Ölçülü Egzersiz Yapmadığınız Takdirde Bağırsağınızda Ciddi Anlamda Sızıntı (Toksin) Başlamakta!

Yeni bir araştırmaya göre, aşırı miktarda yapılan egzersiz, yüksek riskte akut veya kronik bağırsak sorunları ile ilişkilendirilmekte. Araştırmacılar, aşırı egzersizin, bağırsak hücrelerini tetikleyip, bağırsakta zedelenme, yaralanma ve sızıntıya neden olabileceğine dair uyarıda bulunmaktalar. Özellikle bağırsağa bağlı tıbbi problemlere sahip olanlar çok dikkatli olmalı.

Araştırmacılar, orta derece yoğunlukta yapılan 2 saat ve daha fazla egzersizin, bağırsağınıza zarar verme riskini artırmak için yeterli olduğunu ve bağırsakları ile sorunları olan kişilerin ise korkmasına gerek olmadığı ancak düşük–derece yoğunlukta egzersiz yapabileceklerini söylemekte.

Daha önce yapılmış araştırmaların sonuçlarına bakılarak yapılan yeni bir çalışmada, Avusturalya’daki Monash ve Tasmanya Üniversitelerinden bir ekip, aşırı egzersizin, bağırsaktaki hücreleri tetikleyip, toksin salgılattığını tespit eder. Bu toksinler de kana karışıp, potansiyel olarak sağlık problemleri oluşmasına neden olur.

 Ancak araştırmacılar, bu zararı sınırlanmanın yollarını da buldular. Bu çalışmada, koşu, bisiklet sürme, direnç egzersiz gibi son 20 yılda yapılan 62 araştırma incelenir ve bağırsak hasarının tam olarak nerede başladığının yeri tespit edilir.

Ekipten araştırmacılar: “2 saat ve fazlasında yapılan egzersizde “%60 VO2 max(oksijen tüketim seviyesi) olmakta ve bu durumda da bağırsak rahatsızlıkları belirmekte.”

Bazı önleme stratejileri hasarı sınırlandırmış gibi gözükmekte: Susuz kalmamak,egzersiz sırasında karbonhidrat almak, anti-inflamatuar ilaçlardan kaçınmak gibi stratejilerin bazı durumlardaki sağlık risklerini azalttığı tespit edilir.

Yine de bu önlemlerin etkisi çok net gözükmediği için ekip, aşırı egzersizin vücudumuza etkilerini daha iyi anlamada daha ileri araştırmaların yapılmasını önermekte.

Bilim insanları yine de egzersizlerin bize çok yararı olduğuna değinmekte. Ancak, özellikle bağırsakla ilgili tıbbi sorunlarımız varsa aşırıya kaçmamamız konusunda bizleri uyarmakta.

Monash Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan biri olan Ricardo Costa: “Egzersiz sırasında bağırsak rahatsızlıkları semptomları gözüktüğü takdirde, bu soruna neyin neden olduğunu saptamak için tam bir bağırsak değerlendirmesi yapılması ve bireysel olarak özelleştirilmiş çalışma stratejileri geliştirilmesi gerekmektedir.”

Kısacası ekip, egzersiz rejimini, kendi vücudunuza göre ayarlamanızı önermekte ki bu daha önce yapılan çalışmalarda da desteklenen bir fikir.

Daha genel anlamda konuşursak,aşırı egzersizin tehlikeleri, iyice belgelenmiştir. 2015 tarihinde yapılan küçük bir çalışmada, aşırı koşu (jogging) yapanların ölüm oranı, hiç koşmayanlara göre çok fazla bir farklılık göstermemekteydi. Bunun yanında 2014 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada da, dayanıklılık egzersizinin kalbin doğal ritmini etkileyebileceği ortaya konmuştur.

Ancak, herkesin üzerinde hem fikir olduğu konu; düzenli egzersizin faydalarının, potansiyel risklerden daha fazla olmasıdır: kilonuzu korur, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir, ruh durumunuzu düzeltir ve artırır, daha uzun yaşama şansınızı artırır, kalp hastalığı, şeker, bazı kanser türleri gibi bir çok sağlık problemi riskini azaltır.

 Sadece, vücudunuz için ne kadar egzersizin yeterli olacağını iyi bilin…

Çeviren: AylinER
http://www.sciencealert.com/here-s-another-reason-too-much-exercise-could-be-bad-for-you?utm_content=bufferd3f57&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu