Parkinson Bağırsaklarda Başlıyor

Parkinson’un Beyinde değil Bağırsaklarda Başladığına dair Delil var !..

DAVID NIELD 17 MART 2019

Bilim insanları 2017 yılında gövde vagotomisi adlı bir işlem uygulanan hastalarda hastalığın daha düşük hızlarını gözlemleyen bir çalışmayla Parkinson’un beyine yayılmadan önce bağırsaklarda başlayabileceğine dair dayanaklı delil buldular.

Operasyon vagus sinirini alıyor – ki bu sinir sindirim sistemini beyinle bağlantılıyor – ve beş yıllık bir çalışmaya göre bu bağlantıları tamamen alınan hastalar bu operasyonun yapılmadığı hastalara göre %40 daha az ihtimalle Parkinson oluyorlar.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden Bojing Liu’nun liderlik yaptığı takıma göre bu dikkate değer bir fark ve daha önce yapılan ve beyin hastalıkları oluşumlarının göbeklerimizin içinde vukubulan bir şeyle bağlantılı olduğunu söyleyen daha önceki bir çalışmayı da destekliyor.

Eğer bu bağlantının nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsek, onu durdurmada daha başarılı olabiliriz.

Liu, ‘’Bu sonuçlar, Parkinson’un bağırsaklarda başlıyor olabileceğine dair öncü delil sunuyor. Bu hipotez için diğer bir delil ise, Parkinson’lu insanların sıklıkla hastalığın oluşumundan on yıllarca önce başlayabilen kabızlık gibi gastrointestinal problemlere sahip olması’’ diyor.

Vagus siniri, kalp atış hızı ve sindirim gibi çeşitli istemsiz prosesleri kontol etmeye yardım ediyor, ve onun parçalarını bir vagotomi operasyonu ile almak genellikle eğer bir ülser midede tehlikeli bir asit seviyesi oluşturuyorsa, onu alarak yapılıyor.

Araştırmacılar bu çalışma için vagotomi uygulanan 9.430 hastayı genel nüfustan vagotomi uygulanmayan 377.200 hastayla mukayese etmek için İsveç milli kayıtlarındanki 40 yıllık veriye baktılar.

Bu iki gruptan insanların Parkinson olma ihtimalleri istatistik olarak önce birbirine benziyordu – ta ki araştırmacılar küçük gruptakilere uygulanan vagotomiyi inceleyinceye kadar.

Seçici vagotomi uygulanan ve %1,08 e karşı gelen 60 kişiyle mukayese edildiğinde, tümel gövde vagotomisi uygulandıktan beş yıl sonra totalde örneklemenin %0,78’ini teşkil eden sadece 19 kişide Parkinson oluştu.

Beş yıl boyunca izlenen ve operasyon geçirmemiş ve Parkinson olmuş 3.932 kişiyle (%1,15) mukayese edildiğinde vagus sinirinin burada bir şekilde rol oynadığı açıkça görülüyor.

Pekiyi, o zaman burada neler oluyor? Bilim insanlarının ileri sürdüğü bir hipotez, bağırsak proteinlerinin yanlış yönde katlandığını ve bu genetik hatanın bir şekilde hücreden hücreye yayılarak beyne taşındığını söylüyor.

Parkinson, beyinde nöronların ölmesiyle gelişiyor ve bu titremelere, katılığa, ve hareketlerde zorluklara yol açıyor – fakat bilim insanları buna ilk aşamada neyin sebep olduğundan emin değiller. Yeni çalışma onlara nereye bakacakları hakkında yardımcı ipucu veriyor.

İsveç’teki bu araştırma sonuçları bakımından yalnız değil. 2016’da farelerde yapılan testler belirli bağırsak bakterileri karışımlarının daha büyük Parkinson oluşumu ihtimali ile bağlantılı olduğunu gösterdi.

Bundan da fazlası, 2017 yılının başlarında Birleşik Devletler’de yapılan bir çalışma Parkinson’lu hastalarla hasta olmayanların bağırsak bakterileri arasındaki farkları tanımladı.

Bunların tümü Parkinson’u önlemek için araştırma yapan bilim insanları için faydalı, çünkü eğer nerede başladığını bilirsek, kaynağından engelleyebiliriz.

Fakat kendimizin önüne geçmemeliyiz – yeni çalışmanın ardındaki bilim insanları Parkinson’un karmaşık bir hastalık olduğuna işaret ediyorlar, ve kafein alımı ve sigara içiciliği gibi tüm potansiyel faktörler için kontrol mekanizmalarını konuya tam olarak dahil edemediler.

Ayrıca Parkinson’un birden fazla sebebi olan ve birbirinden farklı, fakat aynı zamanda alakalı belirtilerin bir araya geldiği bir sendrom olduğu da not etmeye değer.

Lui, ‘’Bu teorinin test edilmesi ve Parkinson oluşumundaki rolünü anlamaya yardımcı olması  için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var’’ diyor.

Bu araştırma  Neurology’de yayınlanmıştır.

Çeviren : Emre Ümit Tuncel
https://www.sciencealert.com/there-s-mounting-evidence-that-parkinson-s-starts-in-the-gut-not-the-brain

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu