Uzmanlara Göre Alkol, Crack (Kokainin sigara gibi içilen hali) ya da Eroin’den Daha Fazla Zararlı!

alko6 Daha önce İngiliz Hükümeti’ne  uyuşturucuya konusunda danışmanlık yapan bir uzmanın yaptığı yeni bir çalışma ile alkol bağımlılığının kokain ya da eroin bağımlılığından çok daha zararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

Londra Imperial Koleji’nden sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçları araştıran David Nutt ve meslektaşları, çeşitli zararlara yol açan 20 farklı alko2uyuşturucuyu verdikleri zararlara göre değerlendirirler. Uyuşturucular, bireye verdiği 9 zarar ve topluma verdiği 7 zarar doğrultusunda değerlerlendirilirler. 0 (hiç zararı yok) ile 10 (olası çok büyük zarar) şeklideki bir  değerlendirme ölçeği,Uyuşturucu Konusundaki Bağımsız Bilim Komitesi (ICSD) tarafından geliştirilir. 50 puan alan bir uyuşturucu, 100 puan alan bir uyuşturucu kadar zararlı olduğu ölçülür.

Nutt: “ En yüksek ve en düşük puanlar: 72 puan ile alkol ve 5 puan ile maktarlar. ICSD’nin puanları da, yaygın bir şekilde  alkolün hem kullanıcı, hem de toplum için inanılmaz derece zararalı olduğu fikrine destek niteliğindedir.”

Alkolün, toplum için en zararlı uyuşturucu ve kullanıcı için de 4. zararlı uyşturucu olduğu bulunmuştu.

Dolayısıyla, sonuçlar süpriz olmamalı: Alkol 60’dan fazla hastalık ile bağlantılıdır.

Chape Hill’deki North Carolina Üniveristesi’nden Alkol konusunda araştırma yapan James C. Garbutt şunları dile getirmekte: “Alkol bedende bir sürü şey yapmakta ve bizler tüm o etkilerin tam olarak farkında değiliz! O, oldukça karmaşık küçük bir moleküldür.”

Alkol’ün Eroin ve Diğer Uyuştrucularla Karşılaştırılması

ICSD’nin reytinglerini kullanarak, Nutt ve meslektaşları genel zararlarına göre 20 maddeyi değerlendirirler. Sonuçlar şöyle:

Alkol 72
Eroin 55
Crack(Kokainin sigara gibi içilebilir küçük parçalar halindeki formu) 54
Crystal meth (metamfetamin) 33
Kokain 27
Sigara 26
Amfetamin 23
Esrar (marihuana) 20
GHB 18
Benzodiyazepinler (ör: valium) 15
Ketamin 15
Methadon (bir morfin türü) 14
Mefedron (aka drone, MCAT) 13
Bütan 10
Khat 9
Ecstacy 9
Anabolik steroitler 9
LSD 7
Bupernorfin 6
Mantarlar 5

Esrar, crack ve crystal meth (metamfetamin) kişi için en zararlı olan uyuşturucularken, alkol, eroin ve crack diğerleri için en zararlı olan uyuşturuculardır.

alko4Bu “çoklukriterli karar analiz yaklaşımı”na göre alkol, neredeyse kokain ve sigaranın zararından 3 kata daha zararlıdır! 

 Nutt ve meslektaşları şu sonuca ulaşırlar: halkın sağlığı için alkolün zararını etkin bir şekilde anlatacak geçerli ve gerekli bir stratejinin olması şarttır.

Nutt ve ekibinin yazdığı bu rapora ek olarak Hollanda, Jan van Amsterdam Ulusal Halk sağlığı Enstitüsü ve Wim van den Brink Bağımlılık Araştırma Enstitüsü de şunu notlara eklerler: “çeşitli ulusların uyuşturucu politikaları tarafından belirlenmiş hukuki cezalar, farklı uyuşturucuların neden olduğu gerçek zararlarla uyumlu değiller. Değerlendirmeye alınan iki legal uyuşturucu olan alkol ve sigaranın zarar tablosounda en üst sıralarda yer alması ve en az illegal olan uyuşturucular kadar ve hatta daha fazla zarar veriyor olması da çok ilgi çekicidir.”

Çeviren: AylinER
http://www.m.webmd.com/a-to-z-guides/news/20101101/alcohol-more-harmful-than-crack-or-heroin

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu