Buğdaya olan alerjiler beyninize zarar verebilir.

Acayip gelebilir ama, ekmek neredeyse beynime zarar verecekti. İki yıl kadar önce hafızam yok oluyordu. Konuşmaları hatırlayamadım. İki dakika önce söylediğim şeyleri bile hatırlayamadım. Korku dolu bir biçimde kendimin tekrar ettiğinin farkında olmadan, kendi kendime tekrarlıyordum. Dünya ve ona olan ilgim monoton olmaya başlamıştı.ekmek3

Daha sonra karım Mayo Klinik’te çölyaklı insanların (buğdayda bulunan bir protein olan glutene alerji) glutensiz diyet yemesinin düşünme ve hafıza zorluklarına faydası olacağını keşfeden bir çalışmayı okudu.

Deneyebileceğimi düşündüm. Ne kaybedebilirdim?

Glutensiz geçen iki hafta içerisinde beynim iyileşiyordu. Ekmek, krakerler, kurabiyeler, pizza, simitler ve diğer buğdayla yapılan herşeyi bıraktığımda ( yulafı da bıraktım) hafızam neredeyse normale geri döndü. Bugün zihnim mükemmel olmayabilir, fakat artık şuursuzluğun uçurumuna yavaşça yuvarlanmaktan korkmuyorum.

Böylece Britanya’daki araştırmacılar, gluten alerjilerinin bazı insanlar için şizofreni gibi olan beyin problemlerini tetiklemeye yardımcı olabileceğini işaret ettiklerinde bu beni şaşırtmadı. Gluteni bırakmanın benim için ne manaya geldiğini biliyorum.

Çeviren: Esin Tezer, İstanbul 28.07. 2009

http://www.examiner.com/x-4592-Birmingham-Family-Health-Examiner~y2009m4d22-Bread-can-destroy-your-brain

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...