NASA’nın STEREO Haritaları

NASA’nın STEREO Haritaları, Solar Atmosferin Daha Önce Gözlemlenenden  Çok Daha Büyük Olduğunu Tespit Etti. June 25, 2014 

Güneşin çevresinde manyetik alanların oluştuğu, solar alev toplarının püskürdüğü ve devasa boyutta kütlesel materyallerin yükselip, alçaldığı ve birbirlerinin etrafında etkileşimde bulundukları solar parçacıklardan oluşmuş geniş bir atmosfer bulunur. Şimdi, NASA’nın Solar Karasal İlişkiler Gözlemevi’ni kullanarak bilimadamları “corona” adlı bu atmosferin, düşünüldüğünden daha da büyük olduğunu ve güneşin yüzeyinden yukarı doğru 5 milyon mil mesafeye—bu 12 solar yarıçapına eşit– uzadığını tespit ettiler. Bu bilgi,NASA’nın ilerki zamanda yapacağı—daha önce insan yapımı bir teknoloji le hiç bu kadar güneşe yaklaşılamayan,  güneşe en yakın 2018 yılında çıkacağı seyahat– Solar Probe Plus’un görevi için rehber olabilir.

Bu STEREO gözlemleri güneş sisteminin dış çeperi olan heliosferin—tüm gezegenleri ve güneşi çevreleyen solar parçacıkalarla seyrek olarak dolu olan devasa balon–  iç sınırlarının ilk defa direk ölçümlerini sağlamakta. Voyager 1’dan elde ettiğimiz heliosferin dış sınırlarının ölçümleri ile, bu lokal balonun tümünün boyutunu  şimdi açıklayabiliyoruz.

Ekran AlıntısıBilimadamları, 5 Ağustos 2007 yılında NASA’nın Solar Karasal İlişkiler Gözlemevi’nden elde ettikleri güneşin atmosferi ile ilgili gözlemlerini  “corona” adlı solar atmosferinin dış sınırlarını tanımlada kullandılar. Bu görüntü NASA/STEREO’nun görüntüsüdür.

Colorada, Boulder, GüneyBatı Araştırma Enstitüsü’nden Craig DeFrost, atmosferi haritalamak için dış coronadan yayılan ses-tarzı dalgaları izlediklerini söylemekte ve şunları eklemekte : “uzayın vakumundan yayılan sesleri direk duyamıyoruz ama dikkatli bir analiz ile, onların coronadan yayılan  dalgacıkları görebiliyoruz.

Bu sonuçlar 12 mayıs 2014 tarihli The Astrophysical Journal’de yayınladı. Araştırmacılar,manyetik ses dalgaları (magnetosonic waves) diye bilinen dalgalar üzerinde çalıştılar ve bu dalgalar ses dalgalarının ve manyetik dalgaların karışımı dalgalar ve bunlara “alfven dalgaları” deniyor. Dünya üzerinde saniyede birkaç bin salınım yapan ses dalgalarının aksine bu dalgalar yaklaşık her 4 saatte bir salınım yaparlar ve yaklaşık dünyanın uzunluğunun 10 katıdırlar.

Bu manyetik ses dalgalarını takip etme, DeForest ve ekibine maddenin bu yayılmış uzay boyunca solar madde ile ne kadar çok bağlantıda kaldığını göstermiştir.Bir başka deyişle, devasa güneş fırtınaları ya da coronal kütle enjeksiyonları ,güneşten 5 milyon mil uzaklıkta bile coronadan  yayılanandan etkilenip, dalgacık etkisi yaratabilmekte. Sınırın ötesinde, solar maddeler sabit bir akış içinde “solar rüzgar” diye adlandırılan bir şekilde yayılırlar– oralarda, maddeler yıldızdan ayrılır ve hareketi coronayı etkileyemez.

Coronanın daha önce düşünülenden daha fazla ötelere uzanmasının, NASA’nın Solar Probe Plus’ı için önemi var. Çünkü, ilerki yıllarda onun güneşin 4 milyon mil içine doğru yapılacağı bir seyahati var. Bilimadamları, güneş hakkında bilgi edinilmek üzere yapılacak olan bu görevin, şimdiye kadar güneşe en fazla yaklaşacak olanı olduğunu, ancak Solar Probe Plus’ın corona boyunca düzgün bir seyahat yapabileceğinden de emin olamadıklarnı bildirdiler.

Yüksek işlemli filmlerde NASA’nın Solar Karasal İlişkiler Gözlemevi solar corona boyunca aşağıya güneşe doğru hareket eden dalga harektelerini göstermekte. 

Pasadena, Kaliforniya, NASA Jet Tepkili Çalışma Laboratuvarı, Solar Probe Plus’tan bir  bilimadamı Marco Velli: “Bu araştırma, dizayn edildiği üzere, Solar Probe Plus’a iç solar manyetik sistemini keşfetmede bir güven oluşturacaktır. Görevimiz; coronadaki hareketin ve sıcaklığın nasıl olduğunu ve solar rüzgarların nasıl oluştuğunu öğrenmemize yardımcı olmak üzere oradaki solar maddenin yoğunluğunu, hızını ve manyetik alanını direk olarak ölçmek.

Güneşin atmosferine direk giriş yaparak, Solar Probe Plus, solar coronanın nasıl ısındığını ve solar rüzgarların evrimi ve orijini hakkındaki bilgimizde devrim yaratacak eşi benzeri görülmemiş bilgileri bize sunacak.

Çeviri : AylinER
http://www.nasa.gov/content/goddard/nasas-stereo-maps-much-larger-solar-atmosphere-than-previously-observed/#.U6vqK0Db58H

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu