüşümler içeren yılın bir aşaması. (Tekrar hatırlatmak istiyorum ben Vedik-Hint Astrolojisine göre yorum yapıyorum ve Batı astrolojisine göre burçlar bir burç geriden yorumlanıyor)

Transit Jüpiter’in bu yılki konumu hakkında konuşmak istiyorum. Biliyoruz ki; Akrep’teki Jüpiter, pek çok duyguları, yoğun hırslı, tutkulu, ihtiraslı duyguları gerçekten de provoke etti ve ediyor. Ben bunun Jüpiter için önemli bir şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü, insanlar ihtiraslı olduğunda daha yaratıcı oluyorlar ve daha güçlü ve yaratıcı şeyler açığa çıkıyor.

Bu Ocak ayında, Mars Balık burcunda olurken, Jüpiter de neredeyse tüm yıl boyunca şu andan Kasım ayına kadar Akrep’te kalacak. Mart’ın sonu, Nisan Ayının ilk üç haftasında biraz kısıtlama var. Jüpiter, sıfır derece Yay burcuna geçiyor ama sonra geri yükselecek. Dolayısıyla, Jüpiter, neredeyse tüm yıl Kasım ayına kadar Akrep’te olacak. “Bu Ocak ayında, Mars Balık burcunda olacak” dedik. Balık burcunun yöneticisi de Jüpiter ve Jüpiter de Mars’ın yönettiği burç olan Akrep burcunda olacak. Biz bu tarz konumlara “doğal değiş-tokuş” deriz ve bu doğal değiş-tokuş, bu iki gezegeni güçlendiriyor ve doğal olarak birbirne bağlıyor. Çünkü, Jüpiter Mars’la üçgen açı şeklinde bağlantılı ve bir bağlantı oluşuyor aralarında ve bu çok güzel bir bağlantı. Çünkü, Mars’ın kendisi zaten ihtiras, tutku demek ve Balık da şefkat, merhamet demek.. ve bu arada da Jüpiter’in Akrep’te olması da yoğun duygular demek ve bunları bir araya getirdiğinizde, bu yoğun duyguların, şefkat ve merhamet gibi duygularla, “sevgi-aşk” olarak açığa çıkacağına inanıyorum. Bu yıl tam olarak ihtiyacımız olan da bu. Çünkü, bu yıl çok yoğun geçecek ve pek çok değişim olacak. Ben bu değişimlerin daha iyi bir dünya yaratmak için gerekli olduğuna ve her ne olacaksa bunların gelişmeye neden olacağını düşünüyorum.

Bu ay tutulmalar var. Tutulmalar değişimleri getiren en önemli oluşumlardır. Ayrıca, tutulmalar bilmediğimiz şeyleri de beraberinde getirir. Karanlıkta kalan şeyleri açığa çıkarır. Tutulmaları düşünün.. tutulmalar sırasında güneşin ve ayın ışığı kararır. Bu bilinçlerin kararması demek de oluyor. Bu karanlıktan bilmediğimiz bir şey gelişebilir.

 5 Ocak’ta “Parçalı Güneş Tutulması” var. Bu tutulması Oğlak ve Yengeç aksınında olacak. Kuzey Ay Düğümü Oğlakta ve Güney Ay Düğümü Yengeç’te olacak. Bu aks geçen yazdan beri böyle ve şimdi bu değişmek üzere. Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü bu Mart’ta değişecek. Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay düğümünden bahsetmemin sebebi, onlar hangi burçtaysa tutulmalar orada oluşur. Dolayısıyla, Mart’ta burç değiştirecekler ve yaklaşık 1.5 yıl o burçlarda kalacaklar. Yani, Mart 2029’dan Eylül 2020’ye kadar, Kuzey Ay Düğümü İkizler’de ve Güney Ay Düğümü Yay’da olacak.

Bu Ocak ayındaki tutulmalarda Yeni Ay ve Dolunayda, Ay, Yengeç ve Oğlak’ta olacak. Bu tutulmalarla değişimi hissedeceksiniz, değişimin geldiğini hissedeceksiniz… Yengeç-Oğlak aksı, ekonomi, hükümetle ilgilidir. Bu alanda değişimler olacak hem de gözle görülür şekilde ve bu değişimi Mart Ayı itibariyle göreceksiniz. Mart ile birlikte değişen aksla (İkilzler-Yay) inanç sistemimizde değişimler göreceğiz. Yay, inançları işaret eder. Kanunlar, din hakkındaki inançlar. Bu yıl, dönüşümsel-dönüştüren bir değişim” insanların inançlarında olacak. İnsanların “Din” hakkında düşündükleri pek çok şey değişecek. Farkındalık ve bilinç alanında çok büyük bir değişim olacak. Bunun başlangıcı Kuzey ve Güney Ay Düğümünün burç değiştiridiği Mart Ayı..

Kuzey ve Güney Ay Düğümleri Yengeç ve Oğlak aksında son aylarını yaşarken, hükümetle ilgili daha çok değişimler olabilir. Şunu bilmelisiniz ki; dünya liderlerinin temelde özünde nasıl yönettiği hakkında değişimler oldu ve oluyor.. tamamen farklı bir yöentim şekli oluşuyor.. Dünyadaki ülkelerde değişim- dönüşüm olma noktasında..

 Tutulamadan iki hafta öncesi, tutulma ve iki hafta sonrasını içeren devreye ben “tutulma sezonu” diyorum. Bu devrede dünya radikal değişimlere uğrayabiliyor. Çok daha fazla deprem, doğal felaketler olabilir. 5 Ocak’ta parçalı güneş tutulması var. Bundan iki hafta sonra, 21 Ocak’ta ise “Tam Ay Tutulması” var ve tutulma Yengeç burcunda olacak. Yengeç burcu, duyguların, güvenliğin ve ekonominin burcudur. Bu Yengeç-Oğlak aksında ekonomide patlamalar yaşandı ama bu aks değiştiğinde ekonomide düşüş gözlemlenebilir. Bu yeni aksta (İkizler-Yay) ekonomide büyük değişiklikler göreceksiniz.

Bu ayki tam ay tutulması, pek çok gizli kalanları, sırları açığa çıkaracaktır. Özellikle, hükümet, politikalar konusunda. Bu tutulmalar esnasında herşey bir türbülansa, çalkantıya girecektir.

Bu ayki, Jüpiter ve Mars açısı ile şefkat, merhamet ve bazı şeyleri hissetme ihtiyacı açığa çıkabilir. Kişisel olarak, bu ayda, geçmişten gelen tüm sorunları fark etmek ve geçmişten gelen bu konularda sorumluluk almak gerektiğini düşünüyorum. Hakiki anlamda şifa,duygular ve sevgi, aşk ile olur. Bunu öğrenmek için buradayız. Jüpiter Akrep’te, Mars Balık’ta ve Ay Tutulması Yengeç’te. Tüm bu oluşumların hepsi su burçlarında ve hisler, duygular, algılarla ilgili.  Vedik astrolojisinde 4., 8. ve 12. Evlere baktığımızda bu evlere “Moksha evleri” deriz. Bu evler, su burçları ile bağlantılıdır. 4.burç Yengeçtir, 8. Burç Akreptir ve 12. burç Balıktır. Bunlar “moksha evleri”dir. “Moksha” bu dünyadan ruhsal anlamda özgürleşme anlamına gelir ve bu dünyadaki tüm ruhların nihai, ulşamak istediği hedef de budur. Acı ve ızdırap çekmenin bitmesi.. Cahilliğin, bilgisizliğin elimine olması ile acı ve ızdırabın bitmesi. İşte tüm gelişmiş ruhlar için olacak şey de bu. Çünkü, dünyamızı şifalandırmak için bu yıl şimdiye kadar olmamış bir enerji girişi, enerji akışı olacak. Bu yıl bu konuda aşırı şekilde gelişme olacak…

Bu ay, su gruplarında gezegenlerin ve tutulmanın olmasından dolayı, duygularımız ön planda olacak ve geçmişten getirdiğimiz sorunlar ve ona bağlı duygularla ve onları şifalandırmak için uğraşacağız. Çünkü, 4. Ev duygularla, güvenlikle ilgilidir. 8. Ev, yine duygular, ölüm, dönüşümler ve 12. Ev bitişlerle ilgilidir, kollektif bilinçaltı ile birleşmeden önceki herşeyin bitişi.. Dolayısıyla, bu üç ev de fiziksel planda ölçemeyeceğimiz; duygular, hisler, tutku, aşk ile ilgilidir. Bunlar dünyevi deneyimlerin ötesindeki şeylerdir ve bu evler ve bu burçlar da bunlarla ilgilidir. İşte bu enerjilerin bu Ocak ayında gelişmesi ve yüzeye çıkması insanlığa gösterilen anlayış, sempati ve şefkat, merhamet,sevgi ve aşk ile çok büyük ve kuvvetli bir şifalanma olabilir.

İşte bu yıl bu şekilde başlayacak.. bu bahsettiğim 4., 8. ve 12. evler, ayrıca, geçmişle ve ölümle de ilgilidir. 4.ev yaşamın sonu, 8. Ev ölüm, 12. Ev bitişler. Dolayısıyla, tüm bunlar, bu dünyanın ötesinde ilahi bir bağlantı hissi ile gelişir.

Bu ayın anlamı büyük. Bu ay sadece Jüpiter Akrep’te değil, ayrıca, Venüs de Akrep burcunda ve 22 Ocak’ta kavuşucaklar. Jüpiter ve Venüs pek iyi anlaşamazlar ve aslında her ikisi de Akrep’teki gücü açığa çıkarmak isterler ve “Jyeshtha ( Akrep-Yay Mars Merkür)”diye adlandırılan Nakshatra takım yıldızında bulunurlar. Jyeshtha, açığa çıkmanın en yoğun, güçlü olduğu konumu oluşturur. Size daha önceleri de söyledim bu takım yıldızı (Nakshatra) genellikle kara büyü, güç ile ilişkilendirilir ama aslında bu güç,  açığı çıkarmanın gücü,tutkulu, şiddetli duyguların açığa çıkışının gücüdür.. Bu yıl ve bu ay diğer tüm zamanlara göre daha çok şeyi açığa çıkarmaya odaklanın. Çünkü, Jüpiter ve Venüs bu en güçlü olan Takımyıldızı Jyeshtha’da. Bu açığa çıkışlar kaydedeğer derecede. Ama benim umudum, benim dileğim; herkesin bu dünyadan özgürleşmeye, ruhsal özgürleşmeye (Mokşaya: Özgürlük, kurtuluş) daha çok odaklanması. Eğer özgürlük ve kurtuluş arzusundaysanız, bunun neticesinde ortaya çıkacak sonuç; acı ve ızdıraptan kurtulmaktır ki hepimizin istediği şey de budur. Dolayısıyla, bu yıl, dünyada daha çok huzur ve barış yaratmak için kendi gücünüze odaklanın ve bunu yaparsanız, bunun fark yaratacığının garantisini veririm.

Dünyaya gelecek bir başka yoğun, güçlü enerji var ve siz bunu hissedeceksiniz…olumsuz düşündüğünüz ve hissettiğiniz her seferde, bu ne konuda olursa olsun; geçmişteki birşeyle ilgili olabilir ya da bir kişi size bir şey yapmış olsun, siz kurban rolünde olun ya da problemler olsun, durmak zorundasınız! Olumsuzu düşünmeyi ve hissetmeyi durdurmak zorundasınız. Çünkü, olumsuz düşündüğümüz ve hissettiğimiz  her seferde, enerjimiz emiliyor, bu enerjimizi tüketiyoruz ve bu şekilde de bu yılki amaçlarınızı ya da istek ve arzularınızı açığa çıkaramaz, onlara ulaşamazsınız.

Ben “olumsuz düşünce” dediğimde fikirler de bunun içine dahildir. Politika, din, arkadaşlar, geçmiş hakkındaki güçlü fikirler de olumsuzdur. Senin enerjini emer ve bu şekilde hakikatini yaşayamazsın. Dikkatli ol. Ne yaptığının farkına var. Daha çok farkında ol. Olumsuz düşüncenin, duyguların ve fikirlerin sisteminiz yoluyla yüzeye çıkmasına izin vermeyin. Çünkü, buna izin verdiğiniz her seferde, bu, güç alanınızdaki enerjinizi tüketip, yaşamınızda iyi bir şeyleri ortaya koymanızı engeller.

Dünya liderleri hakkında konuşmak istiyorum. Çünkü, Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü İkizler-Yay aksına geldiğinde, ki daha önce bu aksa 18.5 yıl önce gelmişti, bu konum Amerika için çok zor bir süreç olacağını gösteriyor. Çünkü, Amerika’nın haritasına bakarsak, yükseleni yaklaşık 8 derece Yay’da ve Mars, Venüs, Jüpiter ve Güneş hepsi de İkizlerde ve 7. Evde…ve bu yaz, Mars ve Kuzey Ay Düğümü ile ve Satürn’ün de Güney Ay Düğümü ile inanılmaz güçlü konfigürasyonları oluşacak! Mars ve Kuzey Ay Düğümü İkizler’de olacak ve Satürn ve Güney Ay Düğümü de Yay’da olacak ve oluşumlar Amerika’da çok ama çok zorlu şeylerin yaşanacağını gösteriyor. Gelin bundan önceki, Kuzey ve Güney Ay Düğümlerinin İkizler-Yay aksında olduğu 18.5 yıl öncesine bir bakalım.. O tarih 11 Eylül 2001 ve olanları biliyorsunuz. Bir 18.5 yıl daha da geri gidelim.. Bu tarihte ise AIDS virüsü yayıldı ve dünyada diğer olaylardan daha çok insan ölümüne neden olmuştu. Bundan da daha önceki süreec bri 18.5 yıl daha önceye gidelim.. 1962-1963: Başkan Kennedy  Suikasti! Bir 18.5 yıl daha önceye gidince, yaklaşık 1945 yılı civarı ve Hiroşimaya Nükleer bomba atıldı ve tüm bu olaylara Amerika müdahildi! 2019 ve 2020 yılında da, Kuzey Ay Düğümü İkizlere ve Güney Ay Düğümü Yay’ya geçtiktten sonra Amerika’yı ilgilendiren büyük birşeyler olacak ve kanımca  bu yaz ayları Amerika için en çok değişimin bu tarz olayların görüleceği zamanlar.. Mars, Kuzey Ay Düğümü ile yaklaşık 12-13 Haziran’da 23-24 derece Satürn ve Güney Ay Düğümü ile yaptığı açı ile politik bir olay meydana gelebilir, Amerika’da büyük değişim ve zorluk oluşabilir. Bu süre zarfında seyahati önermiyorum. Eğer seyahat etmek zorundaysanız,bu burçlardaki gezegenlerinize bakın. Eğer bu burçlarda gezegeniniz yoksa o zaman olabilir.. Lütfen dikkatli ve tedbirli olun, o süre zarfında çok fazla şey meydana gelebilir.

 Bu durum dünya liderlerini de içeriyor.Satürn ve Güney Ay Düğümü Yay’da bir araya gelirse (bunlar kanun ve dinin sembollleri..), pek çok şey değişebilir ve değişirken de bunlar din, kiliseler konusunda da olacak, Katolik kiliselere çok sorumluluk düşecek.. Ama tüm dinler dönüşeme uğrayacak.. Bize öğrettiği şey; inanç ve güvenimizi bir ülkenin liderine bağlayamayız ama dine, bir rahibe, bir guruya veya herhangi bir ruhai lidere daha çok inanıp güvenebiliriz. Çünkü, liderler de insan ve poliktik liderlerin egoları var, egolarına kaptırıp davaranabiliyorlar.. Bize öğretilen şey;kendi içimizdeki spiritualiteye bakmak, içimize dönmek, kalplerimiz ve ruhlarımızla Allah’a yönelmek, dışımızdakine değil! Eğer dışsala yönelirsen, her zaman hayal kırıklığına uğrarasınız. Dine bakış açısı ve kanunlar değişecek. Bunu tetikleyecek olan da Satürn ve Güney Ay düğümünün Yay burcuna geçişi olacak ve bu konum geçmişi çözecek şartaları da oluşturacak. Günümüzde pek çok insan spiritüel açıdan kaybolmuş halde. Çünkü, kendilerine yol göstermeleri için tüm inanç ve güvenlerini dışarda bir kaynağa yönelendirmiş durumdalar!!. Pek çok insan içseline, ilahi olan o güce iman etmiyor, içine yönelmekten korkuyorlar, o yüzden de dışardan bir gücün kendilerini yönlendirmelerini, yol göstermelerini istiyorlar…

Bu yıl çok çalkantılı geçecek. Pek çok kişi dinin tek yol olduğunu düşünüyor ve halâ da öyle düşünmeye devam edip, dine sarılacaklar. Pek çok olay olacak. Aşırı tutucular, yobazlar, fanatikler, kendini beğenmiş, ve herkese tepeden bakanlar, terorizm ile insanların yaşamlarını ellerinden alacak. Bu yıl dünyada, özellikle dini inançlardaki değişimlerden dolayı çok fazla terror olayı göreceğiz.

Uranüs yaklaşık 6 Ocak civarında Uranüs durağan (stationary) duraksıyormuş gibi bir pozisyona ve 13 Şubat gibi Mars da Uranüs ile kavuşuma girecek. Bu devre güneş tutulamasından iki hafta sonra.. Dolayısıyla, tüm Ocak ve Şubat ayı boyunca çok fazla deprem ve doğal afetler olacak.

Mart ayında Jüpiter 3 hafta boyunca burç değiştirecek, rötara girmeden önce yavaşlayacak, durağan gibi bir pozisyona geçecek ve Mart sonu ve Nisanda Jüpiter 29 derece Akrep’te olacak ve sıfır derece Yay’da olacak. Bu pozisyona “Gandanta” diyoruz. Gandanta gerçek anlamda “boğulma” anlamına geliyor. Gezegenler bu Gandanta derecelerinde olduklarında, büyük fırtınalara, problemlere, boğulmalar ve uçlarda bir şeylerin yaşanmasına neden olur. Jüpiter’in bu derecede olması ile insanlar uçlarda duyguları yaşar, aşırı duygusallığa kapılır. Çünkü, Jüpiter herşeyi büyütür, olaylar, duygular kontrolümüzün ötesinde gerçekleşir. Akrep’teki Jüpiter çok daha fazla yağmur, seller ve boğulmalara neden olur. Bu yoğun bir devre ve bu devrede (Mart ve Nisanda) duygusal olarak da insanlar çığrından çıkabilir, kontrolden çıkabilir.

Mart ayındaki Ay düğümlerinin burç değiştirmesi ekonomiyi de etkileyecek. Ekonomide düşüş gözlemlenecek. Bu uzun süre böyle gitmese de bir devre ekomomide düşüş olacak. Ekonomik kriz olacak. Değişimleri bekleyin ve görün.

 Bu arada Başkan Trump’ın sağlığı konusunda endişelerim var.Haritasına baktığımda Ay’ı ve Güney Ay Düğümü Akrep’te ve 4.Evde ve Güneşi ve Kuzey Ay Düğümü Boğa’da ve 10. Evde. 4. Ev kalbi temsil eder ve Jüpiter’in transit geçmesi bu burçta ve Mart ve Nisan’da Gandanta derecesinde olması, kalp sağlığı problemlerine işaret ediyor. Başkan Trump sağlığına özellikle de kalp sağlığına dikkat etmelidir.

Hem bizim başkanımız için, hem de dünya liderleri için bu yıl en stresli yıl olacak. Bu yılın en yoğun, en gergin ayı “Haziran” olacak.

Kendinize iyi bakın. Ruhunuzla, İlahi güçle bağlantıda olun, uyumlu olun, diğer insanlara kaşı merhametli, sevgi dolu olun, duygusal bedeninizi geliştirmenin ve geçmişinizi iyileştirmenin, şifalandırmanın yollarını bulun.

Bu yıl bilinçte, biliçsel olarak gelişme ve ilerleme olacağını ve toplum veya dünya için daha fazla işe yaramayan eski, bitmiş tükenmiş yolların değişim-dönüşüme uğrayacağını düşünüyorum. 2019 yılı, değişim dönüşüm yılıdır ve bu yıl, dünyadaki herkes için beklenmedik sonuçlara, ters tepkilere-ters tepmelere, ertelenmelere, aksaklıklara neden olan problemlerin halledileceği, ortadan kalakacağı bir yıl olacak. Çünkü, bu yıl “değişim yılı”.

Ayrıca, Satürn ve Plüton kavuşumda olacak. Bu konum, geçmişten gelen ve artık işe yaramayanları ortadan kaldırır. Bu dönüşüm, genellikle yıkımlarla ortaya çıkar. Tıpkı Shiva’nın dansı gibi.. yanılsamların yok olması.. İşte bu, bu yılın öncelikli sonucudur. Bu yıl olan herşeyinmilahi bir nedeni olduğunu düşünün ve bu ilahi sebep, insalık bilincinin her seviyesindeki gelişimi destekliyor ve böylelikle inançlar, hükümetler, kalpler, spiritüalite değişiyor.

Benim dileğim; daha fazla şefkat, sevgi ve aşkı desteklememiz ki böylelikle spiritüel/ruhsal özgürleşmeye ulaşalım. Bu hepimizin nihai amacı, bunu için varız. Arzum; insalığın çektiği ızdırap ve acının bitmesi.

Çeviri: AylinER
https://www.youtube.com/watch?v=m8C4QNOfn0w

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu