Buğday ekmeği neden düşündüğünüz kadar sağlıklı değil ve de onun yerine ne yemelisiniz?

Özet:

  • En sağlıklı ekmekler tam tahıllı, tam buğday ya da tam yulaflı olanlardır.
  • Ama dikkat edin: Buğday ekmeği ile tam buğday ekmeği arasında fark vardır.

Marketinizdeki ekmek köşesi ürkütücü bir yer olabilir. Seçenekler çok fazla ve genellikle siz de buğday ekmeği alıp çıkıyorsunuz. Ne de olsa beyaz ekmekten daha sağlıklı değil mi?

Aslında tam olarak öyle değil.

Beslenme uzmanı Karen Ansel’e göre, en sağlıklı ekmek tam buğday, tam tahıl ya da tam yulaflı olanlardır.

Evet. Buğday ekmeği ile tam buğday ekmeği arasında fark var.

Ansel “tam” kelimesini şöyle açıklıyor: Bu ekmeğin içindeki tahıllar işlem görmemiş demektir ve tahıldaki şu ham maddeleri içermektedir: kepek, rüşeym ve endosperm.

Bu 3 tabaka kronik hastalıklarla savaşmaya yardım eden en sağlıklı besinlerin bulunduğu yerdir; tıpkı lif, sağlıklı yağlar, B vitaminleri, mineraller ve bitkisel gıdalar gibi.

Maalesef ekmek etiketleri yanıltıcı olabiliyorlar. Bu yüzden tam buğday yiyip yemediğinizi anlamak için sadece ekmeğin adına bakmanız yeterli olmayacaktır.

Mesela, çok tahıllı ekmekte birden fazla tahıl olabilir ama bu tahıllar tamamen işlem görmüş ve de “tam” olmayabilirler.

Ansel’a göre öncelikle tahıl listesinin yer aldığı içeriğine bakılmalı.

Ayrıca “Tam Tahıl Konseyi” etiketi olması da önemli. Bu etiket tüketicilere her bir ürün içinde ne kadar tam tahıl olduğunu söylemektedir.

Ansel’a göre, her porsiyonda 16 gr tam tahıl olmalı. Günde ortalama 48 gr tam tahıl tüketmelisiniz.

Peki sağlıklı beslenme için tam tahıllar neden bu kadar önemlidir?

Ansel, mevcut araştırmaya göre, daha fazla tam tahıl tüketen kişilerin işlenmiş tahıl tüketen kişilere göre daha zayıf ve de vücut yağlarının daha az olduğunu söylüyor. Araştırmacılar bunun nedeninin tam tahıllarda bulunan lif olduğunu söylüyorlar.

Lif pek çok şekilde kilo kontrol sağlar. Alser bunu siz yer yemez genişleyen ve de pek çok besinden daha fazla tok hissettiren midenizdeki bir süngere benzetiyor.

Lif aynı zamanda güç sindirilir. Bu şu demektir: Yediğinizde sindirmezsiniz ve bu yüzden de ondan kalori almazsınız. Hatta lifin, aldığınız bazı kalorileri hapsettiğine ve de boşaltım esnasında vücuttan atıldığına inanılmaktadır.

Bir sonraki alışverişinizde, buğdaylı, beyaz, patatesli gibi ekmek türlerini geçin ve tam tahıllı alın.

Çeviren ; Sıdıka ÖZEMRE
http://www.thisisinsider.com/what-kind-of-bread-is-healthiest-for-you-2017-2?utm_content=buffer9c58b&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu