Şeker Hastalığının 8 Erken Uyarı İşareti

şeker

Hastalık Kontrol Merkezine göre 29 milyonun üzerinde Amerikalı şeker hastalığı ile yaşıyor. Ve bu sayı yükselecek gibi görünüyor. Kendisi başlı başına üstesinden gelinmesi zor bir hastalık, ama ayrıca kurbanlarının kalp hastalığı, inme, böbrek yetmezliği, ayak ucu, ayak ve bacak kesilmesi ve – ölüm riskini artttırıyor.
Bu riskler tedaviyle azaltılabilir. Fakat problem, her dört şeker hastasından birinin hasta olduğunu bilmemesi. Ve bundan dolayı size şeker hastası olduğunuzu kestirebileceğiniz bu faydalı uyarı işaretleri listesini bir araya getirdik.
Bu yazının tıbbi bir tavsiye oluşturmadığını not edin.Sağlığınız hakkında kaygılarınız varsa her zaman doktorunuza başvurmanız gerekir.

  1. Aşırı susuzluk ve işeme.

 Bu, şeker hastalığının en yaygın işaretlerinden biridir. Eğer susuzluğunuzu gideremiyorsanız ve kendinizi normalden fazla tuvalete gidiyorken buluyorsanız, kanınızdaki fazla glikoz yüzünden olabilir. Böyle olduğunda böbrekler şekeri filtre etmek için daha çok çalışmak zorunda kalır.Buda işemeye sebep olur.Sonrasında aşırı işeme sıvı kaybına yol açar ki buda sürekli susuzluk hissi getirir.

şeker2

  1. Açıklanamamış ağırlık kaybı ve sürekli açlık hissi.

Bu ani bir ağırlık kaybı sürecini kapsar ve diyet veya egzersizle bir ilgisi yoktur. Kaygılanmanız gereken ağırlık kaybını ölçmek zordur, fakat vücut ağırlığınızın yüzde beş kadarını 6 ay ile bir sene arasında kaybederseniz kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Bu ağırlık kaybı kısmi olarak sık işemenin sebep olduğu kalori kaybından kaynaklanabilir, fakat şeker hastalığı yiyecek içindeki şekerlerin kişinin hücrelerine ulaşmasının önüne geçer ki buda açlık sancılarına sebep olur.

şeker3

  1. Devamlı yorgunluk.

Eğer kendinizi yorgun hissediyor ve bu listedeki diğer belirtileri yaşıyorsanız sürekli işemenin getirdiği sıvı kaybının sonucu olabilir. Fakat tuvalete aşırı gitmeseniz bile yorgunluk şekerden kaynaklanabilir, çünkü vücudunuz enerji sağlamak için şeker kullanımında  problem yaşamaktadır.

şeker4

  1. Bulanık görüş.

Eğer ani görüş bulanması yaşıyorsanız, bu kanınızı  kalınlaştıran aşırı glikoz sonucu olabilir.
Bu olduğunda vücudunuz kalınlaşmış kanı dengelemek için çevreleyen dokudan akışkan çeker, ve gözler bundan istisna değildir. Gözlerinizin bebeklerindeki bu akışkan azalması ile görüşünüze odaklanmak daha zorlaşır. Tedavi edilmeden bırakılırsa şeker hastalığı retinanızda yeni kan damarları oluşturur ki bu da potansiyel olarak görüş bozukluğu veya tümden körlük riski getirir.

şeker5

  1. Geç iyileşen yaralar.

Bu zamana kadar şeker hastalığının yaraların iyileşmesini normalin altı seviyesine yavaşlattığı bilinmiyor, fakat bunun yaygın bir belirti olduğu görülüyor. Olasıdır ki yüksek kan şekeri değerleri vücudun doğal iyileşme prosesine müdahale ediyor, fakat kati bilgi sahibi olmak için bu konuda daha fazla araştırma gerekiyor.

şeker6

  1. Bulaşıcı hastalıklara daha sık yakalanma.

Şeker hastalığının iyileşme prosesindeki etkisine çok benzer şekilde şeker hastalarının neden bulaşıcı hastalıklara hasta olmayanlardan daha fazla eğilimli olduklarına dair açıklayıcı cevap yok. Fakat doktorlar ve hastalar benzer şekilde bulaşıcı hastalığa artan yatkınlığın, şekerin yaygın bir belirtisi olduğunu kabul ediyorlar. Bayan şeker hastaları görünüşe bakılırsa mesane ve vajina ile ilgili bulaşıcı hastalıklarda kısmi bir artış bekleyebilirler.

şeker7

  1. Ellerinizde karıncalanma, yanma veya uyuşma.

Diyabetik nöropati olarakta adlandırılan bu hissedişler yüksek kan şekerinden kaynaklanan sinir hasarı sonucudur. Daha kalın, şeker zengini kan vücudun sinir ipliklerini özellikle bacak ve ayaklarda etkiler.

şeker8

  1. Deride ani problemler.

Şeker hastalığını en görülür işaretlerinden biri ani çeşitli ve olası deri şartlarıdır. Hastalık çıban, şirpençe, ve nadir olarak bazen bullosis diabeticorum olarak adlandırılan geniş kabarcıkların oluşmasına neden olur.Şeker hastalığı ayrıca vitiligoya (akderi-hastanın derisindeki parçaların rengini açar) veya acanthosis nigricans’a (çene ve koltukaltı cıvarı derilerinin koyulaşması) neden olarak deri rengini etkileyebilir.

şeker9Mason JZimmer

Çeviren : Ümit TUNCEL
http://diply.com/early-warning-signs-diabetes-you-should-not-ignore?utm_source=twitter&utm_medium=sciencep

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu