Duyguların Arkasında Amigdala var

Bilim insanları, sinir hücrelerini lazerlerle aydınlatarak, amigdala’nın, gizlice sokulma ve kıtır kıtır yeme rolüne ışık tutuyor.

USTA AVCI  Yeni bir çalışma gösteriyor ki, bir farenin amigdalasındaki sinir hücreleri, kemirgene, çekirge gibi avları takip edip öldürmeye yardımcı olan mesajlar gönderiyor.

Beynin korku ve endişe gibi duyguları yöneten kısmı, aynı zamanda farelerin avlanmasına da yardımcı oluyor. Bilim insanlarının 12 Ocak’ta Cell’e bildirirdiğine göre, amigdala denen bu yapı, bir farenin çekirgeyi hem gizlice takip edip hem de ölümcül bir ısırık atma yeteneğini düzenlemekte.

Bilim insanları farelerin beyinlerindeki ışığa duyarlı sinir hücrelerini seçtiler ve daha sonra bu hücrelerin belirli gruplarını aktifleştirmek için lazer kullandılar. Araştırmacılar, farklı hücreleri açıp kapatarak, amigdala’nın merkezî çekirdeğinde av ile ilgili mesajları ileten iki ayrı sinir hücresi kümesi buldular. Bir küme farelerin avlarını kovalamasını kontrol ediyordu. Diğeri, sağlam bir ısırık atarak çekirgeyi öldürme yeteneğini etkiliyordu.

Araştırmanın bir parçası olmayan, Oregon Üniversitesi’nden sinirbilimci Cris Niell, “Çok karmaşık olduğunu düşünüdüğümüz bir şeyin bir parçası olan bu iki davranışın, bu iki devre tarafından kontrol edildiğini buldular” diyor.  “Kovalamak için bir anahtarı çeviriyorsun, saldırıya geçmek için bir anahtarı çeviriyorsun.”

Bu devrelerin her ikisinin de aynı anda yüksek güç seviyesine çıkarılması, farelerin normalde görmezden gelebilecekleri veya geçiştirecekleri küçük böcek şeklindeki bir robotu takip etmesine ve yakalamasına neden oldu.

Connecticut, New Haven’da yer alan John B. Pierce Laboratuvarı’ndan sinirbilimci ve çalışmanın eş yazarı Ivan de Araujo, “Merkezi amigdala, duygu, korku ve tehditin tespiti için bir merkez olarak kavramsallaştırılmıştır” diyor. Şimdi, bu yapının aynı zamanda avlanmanın nispeten karmaşık bir görevini de kontrol ettiği görülüyor.

Bilim insanları, yeni işlevin, amigdala’nın duygusal kontrol merkezi olarak daha iyi bilinen rolüyle nasıl ilgisi olduğunu bilmiyorlar.  de Araujo, “Fakat duygusal olarak yüklü durumlarda, amigdala, kalp atış hızı ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur, ancak bu değerler bir hayvan avını kovaladığında da düzenlenmeye ihtiyaç duyar” diyor .

Bu çalışma, avlanma gibi karmaşık bir görevin bile, çok özel farklı sinir hücresi grupları veya nöronların birlikte çalışmasıyla koordine edilebileceğini de göstermektedir. Bu senaryoda, bir grup nöron kovalamayı kontrol eden bir sinyal yolu oluştururken, bir diğeri ısırmayı kontrol ediyordu. Bu nöronlar birlikte farenin akşam yemeğini yakalamasına yardımcı oldular.

Ashburn Virjinya, Howard Hughes Tıp Enstitüsü Janelia Araştırma Kampüsü’nde sinirbilimci olan Anthony Leonardo, “Yıllar geçtikçe, bu belirli nöron yollarının davranışsal özellikleri bizleri giderek daha da şaşırtır hale geldi” diye ekliyor. “Kanıtlar kesinlikle nöronların çok güçlü belirli bir rolü için dayanaktır.” Leonardo, yusufçuk böceğinin beyninde benzer şekilde özelleşmiş nöronları keşfetti; birbirlerine paralel olarak çalışan ve farklı hareket türlerini kontrol eden nöron grupları kullanıyorlardı.

de Araujo, sonra ki aşamada laboratuvarının, bir farenin beynindeki sinir anahtarlarını neyin değiştirdiğini bulmasını umuyor – potansiyel bir avı görmek ya da koklamak, hayvanın yemeğin peşinden gitmesi için amigdalayı nasıl tetiklemekte.

Çeviren : Gültekin METİN
https://www.sciencenews.org/article/how-mice-use-their-brain-hunt

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu