Zaman İllüzyonu: Beyniniz “Şimdi”yi Nasıl Yaratır

Zaman dışarlarda bir yerde değil. “Şimdi” zihnin garip bir oyunu. Ama iyi haber şu ki, kendinizi eğiterek daha uzun süre “şu anda” kalabilirsiniz.

Şu an” dediğimiz şey nedir? “Şimdi”, fiziğin sadece bir illüzyon olarak kabul ettiği bir fikirdir. Ama yine de hepimizin tanıdık olduğu bir kavram. Bize göre bu kavram genellikle,  hiç devam süresi olmayan içinde bulunduğumuz anı anlatır. Ama eğer şu an zamansız olsa, zaman geçtikçe şimdiki anları art arda yaşamıyor olurduk. Olayları da hareketli gibi izlemiyor olurduk. Eğer “şimdi” nin süresi olmasaydı, dünyada yaşamımızı idame edemezdik.  Peki ne kadar bu “şimdi”nin süresi?

Bu metafizik bir soruya benziyor ama sinirbilimciler ve psikologların bir cevabı var. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, “şimdi”nin 2-3 saniye sürdüğünü gösteren kanıtlar topladılar. Bu farkında olduğunuz “şimdi”.- beyninizin deneyimlerinizi “psikolojik bir şuan” a dönüştürdüğü bir pencere bu. Şaşırtıcı bir şekilde uzun.

Ama tuhaflık burada daha yeni başlıyor. Ayrıca deneyimlediğiniz “şimdi”nin, minik bilinçaltı şimdilerinin düzensiz karışımından oluştuğunu ve beyninizin şimdilerinize hangi olayları kabul edeceği konusunda seçici davrandığını gösteren kanıtlar var. Beynin farklı bölümleri “şimdi”yi farklı ölçüyor. Üstelik, algılanan “şimdi” penceresi bazı durumlarda genişleyebilir ve diğer şimdilere katılabilir.

Şu an kesinlikle değişken bir kavram. Ama yine de açıkça saptamak iyi olabilir çünkü beynin zamanı nasıl takip ettiğine dair daha büyük resim hakkında fikir verebilir. Ayrıca şimdi kavramını nasıl algıladığımız dünyayı nasıl algıladığımızı anlamak bakımından da önemlidir.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.newscientist.com/article/mg22530030-500-the-time-illusion-how-your-brain-creates-now/?utm_campaign=Echobox&utm_medium=SOC&utm_source=Twitter#link_time=1526657124

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu