Derinizle Dinleyin !

deri


Bedenimizde etrafımızdaki dünyayı duyacağımız kulak zarımızdan başka ya yeni bir yol daha varsa?…

5 sene önce nörobilimci David Eagleman da bu sorunun cevabını merak etmişti ve cevabı bulmak için bedende incelemeler yapmış ve müthiş bir şeyi farketmişti: “ ‘Deri’ diye adlandırdığımız devasa büyüklükte bir input/girdi kanalına sahibiz ve bunu kullanmıyoruz!”

 Bu farkedişle birlikte, David Eagelaman, Baylor College Tıp Fakültesi’nden mezun olan Scott Novich ile birlikte Çok Yönlü Ekstra-Hassas Transdüser/Dönüştürücü (VEST) diye bir yelek yaptılar. Bu yelek, tahmin edeceğiniz üzere giyiliyor ve 32 adet küçük motoru ile sırtınızdaki titreşimleri ses dalgalarına dönüştürüyor.

İlk olarak, bir bilgisayar ya da akıllı telefon etrafınızdaki sesleri topluyor ve onları belirli bir set frekans içinde audio-ses numuneleri haline getiriyor. Frekans seti içindeki her bir frekans bandı, VEST’deki (Yelekteki) 32 motordan bir tanesini tetikliyor. Zaman ve yapılan pratiklerle, beyniniz bu seri halindeki titreşimleri sesler olarak ve tek tek sesleri de bir dildeki kelimeler olarak farkında olmadan yorumlamayı öğreniyor.

 Eagleman: “Bu yöntemin kulaklar kadar iyi olmaması için hiç bir teorik bir neden yok.”

David Eagleman VEST (yelek) ile şimdiye kadar, tek tek kelimeleri anlayabilmeleri için sağır insanları eğitti. Eagleman, bu insanların en nihayetinde cümleleri ve sonra da tam bir sohbeti anlamalarını umud ediyor. Eagleman, çocukların (beyinleri çok daha kolay işlenip, şekillenebilir) bir dili öğrenmeleri gibi, bu yeleği (VEST)’i de yetişkinlere göre çok daha kolay kullanmayı ve yorumlamayı öğrendiklerini de ifade ediyor.

Eagleman günün birinde bu yarattığı aletin karmaşık çevreleri daha iyi anlamada düzinelerce iş kolu tarafından kullanabileceğini söylüyor. Örneğin; bir pilot VEST’in titreşiminden uçağın pozisyonunu yorumlayabilir ve bir astronot da Ulusal Uzay İstasyonundaki durumun gerçekten de ne olduğunu hissedebilir…

Eagleman ve Novich’in bu başlangıç olarak ortaya koydukları yeni-duyusal aleti, geliştirmeyi planlıyorlar. Onlar bu yeleği bir gün her çeşit kullanım için, hepimizin 6. Hissi de deneyimleyeceğimiz şekilde geliştirmeyi düşünüyorlar.

Eagleman: “İçinde bulunduğumuz bilgi çeşitliğinde olasılıklar sonsuzdur…

Çeviren: AylinER
Kaynak: PopSci.com Eylül/Ekim 2016 sayısından alınmıştır.

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu