Kanseri Tespit Edecek Hızlı Bir Test Geliştirdiler

 

Araştırmacılar, vücudun herhangi bir yerindeki kanser hücrelerini 10 dakikada tespit edecek bir test geliştirdiler.

CNN, Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’ndeki bir ekibin, kanserli hücrenin suda eşsiz, benzersiz bir DNA yapısı oluşturduğunu keşfettikten sonra bu testi geliştirdiğini bildiriyor.

Nature Communications adlı derginin 4 Aralık tarihli sayısında bu çalışmayı kaleme alan araştırmacılar, bu testin portatif/taşınabilir ve ucuz olduğunu ve mevcut metodlardan çok daha hızlı ve çabuk kanseri tespit edebileceğini bildiriyorlar.

CNN, araştırmacıların bu testi 200’den fazla doku ve kan numunesinde denediklerini ve kanserli hücreleri %90 oranında doğru tespit ettiğini bildiriyor.

Araştırmacılar, testin meme, prostat, bağırsak, ve lenfoma kanserlerini tespit ettiğini ancak diğer kanser türlerini de tespit edebileceğini söylüyorlar.

CNN, testin hastalarda kullanılabilmesi için daha geniş ve kapsamlı klinik çalışmalarının yapılması gerektiğini de bildiriyor.

Çeviri:AylinER
https://www.webmd.com/cancer/news/20181205/rapid-test-for-cancer-developed-by-researchers?ecd=soc_tw_190113_cons_news_10minutecancertest&linkId=100000004632641

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu