Gıda Şirketleri Zararlı Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunu (HFCS) Başka İsimler Altında Saklıyor!

fruktoz

Big Food (Amerikan Yemek Kültürü) tüketmek istemediğimiz yiyecekleri almamızı sağlamak için bizi yine yanlış reklamlarla kandırıyor. Bugünün tüketicilerinin çoğu sağlık konusunda giderek bilinçleniyor ve sağlığa zararlı bileşenler içeren ürünlerden kaçınmak istiyor. Yüksek früktozlu mısır şurubu (HFCS) bu zararlı bileşen maddelerden biridir.

Normal şekerden çok daha ucuz olan ve işlenmiş ürünlerin raf ömrünü uzatan bu tatlandırıcı, kalp hastalığı, obezite, bunama, şeker hastalığı, kanser ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sağlık problemiyle ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle birçok tüketici gıda etiketlerini kontrol etmeye ve HFCS içeren gıdalardan uzak durmaya başlamıştır.

Ancak, üreticiler, müşterilerini kandırmaya yönelik sinsice bir yol bularak, bu yöndeki kazanançlarında bir değişiklik olmayacağını düşünmekteler. Bu ucuz, zararlı içeriği kaldırmak yerine, bu maddeyi ürünlerinin içinde gizlemek için ambalaj üzerindeki adını değiştirirler.

Yıllardır mısır endüstrisi bizi yanıltmaya çalışmıştır. 2010’da Mısır Arındırıcıları Derneği, Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (HFCS) imajını iyileştirmenin yolunu bulmak için çalışmalar yaptı. Neyse ki, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gerekli adımı attı ve HFCS‘yi “doğal mısır şekeri” terimine çevirme taleplerini reddetti.

Ama yine de, HFCS-90 adlı bir HFCS formunun adını “fruktoz” veya “fruktoz şurubu”na dönüştürmeyi başardılar. Fruktoz, taze meyvelerdeki şeker içeriğini oluşturduğu için, HFCS’den daha sağlıklı olduğu düşünülüyor, ancak meyvalarda fruktoz tüketirken, onunla birlikte lif, enzimler, mineraller ve vitaminler de tüketmekteyiz.

“Fruktoz” veya “fruktoz şurubu” adı verilen toksik içerik, artık daha yüksek konsantrasyonda zararlı HFCS içerir ve bu da normal HFCS’ye göre daha fazla sağlık riski oluşturmaktadır.  Kurala uygun HFCS (HFCS-42 veya HFCS-55) %42 veya %55 fruktoz içerirken, HFCS-90, %90 oranında fruktoz içerir.

Mısır Arındırıcıları Birliği şunları açıklıyor: “Üçüncü bir ürün olan, HFCS-90, doğal ve ‘hafif’ gıdalarda çok az kullanılarak, onların tatlı olması sağlanır. % 90 fruktozlu şurupların etiketlerinde “yüksek fruktoz mısır şurubu” belirtilmez, ‘fruktoz’ veya ‘fruktoz şurubu’ olarak adlandırırlar.”

Gıda şirketleri, ürünlerinde HFCS’yi gizlemek için isim değişikliğinden faydalanıyorlar. Satın aldığınız General Mills’in Vanilla Chex tahıl kutusunun ön kısmında “yüksek fruktoz mısır şurubu yok.” yazısı var diyebilirsiniz, ancak HFCS, en konsantre formuyla “fruktoz” adı altında içerik listesinde gizlenmektedir.

Halkın daha sağlıklı yemek taleplerini dinlemek yerine, Big Food şirketleri tüketicilerin kaçınılması gereken içeriği başarıyla gizliyor. FDA‘ya (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) nerede?!… Bu kurum, HFCS-90’ı “güvenli-sağlıklı” olarak tanıtmayı reddetmekte. Peki reddediyorlar da, neden harekete geçmiyorlar??..

Bütçe nedeniyle ve uzun ürün inceleme sürelerinden dolayı, FDA, 1997 yılında gıda şirketlerinin kendi ürünlerini kendilerinin gözden geçirebileceklerine ve güvenli olup olmadıklarına kendilerinin karra vermelerine karar verdi. Bu özdenetim sistemi yasal olarak gıda şirketlerine kârlarını,güvenlik ve sağlığın üstünde görmelerine neden olur.

Bilimsel çalışmaların neticesinde artan kanıtlar, HFCS tüketiminin, doğal şeker ile karşılaştırıldığında sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermesine rağmen, yüksek HFCS konsantrasyonlarına gıda zincirimizde bulunmasına halâ izin verilmekte.

 Kâr Amacı Gütmeyen Avukatlık Grubu- Gıda Alerjisi ve Anafilaksi (Aşırı Duyarlılık) Ağının Kurucusu Anne Munoz-Furlong: “Amerika Birleşik Devletleri’nde, gıda maddesi bilgileri, ortalama tüketici için değil, düzenleyici ve bilim insanları için  yazılmıştır.”

Ailenizi korumanın en iyi yolu; yiyeceklerinizdeki gizli toksinler hakkında bilgi edinmek, işlenmiş gıdalardan kaçınmak ve gıda etiketlerini iyice incelemektir. İşte size dikkat etmeniz gereken HFCS’nin aldatıcı diğer bazı isimleri: “Mısır şurubu, glikoz şurubu, glikoz / fruktoz şurubu, tapyoka şurubu, meyve fruktozu ve kristalli, billur fruktoz.”

Çeviren: AylinER
http://www.naturalnews.com/2016-12-12-food-companies-are-hiding-harmful-high-fructose-corn-syrup-under-new-name.html

Check Also

Joe Dispenza: Epifiz Bezinin yüksek frekans çözümü ve nefes tekniği