Tarantula Nebula

Nefes Kesici: Tarantula Nebula’sının ve Onun Zengin Çevresinin En Net Görüntüsü 

160 000 ışık yılı uzaklıkta parıldayan Tarantula Nebula, Samanyolu’nun uydu galaksisi olan Büyük Macellan Gaz Bulutu’nun (Large Magellanic Cloud) en muhteşem öğesidir. Şili’deki ESO Paranal Gözlemevi’ndeki VLT Ölçüm Teleskobu bu alanı ve çevresini ayrıntılı bir şekilde görüntüledi. Yıldız kümelerine, parıldayan gaz bulutlarına ve süpernova patlamalarından etrafa yayılanlara ait kozmik bir manzara görüntüsüne ulaşıldı. Tüm bu alana ait şimdiye dek elde edilen en net görüntü bu.

Tarantula Nebula, 1000 ışık yılı uzaklıktadır ve uzak güney gökyüzünde Dorado takımyıldızında yer almaktadır. Bu muhteşem nebula, yaklaşık 14000 ışık yılı uzaklıkta olan Büyük Macellan Gaz Bulutu’nun bir parçasıdır. Büyük Macellan Gaz Bulutu, Samanyolu’na en yakın galaksilerden bir tanesidir.

Tarantula Nebula’sının merkezinde NGC 2070 denilen genç, dev bir yıldız kümesi bulunmaktadır. Burası yıldız patlamaları bölgesidir ve yoğun çekirdeğinde (R136) bilinen en büyük ve parlak yıldızlar bulunmaktadır. Tarantula Nebula’nın kendi parlaklığı ilk defa 1751 yılında Fransız astronom Nicolas-Louis de Lacaille tarafından kaydedilmiştir.

Tarantula Nebula’daki bir başak yıldız kümesi ise daha yaşlı olan Hodge 301dir. Hodge 301 içinde en azından 40 yıldızın süpernova olarak patlamış olduğu ve bölgeye gaz yaydığı tespit edilmiştir. Süpernova kalıntısına bir örnek de, açık yıldız kümesi NGC 2060ı kapsayan süperkabarcık  SNR N157B’dir.  Bu yıldız kümesi ilk olarak 1836 da İngiliz astronom John Herschel tarafından Güney Afika’da Ümit Burnu^nda gözlemlenmiştir. Herschel 18.6 inç yansıtmalı teleskop kullanmıştır. Tarantula Nebula’nın dış kenarlarında meşhur süpernova SN 1987A nın yerini tespit etmek mümkündür.

Tarantula Nebula’nın sol tarafında ise NGC2100 denilen, kırmızı yıldızlarla çevrilmiş mavi yıldızlar topluluğunu gösteren çok parlak bir yıldız kümesi görülebilir. Bu yıldız kümesi 1826yılında İskoç astronom James Dunlop tarafından keşfedildi. Dunlop kendi yaptığı 9 inç yansıtmalı teleskobu kullandı.

Görüntünün ortasında NGC2074 yıldız kümesi mevcut. Bu küme John Herschel tarafından keşfedilmiştir. Daha yakından bakıldığında, karanlık deniz atı şeklinde bir toz yapı fark edilebilir: “Büyük Macellan Toz Bulutu’nun Deniz Atı” Bu yaklaşık 20ışık yılı uzaklığında devasa bir sütun şekilli yapıdır. Bu uzaklık Güneş ve en yakın yıldız Alpha Centauri arasındaki mesafenin neredeyse 5 katıdır. Bu yapı önümüzdeki birkaç milyon yıl içinde kaybolmaya mahkumdur.

VST’nin OmegaCAM denilen 256 megapiksel özel dizayn edilmiş kamerası sayesinde bu görüntü elde edilebildi. OmegaCAM den elde edilen görüntüler, 4 farklı renkli filtreden elde edilmiştir.

Çeviren ; Sıdıka ÖZEMRE
https://www.universal-sci.com/headlines/2018/6/2/breathtaking-sharpest-image-ever-of-the-tarantula-nebula-and-its-rich-surroundings

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu