Alzheimer’dan Ölen Beyin Hücre Oranı

Kan Testi, Demans Belirtilerinden 16 Yıl Önce, Alzheimer’dan Ölen Beyin Hücre Oranını Tespit Ediyor. Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi’ndeki (DZNE), Hertie Klinik Beyin Araştırmaları Enstitüsü (HIH) ve Üniversite Hastanesi Tübingen’deki bilim insanları, kanda bulunan bir proteinin, ilk klinik belirtilerin ortaya çıkmasından çok önce hastalığın ilerlemesini tam olarak izlemede kullanılabileceğini gösteriyor .

Beyin hücreleri öldüğünde, kalıntıları kanda tespit edilebilir. Bununla birlikte, çoğu protein de çok hızlı bir şekilde bozulur.

Nörofilament hafif zincir –NfL (sinir hücreleri ve lifler hasar gördüğünde beyin ve omuriliği çevreleyen omurilik sıvısına dökülen sinir proteini) kanda parçalanmaya karşı dirençlidir. Bilim insanları, nörofilamentin, klinik semptomların ortaya çıkmasından çok önce kanda biriktiğini ve Alzheimer hastalığının seyrini çok hassas bir şekilde yansıttığını ve gelecekteki gelişmelere yönelik öngörüler sağladığını göstermiştir.

Demans’ın Alâmetleri

Jucker ve meslektaşları, bu kişilerde nörofilament konsantrasyonunun gelişimini yıldan yıla izler. Demans semptomlarının hesaplanan başlangıcından 16 yıl öncesine kadar gittiklerinde, kanda gözle görülür değişiklikler tespit ederler. Jucker: “Bu gözlemlediğimiz mutlak nörofilament konsantrasyonu değil, anlamlı olan ve hastalığın gelecekteki ilerlemesi hakkında tahminlere olanak sağlayan geçici bir evrimi.”

Aslında, başka araştırmalarda, bilim insanları nörofilament konsantrasyonundaki değişikliklerin nöronal bozulmayı çok doğru yansıttığını ve beyin hasarının nasıl gelişeceği konusundaki tahminlere olanak sağladığını göstermişlerdir. Jucker: “İki yıl sonra gerçekleşen beyin kütle kaybı ve bilişsel değişiklikleri tahmin edebildik.”

Çeviri: AylinER
https://www.nextbigfuture.com/2019/01/blood-test-detects-rate-of-brain-cell-death-from-alzheimers-up-to-16-years-before-signs-of-dementia.html

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu