Bir Asteroid mi Geliyor?

NASA’nın ‘Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi’nin Bütçesi Aniden 150 Milyon Dolara Yükseldi!

 Pek çok ulusal gazete manşet yapmadı ama NASA’nın “Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi” için önerilen bütçe 90 milyon dolar arttı!

 Ulusal bütçemizin halihazırda maksimize edildiği bir zamanda, bu kadar para harcamak tuhaf bir şey gibi görünüyor. Aşağıda göreceğiniz gibi, “Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi” sadece iki yıllık bir kuruluş ve asteroitler gibi yeryüzündeki nesnelerin oluşturduğu tehditleri takip etmekten sorumlu. Söylemeye gerek yok ama eğer dev bir asteroit aniden gezegenimize çarparsa, bu, modern zamanların en büyük felaketi olur ve hayatta kalanların yaşamlarında o çarpmadan sonra radikal farklılar olacaktır.

 Dolayısıyla, tehdit gerçek! Ancak, son yıllarda NASA halka yakın tehditlerin olmadığına dair güvence vermişti. Peki, bu şimdi değişti mi?

 Bu özellikle ilgilendiğim bir konu ve “NASA’nın asteroit savunma programı” ile ilgili bir Politika makalesi gözüme çarptı…

Trump yönetimi, NASA’nın Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi için bütçeyi, 60 milyon dolardan 150 milyona kadar üç katı artırdı ve tamamen ihtimal dışı olsa da insanlığın felaket sayılacak ölçüde bir asteroit çarpmasına karşı  bir şekilde hazırlıklı olmadığına dair kaygıları olduğunu öne sürdü ve bu sebepten dolayı bütçede artırım yaptığını söyledi.

Beyaz Saray, geçtiğimiz günlerde, yeni bir ulusal dünyaya yakın nesnelere karşı hazırlıklı olma stratejisi ve aksiyon planı yayınladı ve bu aksiyon ve eylem planının amacı; bir felaketi önleyebilecek potansiyel yollara katkıda bulunacak bir dizi kurumu harekete geçirmek.

Öncelikle, endişelenecek bir şey yoksa, neden 90 milyon doları bunun için kullanıyoruz?

İkincisi, öngörülebilir bir gelecek için hiçbir felaket olmayacaksa neden felaketi önleyecek potansiyel yollara katkıda bulunabilecek bir dizi kuruma takviye yapıp, onları harekete geçirdiğimiz yeni bir plan yapıyoruz?

Bir şeyler pek doğruymuş gibi gözükmüyor..

 NASA’ya göre, orada, gökyüzünde 140 metre veya daha fazla boyutta olan 25.000’den fazla asteroit var. Ve genel olarak potansiyel bir tehdit oluşturabilecek yaklaşık bir milyona dünyanın yakınından geçen nesne mevcut.

Bu yüzden, böyle bir felakete hazırlıklı olmak kesinlikle mantıklı ve NASA 2016 başında “Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi”ni kurdu…

Gezegenlerarası asteroitin yarattığı kıyamet olduğunda, NASA buna hazırlıklı olmayı planlıyor.

Uzay ajansı bu hafta, dünyaya yakın geçen nesnelerin  nesnelerin (NEO’ların) tespit edilmesi ve izlenmesi için bir müdürlük oluşturduğunu açıkladı.

Bilim kurgu fimlerindekileri andıran bir ismi olmasının yanında, gezegeni vurabilecek asteroitlerin potansiyel olarak ölümcül etkisinden kurtulmak için çok çaba sarf eden yeni Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi, dünyanın yörüngesine yakın geçen ve güneşin yörüngesi etrafındaki asteroitleri ve kuyruklu yıldızları bulmak, nitelemek için NASA tarafından finanse edilen tüm projeleri denetlemekle görevlendirildi.

 Bir zamanlar, bu yeni ajansın temel görevlerinden birinin, potansiyel olarak tehlikeli asteroitleri “yönlendirme”nin bir yolunu bulması olduğu bildiriliyordu…

Ofis, ayrıca, uzun vadeli gezegen savunma hedefleri geliştiriyor. Bunlar, tehdit edici nesneyi rotadan ve Dünya’dan uzaklaştırabilecek “asteroid yönlendirme”yi de içeriyor. Bu, ayrıca, Avrupa Uzay Ajansı’nın ilgisini çeken bir program. NASA, en kötü senaryo için hazırlanıyor.

Uzay ajansı: “Müdahale mümkün olmasa bile, NASA FEMA’ya (Federal Acil Durum Acil Durum Yönetimi) müdahale operasyonlarını bilgilendirmek için etki zamanlaması, yeri ve etkileri konusunda uzman girdi sağlayacaktır. Buna karşılık FEMA, atmosferik girişin veya Amerikan toplumuna etkilerin sonuçlarıyla ilgili hazırlık ve müdahale planını ele alacaktır.”

 Bugün, “Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi” eski Hava Kuvvetleri subayı Lindley Johnson tarafından yönetiliyor ve son zamanlarda Politico Dergisine milletimiz için büyük bir asteroid etkisinin ne anlama geleceğini anlattığı söyleniyor.

Sorunu daha fazla incelediğimizde, 100 metrenin üzerindeki bir boyuttaki nesnenin bile etkisinin etkilerine baktık. Etki sahası bir metropolitan bölgenin yakınında olsa, bu, tarihimizde ele aldığımız her şeyden daha büyük bir felaket olurdu. Dolayısıyla, aradığımız eşik,NASA’nın sponsor olduğu bir araştırmaya dayanarak 140 metreye kadar düştü. Bu kadarının etkisi bile,ulusumuz ve refahı için varoluşsal bir tehdit olurdu.

Bir kez daha şunu soralım: NASA, ufukta büyük bir tehdit olmadığından emin olsaydı, bu kadar yaygara koparır mıydı?

Acaba bize tamamen dürüst olmamaları mümkün mü?

Çeviren : AylinER
https://www.zerohedge.com/news/2018-10-17/asteroid-coming-nasas-planetary-defense-coordination-office-budget-suddenly-spikes

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu