Kan-Beyin Bariyeri Tarafından Korunmayan Beynin 4 Kısmı

kan_beyin1

Kan-beyin bariyeri, toksik-zehirli maddeleri, büyük molekülleri ve kanda yayılan nörotransmiterlerin beyne girişini engeller. Beyindeki 4 bölge, kan-beyin bariyeri tarafından korunmamaktadır. Bu alanlar, posterior-arka hipofiz bezi, epifiz bezi ve hipotalamusun medyan-orta eminansı ve postrema bölgesi.

Posterior Arka Hipofiz Bezi

 Hipofiz bezi, süt salgısını kontrol eden oksitoksin ve su dengesini düzenleyen vazopresin adlı hormonları salgılar. Hipofiz bezinde, kan-beyin bariyeri tarafından korunmaz. Çünkü, salgıladığı hormonların dolaşım içinde olup, tüm bedene yayılması gerekir.

Epifiz Bezi

Epifiz bezi, sirkadiyen-günlük ve mevsimsel ritmlerini ya da uyku-uyanıklık döngülerini kontrol eden melatonin hormonunu salgılar. Epifiz bezinde, kan-beyin bariyeri bulunmaz. Çünkü, melatonin hormonu doğrudan kan akışına salgılanır.

Hipotalamusun Medyan-Orta Eminansı

Hipotalamusun medyan-orta eminansı, hipotalamusu hipofiz bezine bağlar. Medyan eminans kan-beyin bariyeri tarafından korunmaz. Çünkü, hipofiz bezi tarafından salgılanan hormonlar, kan akışına salgılanmadan önce bu bölgede toplanır.

Postrema Bölgesi

Postrema bölgesi, kan-beyin bariyeri tarafından korunmaz. Çünkü, kandaki toksinleri algılar ve bunların beynin diğer kısımlarına karşı korur. Postrema bölgesi, bulantıyı ve kusmayı tetikleyerek, toksin maddeleri farkedip, vücuda verebilecek zararı önler.

Çeviren: AylinER
http://www.livestrong.com/article/162348-4-parts-of-the-brain-not-protected-by-the-blood-brain-barrier/?utm_source=whatsapp&utm_medium=referral&utm_campaign=Social-Sharing#page=1

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu