İki Beyin Bir Taneden Daha İyidir, Özellikle Açsanız

Korktuğunuzda hiç ishal oldunuz mu? Önemli bir imtihandan önce mide krampınız oldu ikibeyin1mu? Şaşırdığınızda bir yılanın bir böceği kustuğunu gördünüz mü? Bu küçük testte eğer herhangi bir soruyu ‘evet’ olarak yanıtladıysanız; Enterik sinir sistemi olarak adlandırılan nörolojik ağın anlaşılması güç bir parçasının işini çoktan farketmişsinizdir. (Diğer taraftan, eğer ”hayır”lar dizisini cevaplandırdıysanız, tamamen dürüst müydünüz, yoksa farkında mı?)

Yemek borusu, mide ve bağırsakları çevreleyen sinir ağı üzerinde çalışan bilimadamları; onu mikrobilgisayarla karşılaştırıyorlar ve baştaki daha iyi bilinen beyni ”büyük bilgisayar” olarak adlandırıyorlar.

Fakat mikrobilgisayarlar geleceğin silikon işlemini temsil ederken, bu biyolojik karındaki mikro; hayatta en önemli şeyin yeme olduğu bir zamandan, uzak geçmişten kalan bir yadigâr. (Demek ki bu yüzden eski güzel günlerden konuşuyorlar…)

Dinazorlardan milyonlarca yıl önce hayvanlar ilk evrimi geçirirlerken, belirgin bir biçimde yarını düşünmek, bugün iyi yemek bulmaktan daha az önemliydi (bu durumdan çok şey değişmedi).

Bu ilkel hayvanların diğer bir endişesi vardı: Daha keskin dişlerle yedikleri birşeyin ikibeyin2sindirimini içerde sonuçlandırmamayı denemek. İki faktör de ilk sinirlerin neden sindirim sisteminde geliştiğini açıklamaktadır.

Hayvanlar sadece yemek yemeden daha fazlasını yapmaya başladığında (diyelim ki akşam yemeğini tamamlayıcı iyi bir şarabı seçme), kafatasındaki daha iyi bilinen beyni geliştirdiler. Fakat aşağıdaki beynin yerine geçmek yerine, yukarıdaki beyin ona bağlantı yaptı. Ve iki beynin de, Nöral Tepe diye adlandırılan; iki düşünen makineyi de oluşturmak için cenin gelişiminde ortaya çıkan ve ikiye ayrılan bir yapıdan meydana geldiğinin sonucu çıktı.

Omurgalı hayvanlarda mevcut olan Enterik sinir sistemi, bu fonksiyonlara sahiptir. Sindirim sisteminin normal (sindirimle ilgili) aktivitesini düzenlemek ve onu gelecek ne gösterirse ona hazırlamak: Istakoz örneği gevşeme veya kaplanlar kralından gelen pervasızca bir saldırıyı atlatma. 100 milyon sinir popülasyonuyla Enterik sinir sistemi, üzerinde daha iyi çalışılan omurilik kadar karmaşıktır.

Ve omurilik gibi, mesajları iletir ve işlemden geçirir. (Omurilik tedavisi haber yorumumuzu görmek ister misiniz? Durumlar kötürüm olmuş insanlar için düzelebilir.)

Ve bu sinir sistemi, kafatası tarafından korunmazken; onun pek çok yapısı ve kimyasalı büyükbilgisayar beyine paraleldir. Duyusal ve motor nöronlara, bilgiyi işlemden geçiren devrelere ve gliyal hücrelere sahiptir. Ana nörotransmitterlar olan dopamin, serotonin, asetilkolin, nitrik oksit ve noradrenalinnorepinephrine’i kullanır.Benzodiazepin, Valyum ve Xanax’ı da içeren psikoaktif ilaçlar ailesinin kimyasallarına bile sahiptir.

Lütfen açıklayın. Özür dilerim. Açıklayamam. Hiçkimse bilmiyor. Ama o, bağırsak-beynin karmaşıklığının bir işareti ve onunla ilgili birkaç soru yanıtlanmayı bekliyor.

Midemin bunun hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum.

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...