Hangisi sağlığınız için daha kötü: Yağ mı karbonhidrat mı?

yağ_karbonhidrat

Geleneksel dengeli beslenme yolları bozulmuş olabilir. Obezite ve diyabet ile savaşmak için, doktorlar ve beslenme uzmanları eskiden çılgınca kabul ettikleri besinlere kucak açıyorlar.

Southport, İngiltere’de görevli doktor David Unwin: “İnsanlar yaptığım şeyin tehlikeli olduğunu söylüyorlar, toplantılarda benden uzaklaşıyorlar” dedi. Unwin, tip 2 diyabet hastası olan ya da kilo vermek isteyen hastalarına resmi sağlık prosedürlerinin tavsiye ettiği şeylerin tam tersini yapmalarını öneriyor. Kalori saymayı bırakıp, doymuş yağlar da dahil olmak üzere yüksek yağlı besinleri yemelerini ve karbonhidrattan, özellikle de şeker ve nişastadan uzak durmalarını tavsiye ediyor.

Kulağa çılgınca gelse de, Unwin tavsiyesine uyan diyabet hastalarının çoğunluğunun kan şekerlerini yeniden kontrol altına aldıklarını ve bazılarının da yıllardır bağımlı oldukları tedaviyi sona erdirdiklerini gördü. Kilo fazlalığı olanlar da zayıflıyorlar.

Bu yeni bir moda beslenme şekli gibi görünüyor olabilir. Ama tüm dünyada sayıları gittikçe artan araştırmacılar, doktorlar ve beslenme uzmanları bunu destekliyorlar ve tıbbi dergilerde bulgularını paylaşıyorlar. Geçen ay, kilo kontrolüyle ilgilenen profesyonel sağlık uzmanlarının oluşturduğu İngiltere’de bir birlik olan Ulusal Obezite Forum’u, tavsiyesini revize ederek, insanlara  kalori hesabını, az yağlı ve karbonhidratlı yiyecekleri çöpe atmalarını, bunların yerine yağlı besinleri tercih etmelerini söylediğinde manşetlere çıktı.

Bu tavsiyeler, önde gelen bilim insanları ve gıda uzmanlarını öfkelendirdi; ama herkesi düşünmek zorundalar. Eğer bu tavsiyeleri ciddiye alırsak, nişastalı gıdalar sadece diyabetliler için zararlı değil, aynı zamanda bizleri de şişmanlatır ve kalp hastalıklarına yol açar.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE;
https://www.newscientist.com/article/mg23030771-600-carb-your-enthusiasm-are-bread-pasta-and-spuds-making-you-fat/?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1470133109

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu