Jeologlar Gezegenin İç Çekirdeğinin Sırlarını Çözdüler

 

Illinois Üniversitesinden bir araştırma ekibi ve Çinli meslektaşları Dünya’nın iç çekirdeğinin farklı yönlerde sıralanmış kristaller içeren kendi iç çekirdeğine sahip olduğunu ortaya çıkardı. jeo

Sismik dalgalar bilim insanlarına dünyanın en derin sırrı olan “dünyanın iç çekirdeğini” ölçmede yardımcı oluyor

Yeni bir deprem-okuma teknolojisi sayesinde, Illinois Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi ve Çin Ninjing Üniversitesi’nden meslektaşları düyanın iç çekirdeğinin, gezegenimiz hakkında bilgiler açığa çıkaran şaşırtıcı özellikler barındıran kendi iç çekirdeğine sahip olduğunu buldular.

Ilinois Üniversitesi’nde Jeoloji Profesörü Xiaodong Song ve misafir doktora sonrası araştırmacı Tao Wang öncülüğündeki takım, araştırmasını 9 Şubat’ta Nature Geosicience dergisinde yayınladı.

Song “İç çekirdek küçük olmasına rağmen –aydan daha küçük –gerçekten bazı ilginç özelliklere sahip. Gezegenimizin nasıl şekillendiği, tarihi ve diğer dinamik süreçleri hakkında bize bilgi verebilir” dedi.

Araştırmacılar gezegenin aşağı yüzeyini taramak için, doktorların hastalarının içlerini görmekte kullandıkları ultrasona (sesüstü dalga) benzeyen, deprem kaynaklı sismik dalgaları kullanıyorlar. Ekip depremin ilk şokundan değil de deprem sonrasında yankılanan dalgalardan datayı elde eden bir teknoloji kullandı. Bir çana vurulduktan sonra yankılanan sesi net olarak duyan kişide olduğu gibi, deprem çana vurulan bir çekiç gibidir; sismik sensörler depremin son kısmından tutarlı bir sinyal toplarlar.

Song “Teknoloji ile artırılmış tutarlı sinyalin netliğinin sesin kendinden daha net olduğu görülüyor. Metodun ana fikri bir süredir ortalıktaydı,ve insanlar yüzeye yakın yerlerdeki diğer tipteki çalışmalar için kullandılar. Ama biz Dünya’nın merkezine kadar her yere bakıyoruz” dedi.

Çekirdeğe kadar bakış gezegenin merkezindeki bir sürprizi açığa çıkardı – fakat roman yazarı Jules Verne’nin tasavvur ettiği türden değil.

Katı bir demir topu olduğu düşünülen iç çekirdek bazı karmaşık yapısal özelliklere sahip. Ekip tüm iç çekirdeğin yaklaşık yarısı çapında bariz bir iç-iç çekirdek buldu. İç çekirdeğin dış katmanındaki demir kristalleri kuzey-güney yönünde sıralanmışlar. Bununla birlikte iç-iç çekirdekte demir kristalleri yaklaşık olarak doğu-batı yönüne işaret ediyor.

İç-iç çekirdekteki demir kristalleri sadece farklı sıralanmış değiller ayrıca dış-iç çekirdekteki emsallerinden farklı davranıyorlar. Bu demek oluyor ki iç-iç çekirdek farklı bir kristal tipinden yapılmış olabilir, ya da farklı bir evrede olabilir.

Song  “Bariz olarak farklı iki bölgeye sahip olma gerçeği iç çekirdeğin nasıl evrimleştiği konusunda bize birşeyler söyleyebilir. Örneğin, iç çekirdek Dünya tarihi boyunca bozunum nizamında çok çarpıcı değişiklikler geçirmiş olabilir. Gezegenin nasıl evrildiğinin anahtarını elinde tutuyor olabilir. Tam olarak merkezdeyiz – kelimesi kelimesine, Dünya’nın tam merkezinde” diyor.

Çeviren : Gültekin METİN
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150209113222.htm

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu