Mart 2019 Joni Patry – Vedik Astroloji

Bugün uzun süredir beklediğimiz Mart ayı hakkında konuşacağım. Neden mi uzun süredir beklediğimiz ay?  Çünkü, bu ay, şu andan 2020 yılına kadar olacak tüm ana, majör değişimlerin ve dönüşümlerin başlayacağı başlangıç devresi. Hepimiz 2020’nin neler getireceğini düşünüp, merak ediyoruz…Bir astrolog olarak, biliyorum ki, biliyoruz ki, bu ay, sağlam, uyanık kalmak ve yaşamlarımızı dönüştürmek için çok önemli bir ay. Dolayısıyla, bu ay pek çok şey meydana gelecek..

Öncelikle, bu ayın ilk kısımlarında, Rahu ve Ketu’ya (Kuzey ve Güney Ay Düğümleri) bakalım.. onlar nerede olursa gelecek 18 ay tutulmalar da orada olacaktır. Rahu ve Ketu burç değiştirmek üzere. Rahu (Kuzey Ay Düğümü) İkizler’e ve Ketu (Güney Ay Düğümü) Yay burcuna geçecek. O burçlarda 1.5 yıl kalacaklar. Dolayısıyla, Mart 2019’dan Eylül 2020’ye kadar, “majör dönüşümsel bir zaman” yaşayacağız.

 Rahu Ve Ketu’nun tüm zodyak burçlarını tek tek ziyaretleri 18.5 yıl alır. Rahu ve Ketu’nun en son İkizler-Yay aksına geçtiği devreye geri gidip baktığımda; yıl 2001 yılı olur. O yıldan bir 18.5 yıl daha geriye gittiğimizde 1998 yılı oluyor. Bir 18.5 yıl daha geriye gittiğimizde 1982, daha sonraki 1963 yılı oluyor ve bir 18.5 yıl daha gidersek 1945 yılına gelmiş oluyoruz. Bu her bir yıl, dünyayı etkilemesi bakımından tamamen çok büyük, muazzam ve çok hatırlarda kalan devrelerdi. Bu özellikle de Amerika için böyle.. 2001 yılında 11 Eylül’ü yaşadık. 1982 yılına gidersek, tarihte diğer pek  çok olaya göre çok fazla insan ölümüne neden olan AIDS virüsünün başlangıcı ve yayılmasını görüyoruz. 1963 yılına gidersek, Başkan Kennedy’nin suikaste uğraması var. O yıldan bir 18.5 yıl daha geriye baktığımızda, 1945 yılında Hiroshima’ya atılan atom bombası var.

Dolayısıyla, ay düğümlerinin bu burçlarda olduğu zamanlarda ne kadar olaylı ve patlayıcı bir etkiye ve değişime sahip olduğunu görüyoruz. Tutulmalar her zaman gizlenmiş, gömülmüş şeyleri açığa çıkarır ve güneş ve ay tutulmaları, Ay Düğümleri hangi burçtaysa o burçta meydana gelir. Bu Temmuz ayında çok büyük bir güneş tutulması olacak ve bir diğeri de Aralık ayında olacak. İşte bu tutulmalar civarında dünyamızı etkileyecek büyük olaylar olabilir.

Geçmişe gidip bu zaman evrelerine baktığımızda, olayların olduğu her seferde daha hızlı hareket eden bir gezegenin ya da başka bir gezegenin de bu tutulma noktası ile biraraya geldiğini, kesiştiğini görüyoruz. Dolayısıyla, bu yıl biraz daha ileri aylara, bakarsak.. Mayıs ayı ve Haziran ayı.. Özellikle de 8 Mayıs ile 24 Haziran arasında  Mars, İkizler’deki Kuzey Ay Düğümü ile kavuşumda olacak ve bu yıl Güney Ay Düğümü ile kavuşumda olacak Satürn’e de karşıt açı yapacak. Bu devasa bir astrolojik olay. Bu yüzden Mayıs ve Haziran ayını dikkatlice izleyin. Çok yoğun enerjilere sahipler. Şubat 2020 yılına gidersek Mars, İkizlerden çıkıp,yol alıp,karşıt burç olan Yay’a ulaşacak. Yay burcunda olduğunda orada bulunan Güney Ay Düğümü ve Satürn ile bu sefer de kavuşumda olacak. Bunlar devasa “dönüm noktaları” oluşturacak.

 Bu ay çok fazla olay mevcut. İlk olarak Kuzey ve Güney Ay Düğümlerinin burç değiştirmesinden bahsedeceğim. Düğümler burç değiştirdiğinde ekonomiyi de etkileyecekler. Ekonomik olarak nasıl değişimler olacak, izleyin ve görün. Ekonomik indekslere, bu ay bakın, nasıl değişeceklerini göreceksiniz. Ekonomik çöküntü beklemiyorum ama tüm yıl boyunca aşırı iniş ve volatilite (değişim) bekliyorum. Temel olarak olacak şey bu.

Ay düğümlerinin burç değiştirmesi ile geçmiş deşilir.. Bu sadece global olarak dünyayı etkilemeyecek. Kişisel olarak sizleri de etkileyecek. 18.5 yıl önce yani 2001 yılında hayatınızda olan olayları hatırlayın.. O yılda neler olmuştu?, size nasıl yansımaları olmuştu? İşte, bu ay düğümlerinin yeni geçeceği burçta da yaşamınızda benzer etkiler oluşacak. Bu çok büyük bir şey.. Bu en büyük şifalanmalardan ve dönüşümlerden birini yaşamımızda yaratabilir. Tabii eğer gerçeğe kendinizi açarsanız.

 Bu değişimin nasıl devasa bir değişim olabileceğine dair size bir fikir vermek açısından başka etkenlere de bakalım..

Jüpiter de Gandanta (Mistik-Ruhsal Düğüm) pozisyonunda olacak.Gandanta nedir?” derseniz.. Jüpiter su grubundaki burcun son derecelerinde ve ateş grubundaki bir burcun da ilk derecelerinde olduğundaki pozisyondur. Jüpiter yavaşlamaya başlar ve rötara girmeden duraklar gibi gözüken bir poziyon alır. Jüpiter, su grubundan Akrep burcunun son derecelerinde olacak. Orada duraksar gibi yapacak ve bu ayın başından Nisan boyunca da 0 derece Yay burcunda kalacak. İşte bu durumdan dolayı hava şartlarında devasa sert değişimlerin olmasını bekleyebilirsiniz… Tüm dünyada şimdiye kadar görmediğimiz derecede kuraklık, seller, doğal afetler olabilir.

 Jüpiter’in Akrep’in son derecesinde duraklıyor gibi bir pozisyona gireceğini unutmayın. Bu pozisyon, Zodyakta en tehlikeli, korkutucu noktalardan bir tanesidir. Jüpiter, Akrep’in kuyruğunda olacak! Bu çok fena! Tüm dünyadaki duyguları nasıl da ortaya çıkarıp,temizleyip, arındıracağını izleyin de görün. Akrep, tüm burçlar arasındaki en yoğun, en derin duygusallığa sahip burçtur.  Herkes tepki verecek, herkes duygusal olacak, korku dolu olacak ve öfkeli olacak.. Bunun sebebi, uzun zamandır baskılanan ve saklanan ve inkar edilen duyguların ortaya çıkması..

Gandanta noktasında, hava durumunu da izleyin.. Seller, yoğun yağmurlar..

Bir diğer şey de, bu ayda Merkür’ün Balık burcunda rötara girecek olması. Merkür de bir başka su grubundan olan Balık burcunda olacak.

“Şunu tekrar hatırlatayım, ben Vedik astrolojisine göre burçlara ve gezegen konumlarına bakıyorum. Batı Astrolojisine göre değil. Dolayısıyla, gezegenlerin yerleşimi benim anlatımımda farklı olacaktır.”

 Merkür, 5 Mart’tan 28 Mart’a kadar rötarda olacak. Rötarda, Mars Balık burcundan bir önceki burç olan Kova burcuna geri dönecek. Büyüleyici olan şey ise; Merkür durağan gibi bir pozisyona geçerken 21-22 derece Kova burcunda Neptün ile kavuşumda olacağı. Bu da bilmediğimiz karanlıkta kalan pek çok şeyin ortaya çıkması demek. Neptün sırlar demek, inkârlar demek. Sadece politik değil, kendi yaşamınızda da nereye kadar gidebileceğini hayal bile edemeyeceğimiz geçmişten gelen ve tüm o bozuk, çürümüş, yoldan çıkmış şeylerin nasıl ortaya çıkıp, neler yapacağını izleyelim, görelim..

 Bir başka nokta da; bu ayki yeni ay. Bu ayki Yeni Ay, Kova burcunun 21-22 derecesindeki Neptün ile kavuşumda olacak. Yeni Ay 6 Mart’ta meydana gelecek. 5 Mart’ta Merkür rötara girecek. Ayın sonunda 28 Mart’ta Merkür durağan pozisyona girip, rötardan çıkacak ve Neptün ile kavuşuma geçecek. Merkür’ün rötara girmesi, yeniden gözden geçirme, yeniden analiz etme, yansıtma zamanıdır, geriye dönük bakma zamanıdır, ileriye yönelik değil.  Bu yüzden Merkür rötardayken pek çok şey karmakarışık olur, düzen bozulur. Çünkü, zamanı, sakinleşip, düşünüp taşınarak kullanmayız. İlla ki işleri zorla ilerletmek isteriz. Bu yüzden bilgisayarlar bozulur, havaalanlarında rötarlar olur, arabanızda problemler meydana gelebilir. Herşey birbirine girer, daha çok unutkan oluruz. Merkür rötarda, daha sonra ileri atacağımız adımlar için şöyle bir geri çekilip, düşünüp, taşınma zamanıdır.

 Bu ay Satürn, Plüton ile kavuşuma girecek ve Güney Ay Düğümü de Plüton ile kavuşuma girecek. Plüton, eski gelenekler, kalıplardır ve bunlar yıkılıyor. Yay burcu, dini ve spiritüaliteyi ve Satürn de gerçeği ve hakikati, doğruyu temsil eder. Eski gelenekler, eski kalıplar yıkılacak ve özellikle de dinle,inançla ilgili kalıplar. Bu yüzden Katolik kilisesinin sıkıntılı bir dönem geçirdiğini görüyoruz. Aslında bu tüm kiliseler için de geçerli… Tüm kanunlar ve kurallar insanlar tarafından ortaya konduğundan, şimdi artık gerçeğin açığa çıkma zamanı. Peki gerçek nedir? Gerçek, bizim içimizde, özümüzde. Dışarıda değil! Eğer içimize dönüp bakarsak, (ister buna Tanrı, ister ilahi, ister de hepimizi birbirimize bağlayan ilahi kudret olarak algılanan herhangi bir isim verin) O TEK RUH’a ilahi şekilde bağlı olduğumuzu, hepimizin TEK, BİR olduğumuzu göreceğiz. Özetle, en temeldeki tek şey;kalbimizin derininde hepimizin BİR olduğudur. İşte gerçek budur.

 Hakikate dair tüm spiritüel geleneklerin her zaman kabul ettiği ve bize söylediği şey şudur; İlahi ruh hepimizin içindedir. Tanrının krallığı hepimizin içinde, kalbimizdedir. Kalp, o enerjinin olduğu yerdir. Upanişadları, eski hindu kutsal metinlerini okuyun… İlahi Olan-ilahi özellikler, hepimizin içinde, kalbimizdedir. Kalbin enerjisi nedir? Aşk, sevgi, şefkat, şükran.. Bunlar yaşamın güzel unsurlarıdır.

Ve şu anda bu kadar fazla olan şey nedir? İnsanların aşırı duygusal modda olmaları. Astrolojik olarak tüm bu değişkenler, duyguların açığa çıkıp, hissedileceğini öngörüyor.. En şifalı,iyileştirici duygu: AŞK’tır. O duyguya bağlanmamız gerek. Ona yönelmeliyiz. Ama, öfke, hüsran, bunlar mutsuzluğun en derinindeki duygularıdır..

Bu duyguların, geçmişle, geçmişte çocuklukta yaşanmışlıklarla bağlantısı vardır ve bu da dünyayı nasıl algıladığımızı etkiler. Belki de bu olumsuz duyguları ortaya koyanlar sevilmemişler, sevgiyi ve istendiklerini hissetmemiş olabilirler. Bu da her zaman bizi sevgi prensibine götürür. Sevilmedikleri için bu kişiler kendilerini de sevmemiş olurlar, bir bağ da kuramazlar, bağı da hissedemezler.Çünkü, çocuklukta incinmişlerdir. Bu yüzden dünyaya, dış dünyaya bu tarz duygular yansıtırlar. Dünya, içimizde olanın dışa yansımasıdır ve bu da geçmişimizde oluşan duygularımıza, hissettiklerimize dayanır.

 Bu yüzden, bu ay, kendinizi değerlendirmenin tam zamanı! İçinizde sizi mutsuzluğa iten şey ne? Onu bulun. Mutsuz olan insanlar bu duyguları inkar eden kişilerdir. İnkar ettiğimiz şeyler, tüm yaşamımız boyunca inkar ettiklerimiz, su yüzüne çıkacak. Eğer bunu tespit edip, kabul edersek, şifalandırabiliriz de. Çünkü, tüm hastalıklar, tüm problemler, tüm incinmeler, tüm ızdıraplar duygusal bedenden kaynaklı ve sevgi yoksunluğundan ortaya çıkıyor. Şimdi artık, daha farklı bakıp, farklı bir şey seçebiliriz. Bu size kalmış.. Eğer öfkelenirseniz, güvensiz hissederseniz, dışınızdaki dünyada da öfke ve güvensizlik görürsünüz. İçinizdekini dışarıya yansıtırsınız. Eğer bu duyguları hisserseniz, insanlar da size karşı benzer duygular ortaya koyarlar. Daha farklı duygular seçebilirsiniz. Şefkat, sevginin olduğu bir noktadan hareket edebilirsiniz. Ne ortaya koyarsanız, o sizden yansıyarak tekrar size geri döner. Böylelikle bu ay, Mart 2019’da, siz değişirseniz, insanlık açısından da olan biteni değiştirebilirsiniz. Çünkü, bu ay değişimlerin iyice açığa çıkacağı bir ay. Bu ay, insan duyguları dünyadaki herşeyi harekete geçirecek, karıştıracak.. Hava durumu, fırtına, bunların hepsi insan duygularına dayanır. Tüm bu duygular herkesi etkiliyor. Olan şey bu. Dünyanın durumu bu. İnsanlar kendi içlerinde olanı dışarıya yansıtıyor ve sonra da dışarıda olanları suçluyor. Aslında hepsi kendi içilerinde olan, kalplerinde, ruhlarında olan. Pek çok insanda kalp hastalıkları var. Neden? Çünkü, sevgisizlikten, kalp kırıklıklarından, incinmeden, acı ve ızdıraptan, ilişkilerden, aileden dolayı…

İşte şimdi derlenip, toplarlanma ve bağlantı kurma zamanı. Çünkü, bu dünyada olmamızın sebebi bu, tüm görevimiz bu.. Hepsi spiritüel dönüşüm için.. Kalbinimizdeki ilahi gücü tanımak, ve sevgi için.. Bu sevgiyi dışımızdaki diğerlerine de vermek için.. İçimizde bu sevgiyi hissederek, haz ve mutluluk yaratabiliriz ve bu da hepimizin aradığı şey.

 Bu ayki tüm gezegensel oluşumlarla, tüm dünya açılıyor, çözülüyor, kırılıyor…Bunların hepsi de daha iyi şeylerin olması için. Gelecek 1.5 yıl süresince olacak ruhsal, spiritüel devrim gerçekleşmek üzere. Hazırlanın, hazır olun! Kendiniz üzerinde çalışmalar yapın. Tutulmalar, gerçeği ortaya çıkaracak. Ben de bunu gelecek yıl içinde bekliyorum. Duygularınız, düşünceleriniz ve kalbinizi değiştirmek için çalışın. Bunu yaparsanız, dünya da daha aydınlık bir yer olur.

Çeviri: AylinEr
https://www.youtube.com/watch?v=QOH_zZrHnZM&t=601s

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu