Musluk Suyundaki Lityum Miktarının Demans (Bunama) Riski ile Bağlantısı

 Danimarka’da 80.000’den fazla kişi ile yapılan araştırma neticesinde; içme-musluk suyundaki yüksek doğal lityum seviyeleri (yalnızca belirli konsantrasyonlarda) Alzheimer ve diğer demans formlarına karşı koruma sağlayabiliyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden Lars Vedel Kessing ve ekibi, şehir su şebekelerinden aldıkları 151 su numunesini test ederler ve demans hastalığına sahip olan yaklaşık 74.000 kişinin ve 733.000 fazla sağlıklı kişinin lityuma maruz kalma seviyelerini hesaplarlar.

Ekibin araştırma sonuçları şaşırtıcıdır. En yüksek lityum konsantrasyonlarının demans riskini azalttığı görülürken, orta lityum konsantrasyonlarının da yüksek risk taşıdığı tespit edilir.

İçme suyunda litre başına 2-5 mikrogram lityum bulunan insanlara kıyasla, litre başına 5.1-10 miligram tüketen insanların demans olma olasılığı %22 daha fazlayken, litre başına 15 miligram ya da daha fazla lityum tüketen kişilerde bu olasılık %17’ye inmektedir.

Evde Denemeyin!

Lityum, doğal olarak içme seviyelerinde bulunur, ancak konsantrasyon seviyeleri coğrafyaya göre büyük ölçüde değişir. Lityum elementinin nöroprotektif etkileri olduğu bilinmekte ve bipolar bozukluk tedavilerinde de kullanılmaktadır. Hayvan çalışmalarında, lityumun litre başına 125 miligram gibi aşırı yüksek konsantrasyonda kullanılması neticesinde farelerin hafızalarının kuvvetlendiği gözlemlenmiştir.

Oxford Üniversitesi’nden David Smithşunları söylemekte: “Danimarka’da yapılan çalışmada,orta yoğunluklu lityumun daha kötü ve riskli bir etkiye sahip olduğunun açıklaması çelişkili bir durum yaratmaktadır. Bu yüzden de beyin sağlığını artırmak için musluk suyunda lityum kullanamayız, lityum tuzu da eklememeliyiz, çünkü ne miktar kullanacağımızı tam olarak bilmiyoruz..”

Alzheimer Society Yardım Kuruluşu’ndan James Pickett: “Yüksek dozda hattâ bazı insanlarda düşük dozda lityum toksik olabilir. Bu nedenle insanlar bunu bir ek takviye olarak almadan önce doktora danışmalıdır.”

 Çeviren: AylinER

https://www.newscientist.com/article/2145074-lithium-in-tap-water-seems-to-both-raise-and-lower-dementia-risk/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&cmpid=SOC%7CNSNS%7C2017-Echobox&utm_source=Twitter#link_time=1503519662

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu