Laboratuvarda Et Üretildi!

 Yakında Yemek Masanızda Hayvanları Öldürmeden Üretilen Bu Eti Görmeniz Mümkün…

Hayvanları öldürmeden üretilen ağız sulandıran bir sığır burgeri ısırdığınızı hayal edin. Bir laboratuarda kültürlenmiş hücrelerden elde edilen et, bu vizyonu gerçeğe dönüştürüyor. Mosa Meat, Memphis Meats, Super Meat ve Finless Foods gibi bir çok yeni girişim-firma, laboratuvarda sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları ve deniz ürünleri üretiyor. Ve bu alana milyonlarca dolar finansal destek akıyor. Örneğin; Memphis Meats, 2017’de Bill Gates ve tarım şirketi Cargill’in de dahil olduğu kaynaklardan 17 milyon dolar aldı.

Aynı zamanda “temiz et” olarak adlandırılan laboratuvarda yetiştirilen etler yaygınlaşır ve kabul görürse, kesilip,yenmek üzere yetiştirilen hayvanlara yönelik acımasız, etik olmayan muamele de ortadan kalkabilir. Ayrıca, et üretiminin önemli çevresel maliyetlerini de azalabilir; bu duruma yönelik kaynaklar, yalnızca kültürlenmiş hücrelerin üretilmesi ve sürdürülmesi için, doğuştan itibaren oluşan tüm organizmayı için değil.

Etin yapılmasına , ilk önce hayvandan bir kas örneği alarak başlanır. Teknisyenler kök hücreleri dokudan toplarlar, onları önemli ölçüde çoğaltırlar ve daha sonra kas dokusunu oluşturmak için biraraya gelen basit, primitif liflere ayrılmalarını sağlarlar. Mosa Meat, inekten alınan bir doku numunesinin 80.000 çeyrek pounderlık (kasabın kestiği hayvanın bir tarafının yarısı- omuz ya da but) kas dokusu üretebileceğini söyler.

Bazı yeni şirketler önümüzdeki birkaç yıl içinde bu etleri (temiz et) satışa çıkmayı umuyorlar. Ancak temiz et, ticari olarak satışa sunulabilir olduğunda bir takım engellerin üstesinden gelmek zorunda da kalacaktır…

Bu engellerden ilki maliyet, diğeri de tat. 2013 yılında, laboratuarda yetiştirilen etlerden yapılan bir burger gazetecilere sunulucaktı. Köfteyi üretmek  300.000 $ ‘dan fazla bir maliyete yol açtı ve aşırı derecede de kuruydu. (çok az yağlı)

O zaman bu zamana giderler düştü. Memphis Meats, bu sene, dana-sığır kıymanın çeyrek pound’unun 600 dolara mal olduğunu bildirdi. Bu maliyetteki düşüş eğilimi göz önüne alındığında, “temiz et” birkaç yıl içinde geleneksel et ile rekabet edebilir. Diğer içeriklerle birlikte doku ve lezzet takviyeleri dikkatle gözden geçirildiğinde, lezzete dair endişeler de giderilebilir.

Piyasanın onayını almak için, “temiz et”in yemek için güvenli olduğunun kanıtlanması gerekir. Laboratuvarda üretilen etin sağlık açısından zararlı olabileceğini düşünmek için bir neden olmamasına rağmen, FDA şimdilerde bu etin nasıl denetim altına alınması ve düzenlenmesi gerektiğini düşünmeye başladı bile. Bu arada, geleneksel et üreticileri, laboratuvarda üretilen ürünlerin hiçbir şekilde et olmadığını ve bu şekilde etiketlenmemesi gerektiğini savunarak , onu reddediyorlar ve anketler, halkın sadece laboratuvarda üretilen eti yeme konusunda pek ilgi göstermediğine işaret ediyor. Bu zorluklara rağmen, temiz et şirketleri hızla ilerlemeye devam ediyor. Şirketler, aynı zamanda uygun fiyatlı ve otantik tatta ürünler yaratmayı başarabilirlerse, temiz et, günlük beslenme alışkanlıklarımızı daha etik ve çevreye duyarlı hale getirebilir.

Çeviren: AylinER
https://www.scientificamerican.com/article/lab-grown-meat/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=sa-editorial-social&utm_content=&utm_term=&sf198159112=1

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu