Kronik Ağrı ve Depresyon, Beyin Gen Değişimi ile Alâkalı

 

Kronik ağrıları olanların duygudurum bozukluğu yaşama olasılıkları daha fazladır. Ancak, bunun nasıl olduğu önceleri belli değildi. Ama şimdi farelerle yapılan bir çalışma ile, kronik ağrıların, depresyon ve anksiyete (kaygı) ile bağlantılı beyin bölgelerinde genetik değişiklikler oluşturabileceği ve bu bulgunun da ağrıya yönelik yeni tedavilere ışık tutabileceği ortaya çıktı.

New York, Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’ndan Venetia Zachariou şunları söylemekte: “Şiddetli bir şekilde kronik ağrıya sahip olan hastaların %40’ında bir noktada depresyonla birlikte diğer bilişsel sorunlar ortaya çıkmakta.”

Bu durumlar arasında genetik bir bağlantı olup olmadığını görmek için, Zahariou ve ekibi, periferik sinir sistemleri hasarlı fareleri incelerler. Bu fareler, insanlardaki kronik ağrılara benzer semptomlar gösterirler; hafif-zararsız bir dokunmaya karşı aşırı hassasiyet ve ağrıya neden olabilecek diğer durumlardan kaçınma.

Zachariou: “Şimdiye kadar farelerdeki ağrıya yönelik davranışı incelemek için, en fazla bir haftalık bir çalışma yapılmıştı. Ama ben ve ekibim, bu fareleri 10 hafta boyunca inceledik. Başlarda sadece duyusal eksiklikler ve ağrıya benzer semptomlar gözlemledik. Ancak, bir kaç hafta sonra, hayvanlar “anksiyete-kaygı” ve “depresyon benzeri davranışlar” geliştirdiler.”

Ekip daha sonra, depresyon ve kaygı ile ilişkili olduğunu bilidiğimiz beyindeki üç bölgedeki gen etkinliğini inceler. “Beyin ödül merkezi”(nucleus accumbens), “orta prefrontal korteks” ve “akuaduktus serebri’nin etrafındaki gri alan” (periakuaduktal gri) incelendiğinde, bu bölgelerde sinir sistemi hasarına sahip olmayan farelerde belirgin bir şekilde yüksek veya düşük olan yaklaşık 40 gen tespit edilir.

Enflamasyon-İltihaplanma Bağlantısı

 Bu genlerin çoğu, insanlarda ve ayrıca kronik stres altındaki farelerde depresyon ve kaygı ile zaten bağlantılıdır. Bazıları, kronik ağrı ve depresyon arasındaki bağlantıya ipucu sağlayabilecek iltihaplanma da içermektedir. Beyindeki iltihaplanmanın insanlardaki depresyonla ilişkili olduğu bilinmektedir.

 Baltimore’daki Maryland Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’nden David Seminowicz, Beyin Görüntüleme çalışmaları, beyindeki bu üç bölgenin, ağrı ve duyusal proses ile ilgili olduğunu ve kronik ağrı deneyimleyenlerde bu bölgelerdeki sinir ağlarının değişiklik gösterdiğini açıklar. Seminowicz: “Bu değişikliklerin altında yatan genetik ve epigenetik faktörleri anlamak, tedaviye yönelik hedefleri belirlememize yardımcı olacaktır. Bu çalışma, bu mekanizmaları daha doğrudan test etmede gelecek araştırmalar için zemin hazırlamakta.”

Bu çalışma, daha iyi ilaçların yapılanmasına yol açabilir. Şu anda, bazı kronik ağrılara sahip olan hastalara, tedavi maksatlı anti-depresanlar verilmekte. Zachariou: “Ancak anti-depresanların etkisinin başlaması ve sürmesi çok yavaş. Ağrının hafiflemesi veya ruh halinin değişmeye başlaması haftalar, aylar sürebiliyor. Kesinlikle daha iyi ilaçlara gereksinim var.”

İllinois, Şikago, Northwestern Üniversitesi’nde bir ağrı uzmanı olan Vania Apkarian, bu çalışmanın ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu, ancak, kronik ağrının her koşulda depresyon ve kaygı ile ilişkilendirilmesi konusunda dikkatli olmamız gerektiğini söylüyor ve şunları ekliyor: “Farklı durumlar için çok sayıda ayrı ayrı ifadelere sahip pek çok gen mevcut. Hangisinin daha önemli olduğunu belirlerken çok dikkatli olunmalı.

Çeviren:AylinER
https://www.newscientist.com/article/2125680-chronic-pain-and-depression-are-linked-by-brain-gene-changes/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&cmpid=SOC%7CNSNS%7C2017-Echobox&utm_source=Twitter#link_time=1490308161

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu