Telefonlar 4 Dakikada 1 Kontrol Ediliyor !

İnsanlar ortalama olarak telefonlarını günde 150 defa kontrol ediyorlar ve bu durum romantik ilişkilere zarar veriyor.

  • Araştırmacılar, yanında birileri varken onlarla ilgilenmek yerine, telefonla ilgilenmenin gittikçe arttığını söylüyorlar.
  • Bir araştırmaya göre yaklaşık olarak her 4-6 dakikada bir telefonlarımızı kontrol ediyoruz. İnsanların %46sı da yanlarındaki insanlarla ilgilenmek yerine telefonlarıyla uğraşıyorlar.
  • Uzmanlar telefonda geçirilen zamanın sınırlandırılması gerektiğini ve telefon kullanmanın yasak olduğu alanlar yaratılması gerektiğini söylüyor.

Bunda hepimiz suçluyuz: Bir arkadaşınızla ya da sevgilinizle yemeğe çıkmışsınız. Birden telefonunuz titreşiyor ve siz de kontrol ediyorsunuz. Hatta bunu karşınızdaki insan çok heyecanlı bir şeyi anlatmaktayken yapıyorsunuz. Çok zararsız görünebilir ama bu davranış gittikçe yaygınlaşıyor ve bu aslında aşk hayatınıza da zarar veriyor olabilir.

Texas Baylor Üniversitesi’nden araştırmacılar, telefon uğruna arkadaşı önemsememe alışkanlığının gittikçe arttığını ve romantik ilişkileri olan insanların neredeyse %46sının bunu yaşadığını söylüyorlar.

Araştırmacılar telefonlarımızı günde ortalama olarak 150 defa kontrol ettiğimizi söylüyorlar. Bu da yaklaşık her 4-6 dakikada bir demek. Yanımızdaki biri konuşuyor bile olsa, düşünmeden elimiz telefonlarımıza gidiyor.

Ama bu davranışın alışkanlık haline gelmiş olması, doğru bir şey olduğu anlamına gelmez.

İnsanlar genelde telefonları yüzünden günlük iletişimlerinde rahatsız edilmenin çok da büyük bir mesele olduğunu düşünmüyorlar. Ama bulgularımıza göre, çiftler birlikte geçirdikleri zaman esnasında ne kadar çok telefonlarıyla ilgilenirlerse, karşılarındaki kişi ilişkinin genelinden o kadar az tatmin oluyor.

Bunu yaşadıklarını söyleyen insanların %46sı içinde % 22si bu durumun ilişkilerinde gerginliğe yol açtığını söylüyorlar. Telefonu kontrol etmeniz partnerinize, mevcut konuşmadan çıktığınıza ve de onu buna dahil etmediğinize dair mesaj vermektedir.

Bu alışkanlıktan kurtulmak için, partnerinizle birlikte geçireceğiniz kaliteli ve telefonsuz zaman programı yapın. Belki de yatak odanızı “telefonsuz” bölge ilan etmelisiniz. İnsanlarla konuşurken düşüncesizce sosyal medyada dolaşmayı bırakın. Bir mesaj geldiğinde Pavlovun köpeği gibi şartlanmış biçimde tepki vererek hemen telefonunuza yapışmamak için elinizden geleni yapın.

İlişki uzmanı Julie Hart: “Birlikte oturun ve sesini duyamayacağınız bir yere telefonunuzu koyarak telefonsuz zaman geçirmenizi sağlayacak kurallar koyun. Her akşam 1 saat partnerinizle kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak bu yöntemi uygulayın.”

O da işe yaramazsa, biliyorsunuz ki telefonunuzun bir kapama düğmesi de var.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
http://www.businessinsider.com/what-is-phubbing-how-looking-at-your-phone-affects-your-relationship-2017-6

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu