“Kuru” Oruç Tutmak

Yazan: David Wolfe
Çeviren: Esin Tezer  (26 Haziran 2006 tarihli, www.mega.bz internet sitesinde çıkan bir yazı)

* Kuru Oruç: 24 ila 36 saat arası yemek yemeden ve su içmeden tutulan oruç 

Oruç tutmak; doğanın temel, tümden iyileşme ve gençleşme yasasıdır. Ne kadar fazla oruç tutarsanız o kadar iyi iyileşirsiniz; zihinsel aktiviteniz daha yüksek olur ve daha fazla gençleşirsiniz.

Oruç tutmak, esasdır. Dünyanın en büyük dinlerinin oruç tutmaya bu derece önem vermesi ilginç değil midir? Ben bunu çok ilginç buluyorum! Oruç tutmak; fazla stresli olan orta yaşlı bir kişiyi (bilhassa mevsimle beraber ruhun da gençleştiği zamanlarda) elastikiyetine ve gençliğinin güzelliğine tekrar kavuşturabilir.

Bahar üzerimizde. Gençleşmek için uygun zaman burada. Pek sık tartışılmayan oruç gençleştirmesinin gizli mücevherlerinden biri olan “kuru orucu” tutmayı tavsiye etmek için uygun bir zaman. Meyve yiyerek oruç tutanlardan biri olan meşhur Arnold Ehret, “Ne kadar az içecek içerseniz o kadar etkin bir şekilde oruca devam edersiniz“, demiştir.

Ben bu metodla yıllar önce, tüm vücudu arındırmak için çiğ yiyecek/meyve diyeti’ni ilk keşfettiğim zaman tesadüfen karşılaştım. Oruç tutma hakkında kitap okuyordum ve denemeye karar verdim. Bu, çiğ yiyecek/meyve yemeye başlamamdan üç ay sonraydı. Hiçbir önemli sebep ortada yokken, bütün günü yemek yemeden ve su içmeden geçirmeye karar verdim.

Şaşkınlığıma rağmen bu, gayet kolaydı. Aslında, günün sonunda; günün başından daha az susuzluk çekiyordum. Uyumaya gittiğimde inanılmaz bir hafiflik hissettim ve bir bebek gibi uyudum.

Bir buçuk yıl kadar sonra, üç günü yiyeceksiz ve susuz olarak geçirmeye karar verdim. Bu biraz daha zordu. Yogilerin binlerce yıldır bildikleri, insanı hayrete düşüren bir gerçeği; hazmetme işleminin korkunç miktarda enerji bitirdiğini ve hatta suyun işlemden geçerken bile enerjiyi tükettiğini keşfettim. Üçüncü gecede uyuyamadım. O kadar uyanık ve hayat doluydum ki; buna inanamadım! Bütün gece boyunca okudum ve yazdım. Sabah saat 4:00’de, en sonunda 30 dakika kadar uykuya dalabildim ve daha sonra uyandım. Hayret etmeme rağmen, tamamen dinlenmiştim! Orucu sabah saat  4:30’da, damıtılmış ve limon suyuyla karıştırılmış bir suyla bozdum, daha sonra da yakındaki çilek tarlasına saldırmaya gittim.

Bu da can alıcı bir noktaya getiriyor: Orucu nasıl bozduğunuz, büyük miktarda orucun değerini ve de gençleştirmenin derecesini belirliyor. Ne kadar çok gün oruç tutarsanız tutun, tamamen kendine gelmenin ilave edilen günlerle aynı miktarda olduğu kuralını unutmayın. “Kuru orucu“, limon suyu ve suyla kolaylaştırın. Limon suyu; mukus ve pişmiş yemek artıklarını eriten dahili bir sabun vazifesi görür. Buna bir saat kadar sonra kavun veya papaya gibi sulu ve alkalinli bir meyveyle devam edin. Üzüm ve kiraz da gayet iyi çalışır. Bu, vücudun her yerinden atılmış toksinlerin peristaltik (içindeki maddeleri aşağı doğru iten mide ve bağırsak hareketlerine ait) bir dalgaya ve akışa neden olacaktır.

Saygın çiğ-yemek ve meyve savunucusu Morris Krok; 36 saatlik bir “kuru” orucun, gazı en iyi şekilde hafifleten, sistemi canlandıran sulu meyvelerle bozulmasını tavsiye etmektedir.

Sekiz günü yemek yemeden ve su içmeden geçiren birini tanıyorum ve iki diğer insan da dokuz gün bu şekilde oruç tuttular. Uzun senelerdir pürifiye (saflaştırılmış) bir diyetle beslenmedikçe ve davranışlarınıza ait tüm sorumluluğu üstlenmeyi kabul etmedikçe, bu kadar uzun zaman kendi başınıza oruç tutmaya kalkışmayın.

Kuru oruç” tutmak için programınızdan bir gün çıkarın (24 ila 36 saat). “Kuru oruç” süresince, dışarıda bir yerde, tercihen bir meyve ağacının gölgesinde dinlenecek bir yer bulun. Gevşemiş bir halde uzanmayla ve derin meditasyonla meşgul olun—gençleşmeye odaklanın. Eğer “kuru oruç” tutmaya alışkın değilseniz, fazla gelen direkt güneş ışığı özellikle sizin ayağa kalkarken başınızın     dönmesine ve kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir. Evden çok uzaklaşmayın.
Şimdi “Kuru oruca” başlamadan önce, ne kadar az içecek içerseniz, orucunuzun o kadar etkin olacağını gözönünde bulundurmanız önemli. Kendinizi mantık ötesi zorlamayın. Eğer başınız dönüyorsa, halsizseniz, son derece susamışsanız, biraz su için ve “kuru orucubir sonraki sefere erteleyin.

Eğer sindirim sisteminiz günlük bombardımanından tamamen ve tümden dinlenmeye izin veriyorsa, vücudunuzun enerjileri iyileşme ve gençleşmeye kanallanabilir; bahar çiçeklerinin muazzam aromasının keyfini de gerçekten çıkarabilirsiniz.

Her zaman popüler bir kitap olan ” Çiğ Yemek Yiyenin Apaçık Propagandası”  kitabının yazarı arkadaşım Joe Alexander, geçenlerde 21-günlük bir orucu tamamladı. Orucun ilk 7 günü kuruydu—yani, yemeksiz ve susuz. Bana deneyimlerini anlatan harika bir mektup gönderdi. Şöyle yazmış: “Görünüşe bakılırsa hâlâ yemeğe ihtiyacım var! Bununla beraber, bunu 21 gün yaşamak olağanüstü bir deneyimdi ve şimdiye değin hiç hissetmediğim kadar daha enerjik oldum… Bu deneyimden çok önemli bir şeyi öğrenmiş olabilirim, ve o da şu: İyi bir temizlenmeyi hızlı yapmak ve tamamen faydalanmak için, en iyisi su bile içmemek. Daha önce birçok seferler 7 günden fazla oruç tuttum, fakat her seferinde de su içtim. Oruçların bu oruç kadar beni yeniden canlandırdığını hissetmedim… Susuz oruç tutmak belki de vücudunuzu su içtiğiniz zamankinden daha fazla toksinlerden kurtulmasını sağlıyor. Pekçok oruç tutma uzmanı, oruç tuttuğunuz zaman çok su içmeniz gerektiğini söylüyorlar. Bunun toksinleri attığını belirtiyorlar. Bu, belki de kötü bir tavsiye. Herbert Shelton ise farklıydı: O,’ İhtiyacınızdan daha fazla su içmeyin,’ dedi ve belki de bu daha iyi bir tavsiyeydi… Belki yapılacak en iyi şey; tutabildiğiniz kadar oruç tuttuğunuzda onu yiyeceksiz ve susuz olarak tutmaktır. Yılda eğer belki bir veya iki defa kendimize bir hafta ayırıp, dinlenip, ve yemek yemeyip, su bile içmezsek çok daha sağlıklı ve uzun yaşayabiliriz.”Ben kuru orucu teşvik eden az sayıdaki sağlık profesyonellerinden biriyim. Doğal sağlıkla ilgilenen ve orucu teşvik eden pekçok kişi “kuru orucu“, “aşırı” veya “tehlikeli” olarak gözönünde bulunduruyor. Hiçbiri doğru değil, özellikle de tavsiye ettiğim gibi 24 ila 36 saat için yapılırsa. Benim deneyimlerim ve diğerlerinin deneyimleri onun muazzam değerini kanıtlamakta. Kendinizde test edin ve ikna olacaksınız…

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...