Yeni Keşfedilen 4 Gen

Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) Açıklamaya Yardımcı Olabilecek 4 Beyin Geni Tespit Edildi

Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) açıklamaya yardımcı olabilecek, onunla bağlantılı 4 beyin geni tespit edildi. Bu genlerin hepsi de aynı beyin devresinde önemli rol oynamakta ve yakınlarında bu rahatsızlığa sahip olan insanların neden OKB olmaya daha yatkın olabileceklerini de açıklayabilmekte.

OKB kişiler intrüsif (müdaheleci) düşüncelere sahiptirler ve endişelerinden kurtulmak için de ritüelleri sürekli tekrar ederler. Örneğin; el yıkama gibi. OKB’nin genetik bir temele sahip olup olmadığına bakmak için, MIT Enstitüsü ve Harvard Yönetim Kurulunda olan Hyun Ji Noh ve meslektaşları, OKB olan 592 kişinin ve OKB olmayan 560 kişinin 600’den fazla genini karşılaştırarak incelerler.

Bu seçtikleri genleri pek çok test ve kanıta tabi tutarlar. Bu genlerden 222’sinin daha önceleri farelerde kompulsif ve 196’sının da insanlarda otizmle (tekrar eden davranışlar ortaya koyma durumu gösterme) bağlantılı durum yarattığı tespit edilmiştir.

Ekip, ayrıca, daha önce köpeklerle yapılan bir çalışmada köpeklere ait kompulsif bozuklukta (köpek sürekli kuyruğunu kovalar, ileri geri hareket eder, kendilerini tarar, bazı şeyleri emer, bunları bazen saatlerce yapabilir) tespit ettikleri 56 geni de incelerler.

Beyin Emniyet Devresi

Genlerle yapılan analiz neticesinde, OKB olan insanlarda farklı 4 gen tespit edildi.  Tüm bu 4 gen de striyatum, talamus ve korteks bölgelerini birbirine bağlayan beyin devrelerinde aktif oldukları görüldü.

Striyatum, öğrenmeyle ilgili bir bölgedir ve talamus yolu ile mesajları kararların verildiği kortekse aktarır. OKB’si olan kişilerde bu döngü içinde aktarılan bilgi bozulabilir. Önceki araştırmalardan da görüldüğü gibi, bu bölgeler arasında bozulan bilgi akışından dolayı kişinin ne güvenli, ne riskli olduğunu söylemesi de daha zor gözükmektedir.

Araştırmadan elde edilen bulgu ve kanıtların bu rahatsızlığın genetik de olduğunu ortaya çıkarmaktadır.  Avusturalya, Yeni Güney Galler Üniversitesi’nden Jessica Grisham: “Eğer OKB’a sahip birinci dereceden bir akrabanız varsa, sizin bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz diğerlerine göre 4 kat daha fazla.”

Ancak, bu, ebeveynleriniz bu hastalığa sahipse, sizin de olacağınız anlamına da gelmez. Grisham: “Genler ve çevre arasında karmaşık bir etkileşim mevcuttur. OKB, ailenizden, genlerden size geçmeyebilir, bazen travmatik bir olay neticesinde de açığa çıkabilir.”

Daha İyi Tedaviler

Noh:“Analizlerden tanımlanan genlerden biri HTR2A’dır ve serotonin sinyallemeyle ilgilidir. Bu da bize OKB’luğunda beyinlerde serotonin düzenlemesinde problemler olabileceğini göstermektedir.”

 Noh şunları da ekliyor: “Eğer durum böyleyse, OKB hastalarının %60 kadarının beyindeki serotonin miktarını artıran SSRI antidepresanını neden kullandığını bize açıklayabilir. Bu arada, OKB sahip olan köpeklerin yarısı da SSRI ilacına tepki vermektedir. Genetik değişkenlerin OKB’yi nasıl etkilediğini anlamamız umarım daha iyi tedavilere vesile olur. Genin kendisini ya da genin düzenlediği yolu hedefleyerek etkileri tersine çevrecek bir ilaç geliştirmeyi istiyoruz.”

Çeviren: AylinEr
https://www.newscientist.com/article/2150565-four-brain-genes-help-explain-obsessive-compulsive-disorder/?cmpid=SOC%257CNSNS%257C2017-Echobox&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu